Zaloguj    Moje konto    Moje wiadomości
     Start     Zadaj pytanie     Rejestracja     Wyszukiwarka     Nowe posty     Szukamy moderatorów     Kontakt  
Ochrona lokatorów & 8222;mieszkań mundurowych& 8221;
Poprzedni temat :: Następny temat
Odpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
mariusz_j_wsus_poznan
Moderator
Moderator


Dołączył: 16 Wrz 2011
Posty: 3769
Skąd: Poznań
PostWysłany: 13/03/2012, 1:01    Temat postu: Ochrona lokatorów & 8222;mieszkań mundurowych& 8221; Odpowiedz z cytatem

Prawo nie chroni lokatorów „mieszkań mundurowych” przed eksmisją na bruk

W obecnym stanie prawnym brakuje rozwiązań prawnych obejmujących powszechnym standardem ochrony praw lokatorów funkcjonariuszy mundurowych oraz ich rodziny. Chodzi o osoby zamieszkujące lokale będące w dyspozycji Ministra Spraw Wewnętrznych lub podległych mu organów, jednostek organizacyjnych Służby Więziennej oraz pozostających do dyspozycji Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Szefa Agencji Wywiadu.

Zasady i tryb opróżniania tych lokali regulują przepisy odrębne od ustawy o ochronie praw lokatorów, wyłączając jej zastosowanie. W praktyce oznacza to, że osobom obowiązanym do opróżnienia lokalu (w tym kobietom w ciąży, niepełnosprawnym, obłożnie chorym) nie są dostarczane lokale zastępcze (tymczasowe) chroniące przed eksmisją na bruk.

HFPC wystąpiła w tej sprawie do Premiera, Ministra Spraw Wewnętrznych i Ministra Sprawiedliwości. Zdaniem HFPC eksmisja na bruk jest nie do pogodzenia z zasadą ochrony godności człowieka i dobra rodziny w połączeniu z obowiązkiem władz publicznych przeciwdziałania bezdomności. Zasady te wymagają wprowadzenia środków zaradczych w postaci pomieszczeń zastępczych (lokali tymczasowych) dla osób eksmitowanych, niezależnie od tytułu prawnego, na podstawie którego zajmowali oni lokal.

Za zapewnieniem minimum ochrony osobie eksmitowanej przemawiają także względy humanitarne. Również Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że gwarancje ochrony przed eksmisją na bruk powinny mieć charakter uniwersalny, tj. odnosić się do wszystkich lokatorów zajmujących lokal mieszkalny na podstawie tytułu prawnego poddanego reżimowi innych przepisów prawa.

źródło : newsletter@hfhr.pl (13.03.2012).
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
google_adsense

Google



Wysłany: 13/03/2012, 1:01    Temat postu: Google AdSense

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Odpowiedz do tematu