Zaloguj    Moje konto    Moje wiadomości
     Start     Zadaj pytanie     Rejestracja     Wyszukiwarka     Nowe posty     Szukamy moderatorów     Kontakt  
Cybersprawiedliwość
Poprzedni temat :: Następny temat
Odpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
kk261Dołączył: 15 Sie 2009
Posty: 10
Skąd: Warszawa
PostWysłany: 17/08/2009, 11:25    Temat postu: Cybersprawiedliwość Odpowiedz z cytatem

Rozwój nowoczesnych technologii informacyjnych nie pozostaje bez wpływu na wymiar sprawiedliwości. Rząd przyjął właśnie projekt ustawy, dzięki której będzie można prowadzić sprawy sądowe bez wychodzenia z domu.

Elektroniczne postępowanie upominawcze (EPU) to nowy rodzaj postępowania cywilnego, które ma usprawnić proces sądowy i ułatwić dochodzenie roszczeń w drobnych sprawach, w których nie ma potrzeby prowadzenia postępowania dowodowego. Podobne systemy funkcjonują już w Wielkiej Brytanii i Niemczech. U nas ma zostać wprowadzony najpóźniej do 2010 r.

Pozew przez internet
Nowy model postępowania ma być z założenia przyjazny zarówno dla sądu, jak i każdego, kto będzie dochodził w nim swoich praw. Co ważne, nie ma to być system przymusowy, ale stanowiący alternatywę dla dochodzenia swoich praw w tradycyjny, papierowy sposób.

Osoba wnosząca pozew robiłaby to jedynie w formie elektronicznej. Założenie konta umożliwiałoby bowiem dostęp do specjalnego internetowego formularza lub aplikacji, która po ściągnięciu na nasz komputer zawierałaby narzędzia pozwalające na skonstruowanie takiego dokumentu. Formularz ma być tak przygotowany, aby maksymalnie wyeliminować niebezpieczeństwo zaistnienia braków formalnych takiego pisma. Jeżeli zaś chodzi o komunikację z odbiorcą pisma, czyli pozwanym, miałaby się ona odbywać w tradycyjny sposób, chyba że sam wyrazi zgodę na korespondencję elektroniczną – powinien zostać pouczony o takiej możliwości. Jeżeli pozwany i powód zdecydują się na taką formę komunikacji, stanie się ona dla nich wyłączną metodą kontaktów z sądem.

Uproszczone procedury
Zaletą systemu ma być również szybkie wydawanie orzeczeń. Wprowadza się więc zasadę, że do pozwu nie dołącza się odpisów pisma, załączników i pełnomocnictw. Twórcy systemu zrezygnowali także ze znanego, choć mało praktykowanego w obrocie prawnym, tzw. bezpiecznego podpisu elektronicznego weryfikowanego za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu (np. konieczność jego stosowania nałożona została na większość podmiotów rozliczających się z ZUS-em) jako zbyt drogiego, skomplikowanego i wciąż niektórych odstraszającego elektronicznego instrumentu zapewniającego pewność wirtualnego obrotu. Został on zastąpiony dużo łatwiejszym, ale równie – jak się zapewnia – skutecznym systemem identyfikowania użytkowników na podstawie indywidualnego konta (na wzór poczty elektronicznej).
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
google_adsense

GoogleWysłany: 17/08/2009, 11:25    Temat postu: Google AdSense

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Odpowiedz do tematu