Zaloguj    Moje konto    Moje wiadomości
     Start     Zadaj pytanie     Rejestracja     Wyszukiwarka     Nowe posty     Szukamy moderatorów     Kontakt  
Brak organizacji pozarządowych w debacie z premierem
Poprzedni temat :: Następny temat
Odpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
mariusz_j_wsus_poznan
Moderator
Moderator


Dołączył: 16 Wrz 2011
Posty: 3769
Skąd: Poznań
PostWysłany: 06/02/2012, 23:41    Temat postu: Brak organizacji pozarządowych w debacie z premierem Odpowiedz z cytatem

ACTA

Dlaczego organizacje pozarządowe nie wzięły udziału w debacie u Premiera
W ubiegły piątek Premier Donald Tusk zapowiedział zawieszenie ratyfikacji porozumienia międzynarodowego ACTA oraz otwarte spotkanie w tej sprawie. Spotkanie zostało wyznaczone na poniedziałek (6 lutego 2012). Dzień przed spotkaniem organizacje pozarządowe, w tym m.in. Fundacja Panoptykon, Fundacja Nowoczesna Polska, Fundacja Wolnego i Otwartego Oprogramowania oraz Helsińska Fundacja Praw Człowieka wydały oświadczenie, w którym odmówiły uczestnictwa spotkaniu.

"Doceniamy próbę włączenia się rządu w obywatelską debatę dotyczącą wolności i praw w internecie […] Jednak w świetle kontrowersji, jakie narosły wokół tematu ACTA, uważamy, że warunkiem niezbędnym do prowadzenia tej debaty w sposób uczciwy jest jej pełna jawność i otwartość." - czytamy w oświadczeniu.

Zdaniem organizacji niezbędnym warunkiem do toczenia dalszej debaty na ten temat praw i wolności w internecie, w świetle ratyfikacji ACTA, jest oficjalna publikacja wszystkich dokumentów. Chodzi tutaj głównie o niejawne dziś stanowiska negocjacyjne państw biorących udział w procesie tworzenia ACTA.

Organizacje postulują również o zaproponowanie przez rząd takiej formuły konsultacji, która zapewni całemu społeczeństwu udział w dyskusji.

źródło : newsletter@hfhr.pl (06.02.2012 r.)
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
google_adsense

GoogleWysłany: 06/02/2012, 23:41    Temat postu: Google AdSense

Powrót do góry
mariusz_j_wsus_poznan
Moderator
Moderator


Dołączył: 16 Wrz 2011
Posty: 3769
Skąd: Poznań
PostWysłany: 14/02/2012, 11:54    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Odpowiedź organizacji pozarządowych na ujawnienie dokumentów związanych z ACTA
Grupa organizacji pozarządowych wystąpiła do Prezesa Rady Ministrów w związku z opublikowaniem przez rząd dokumentów dotyczących stanowisk negocjacyjnych Polski w sprawie ACTA. „Odczytujemy to jako pozytywny ruch z strony administracji publicznej, zmierzający do wyjaśnienia wątpliwości i niejasności dotyczących tego porozumienia” – napisano w oświadczeniu.

W wystąpieniu organizacje proszą również o oświadczenie ze strony Rządu, czy zostały już ujawnione wszystkie dokumenty dostępne administracji w sprawie ACTA. Organizacje proszą również o wskazanie dokumentów, które nie zostały jeszcze opublikowane i są objęte klauzulą tajności (jeśli takie istnieją). „W pełni rozumiemy, że interes państwa może, w wyjątkowych sytuacjach, nie pozwalać na ujawnienie niektórych dokumentów. Uważamy jednak, że powody takiego działania powinny być wyraźnie zakomunikowane opinii publicznej”.

Organizacje deklarują chęć udzielania dalszej pomocy w działaniach na rzecz prowadzenia debaty publicznej związanej z ACTA.

Pod wystąpieniem podpisali się: Centrum Cyfrowe Projekt: Polska, Fundacja Nowoczesna Polska, Fundacja Panoptykon, Fundacja Wolnego i Otwartego Oprogramowania, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Internet Society Polska, Polska Grupa Użytkowników Linuksa – PLUG.

źródło :newsletter@hfhr.pl (13.02.2012).
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:     
Odpowiedz do tematu