Zaloguj    Moje konto    Moje wiadomości
     Start     Zadaj pytanie     Rejestracja     Wyszukiwarka     Nowe posty     Szukamy moderatorów     Kontakt  
Kopiowanie przez sędziów fragmentów uzasadnień wyroków
Poprzedni temat :: Następny temat
Odpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
mariusz_j_wsus_poznan
Moderator
Moderator


Dołączył: 16 Wrz 2011
Posty: 3769
Skąd: Poznań
PostWysłany: 20/12/2011, 10:54    Temat postu: Kopiowanie przez sędziów fragmentów uzasadnień wyroków Odpowiedz z cytatem

Czy kopiowanie fragmentów uzasadnień wyroków jest zgodne z etyką sędziowską?

HFPC skierowała pismo do Krajowej Rady Sądownictwa z prośbą o zajęcie stanowiska w sprawie zgodności z zasadami etyki sędziowskiej praktyki kopiowania przez sędziów fragmentów uzasadnień wyroków.

Celem Fundacji nie jest ocena opisanej praktyki sądowej z punktu widzenia odpowiedzialności karnej sędziów ani uzyskanie opinii Rady na temat wskazanego stanu faktycznego. HFPC przedstawiła ten przykład jako sygnał, że sytuacje kopiowania części uzasadnień mają miejsce i nie są zjawiskiem jedynie teoretycznym. Co więcej, praktyka kopiowania części uzasadnień dotyczyła w przedstawionych powyżej sprawach kilku sędziów, a nie jednej osoby, która powtarzała argumentację ze swoich wcześniejszych orzeczeń.

W ocenie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, powołanie sędziów do stania na straży dobra jakim jest sprawiedliwość wymaga szczególnej troski o przestrzeganie przez tę grupę zawodową staranności i sumienności. Upowszechnienie praktyki kopiowania wyroków może doprowadzić do zagrożenia prawa do rzetelnego postępowania sądowego.

Zgodnie z orzecznictwem ETPCz prawo do uzyskania uzasadnienia orzeczenia jest elementem rzetelności postępowania. Trybunał potwierdził, że art. 6 ust. 1 Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności zobowiązuje sąd do uzasadniania wydawanych decyzji.
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
google_adsense

GoogleWysłany: 20/12/2011, 10:54    Temat postu: Google AdSense

Powrót do góry
mariusz_j_wsus_poznan
Moderator
Moderator


Dołączył: 16 Wrz 2011
Posty: 3769
Skąd: Poznań
PostWysłany: 15/08/2012, 13:14    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Standard uzasadniania orzeczeń sądowych - odpowiedź KRS

Krajowa Rada Sądownictwa odpowiedziała na ponowne pismo HFPC w sprawie kopiowania fragmentów uzasadnień orzeczeń sądowych.
W odpowiedzi KRS wskazała, że podtrzymuje swoje wcześniejsze stanowisko w sprawie. Ponadto dodała, że rzeczą naganną jest powielanie błędów językowych, stylistycznych, interpunkcyjnych w uzasadnieniach orzeczeń. Jednocześnie podniosła, że nie jest uprawniona do badania tez uzasadnień orzeczeń.

Przypomnijmy, że w poprzedniej odpowiedzi KRS wskazała, że wykorzystanie w uzasadnieniu orzeczenia sądu poglądów doktryny lub fragmentów wcześniejszych orzeczeń tego samego lub innego sądu (sędziego) jest nie tylko dozwolone, ale zalecane dla zapewnienia jednolitości orzecznictwa. Uzasadnienie powinno być jednak zindywidualizowane i nie powinno zawierać odniesienia do wielu orzeczeń i poglądów doktryny. KRS stwierdziła, że także ETPC stosuje metodę powielania swoich wcześniejszych orzeczeń.

W ponownym piśmie Fundacja wskazała, że jej wątpliwości budzi praktyka polegająca na braku indywidualizacji rozstrzygnięć przez prawie całkowite kopiowanie orzeczeń innych składów orzekających, nie tylko w części uzasadnienia prawnego, ale też ustaleń faktycznych w danej sprawie. HFPC przywołała sprawę, w której uzasadnienie zostało niemalże całkowicie skopiowane z wcześniejszego wyroku, wydanego przez ten sam sąd w innym składzie. Wiernie przeniesiono w nim oryginalną składnię, pisownię, układ graficzny czy też błędy interpunkcyjne. Kopiowanie nie polegało na powołaniu poglądów doktryny i orzecznictwa.

źródło : Newsletter Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka - nr 33/2012 (15.08.2012).
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:     
Odpowiedz do tematu