Zaloguj    Moje konto    Moje wiadomości
     Start     Zadaj pytanie     Rejestracja     Wyszukiwarka     Nowe posty     Szukamy moderatorów     Kontakt  
MS za potrzebą utrzymania przestępstwa zniesławienia
Poprzedni temat :: Następny temat
Odpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
mariusz_j_wsus_poznan
Moderator
Moderator


Dołączył: 16 Wrz 2011
Posty: 3769
Skąd: Poznań
PostWysłany: 18/04/2012, 20:27    Temat postu: MS za potrzebą utrzymania przestępstwa zniesławienia Odpowiedz z cytatem

Mimo że Konstytucja zapewnia ochronę wolności słowa, to nie stanowi domniemania jej pierwszeństwa przed innymi wolnościami i prawami. Ustrojodawca wręcz przewidział innego rodzaju preferencję – czytamy w odpowiedzi Ministerstwa Sprawiedliwości na pismo HFPC. MS jednoznacznie określa swoje stanowisko: art. 212 kodeksu karnego (przestępstwo zniesławienia) pozostanie w polskim porządku prawnym.

W lutym tego roku HFPC, Stowarzyszenie Gazet Lokalnych oraz Izba Wydawców prasy zwróciły się z wnioskiem do Ministra Sprawiedliwości Jarosława Gowina o podjęcie działań legislacyjnych zmierzających do zniesienia art. 212 k.k.. Organizacje wskazały wówczas na liczne zagrożenia dla wolności słowa i wolności mediów, jakie wiążą się z odpowiedzialnością karną za słowo.

Minister Sprawiedliwości nie podziela poglądu o konieczności zniesienia przestępstwa zniesławienia.

W przekonaniu MS Konstytucja RP przemawia za potrzebą utrzymania przestępstwa zniesławienia. Przepisy ustawy zasadniczej gwarantują bowiem ochronę czci i dobrego imienia, a temu właśnie służy kontrowersyjny przepis. Jak wskazuje MS, prawo do ochrony reputacji jest ważniejsze od swobody wypowiedzi, a „konsekwencje poniżających plotek potrafią się ciągnąć latami, a w niektórych sytuacjach nawet do końca życia”.

W opinii Ministra Sprawiedliwości fakt, iż przestępstwo zniesławienia można popełnić jedynie umyślnie, w dostatecznym stopniu chroni przed nadużywaniem tej instytucji. Według MS, by narazić się na odpowiedzialność, sprawca musi zdawać sobie sprawę z nieprawdziwości zarzutu, trudno więc dostrzec zagrożenie dla uczciwych obywateli.

Z kolei problem dotyczący zagrożeń dla wolności mediów związanych z art. 212 k.k. MS komentuje: „Dziennikarz powinien być bezstronny, obiektywny, ponieważ spoczywa na nim wielka odpowiedzialność – kształtuje opinię publiczną”. Dlatego właśnie, zdaniem Ministra Sprawiedliwości, rygor odpowiedzialności karnej za podanie zniesławiających zarzutów jest w przypadku dziennikarzy tym bardziej uzasadniony.
źródło :newsletter@hfhr.pl (18 kwietnia 2012)
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
google_adsense

GoogleWysłany: 18/04/2012, 20:27    Temat postu: Google AdSense

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Odpowiedz do tematu