Zaloguj    Moje konto    Moje wiadomości
     Start     Zadaj pytanie     Rejestracja     Wyszukiwarka     Nowe posty     Szukamy moderatorów     Kontakt  
Brak dostępu do źródeł prawa w jednostkach penitencjarnych
Poprzedni temat :: Następny temat
Odpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
mariusz_j_wsus_poznan
Moderator
Moderator


Dołączył: 16 Wrz 2011
Posty: 3769
Skąd: Poznań
PostWysłany: 08/08/2012, 16:06    Temat postu: Brak dostępu do źródeł prawa w jednostkach penitencjarnych Odpowiedz z cytatem

Helsińska Fundacja Praw Człowieka skierowała do Ministerstwa Sprawiedliwości opinię na temat rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie sposobu organizacji obsługi bibliotecznej w zakładach karnych, poprawczych i schroniskach dla nieletnich.

Zgodnie z Zaleceniami Rec (2006)2 Komitetu Ministrów Rady Europy do państw członkowskich w sprawie Europejskich Reguł Więziennych, przyjętymi w dniu 11 stycznia 2006 r., każda instytucja powinna posiadać bibliotekę na użytek wszystkich więźniów, odpowiednio wyposażoną w bogaty zestaw materiałów, książek i innych nośników, tak rozrywkowych, jak i edukacyjnych, a gdzie to możliwe, biblioteka więzienna powinna być zorganizowana we współpracy z lokalnymi bibliotekami publicznymi . W związku z przedstawionymi standardami międzynarodowymi należy podkreślić ogromną wagę przekazanego do konsultacji projektu rozporządzenia.

W opinii Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka niezwykle istotnym zagadnieniem jest zapewnienie więźniom dostępu do rzetelnej, a przede wszystkim aktualnej informacji prawnej. Brak dostępu do zbiorów prawa może powodować bowiem nierówność broni w postępowaniach karnych, w których w charakterze oskarżonych występują osoby tymczasowo aresztowane, jak również w postępowaniach wykonawczych dotyczących kary pozbawienia wolności. Pozbawienie wolności i związane z tym utrudnienia w dostępie do informacji prawnej mogą przyczynić się również do naruszenia zasady równości broni w postępowaniach cywilnych, w których stroną są osoby przebywające w jednostkach penitencjarnych, w tym w postępowaniach związanych z warunkami odbywania kary pozbawienia wolności oraz postępowaniach z zakresu prawa rodzinnego. Sytuacja ta jest szczególnie istotna w postępowaniach, w których osoby pozbawione wolności nie korzystają z pomocy obrońcy lub profesjonalnego pełnomocnika.

Helsińska Fundacja Praw Człowieka otrzymuje regularnie od osób przebywających w jednostkach penitencjarnych prośby o przesłanie tekstów aktów prawnych oraz skargi na niewystarczające zasoby jednostek penitencjarnych w tym zakresie. To potwierdza istnienie problemu z dostępnością źródeł prawa. Powyższe wnioski potwierdzają również raporty z wizytacji Krajowego Mechanizmu Prewencji.

Mając na uwadze powyższe proponujemy, by rozporządzenie jednoznacznie nakazywało posiadanie w zbiorach bibliotecznych aktualnych tekstów podstawowych aktów prawnych, w szczególności Konstytucji RP, Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, Europejskich Reguł Więziennych, Kodeksu Karnego Wykonawczego, Kodeksu Karnego, Kodeksu Postępowania Karnego, Kodeksu Cywilnego, Kodeksu Postępowania Cywilnego, Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego, w tym również najważniejszych komentarzy do tych aktów prawnych, oraz nakaz zaopatrzenia bibliotek w elektroniczne systemy informacji prawnej (wraz ze zbiorami orzecznictwa)

źródło: hfhrpol.waw.pl/zdrowiewwiezieniu/:Maria Ejchart, 19 czerwca 2012.
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
google_adsense

GoogleWysłany: 08/08/2012, 16:06    Temat postu: Google AdSense

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Odpowiedz do tematu