Zaloguj    Moje konto    Moje wiadomości
     Start     Zadaj pytanie     Rejestracja     Wyszukiwarka     Nowe posty     Szukamy moderatorów     Kontakt  
Platforma Obywatelska
Poprzedni temat :: Następny temat
Odpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
kk261Dołączył: 15 Sie 2009
Posty: 10
Skąd: Warszawa
PostWysłany: 25/08/2009, 14:21    Temat postu: Platforma Obywatelska Odpowiedz z cytatem

Platforma Obywatelska (PO) - polska centroprawicowa partia polityczna, założona 24 stycznia 2001 (zarejestrowana 5 marca 2002 jako Platforma Obywatelska Rzeczypospolitej Polskiej) przez Andrzeja Olechowskiego, Macieja Płażyńskiego z AWS i Donalda Tuska z Unii Wolności. Ideologię partii można określić jako połączenie liberalizmu konserwatywnego i chadecji. Obecnie partia tworzy koalicję rządzącą wspólnie z Polskim Stronnictwem Ludowym.

Program polityczny
PO opowiada się oficjalnie za zwiększeniem roli Parlamentu Europejskiego w strukturach UE. Według PO fundamentem cywilizacji Zachodu jest biblijny Dekalog, zaś państwo nie może pozwalać, by łamano zawarte w nim zasady, co według partii jest pozbawianiem godności i praw innych osób. Według programu partii zadaniem Państwa jest roztropne wspieranie rodziny i tradycyjnych norm obyczajowych, służących jej trwałości i rozwojowi. Sztandarowym hasłem partii dotyczącym gospodarki jest wprowadzenie podatku liniowego. Platforma chce utrzymać obowiązkową składkę ubezpieczeniową. Partia postuluje przekształcenie publicznych placówek ochrony zdrowia w spółki prawa handlowego i wprowadzenie mechanizmów konkurencyjności do szkolnictwa. Platforma popiera wprowadzenie zasady wyborów większościowych z jednomandatowymi okręgami wyborczymi do Sejmu, zmniejszenie liczby posłów w Sejmie, likwidację Senatu lub przekształcenie go w izbę korporacyjną składającą się z przedstawicieli samorządu, świata nauki, gospodarki i Kościoła a także daleko idące ograniczenie immunitetu parlamentarnego. Partia sprzeciwia się wprowadzaniu w prawie rejestrowanych związków partnerskich lub legalizacji małżeństw osób tej samej płci. Ponadto PO przeciwna jest legalizacji eutanazji, zmianom w prawie dotyczącym przerywania ciąży i legalizacji tzw. "miękkich narkotyków", a także planom przywrócenia kary śmierci. PO najczęściej postuluje: likwidację bądź łączenie jednostek organizacyjnych w administracji w celu ograniczenia kosztów (tzw. tanie państwo), współpracę z UE, uproszczenie i zmniejszenie niektórych podatków, w zakresie na jaki pozwala prawo unijne, dalszą prywatyzację przedsiębiorstw państwowych, zniesienie poboru do wojska, walkę z bezrobociem i wprowadzenie armii zawodowej, wprowadzenie częściowej odpłatności za studia państwowe (z pozostawieniem państwowego finansowania systemu stypendialnego) oraz upublicznienie wszystkich teczek peerelowskich służb specjalnych. Platforma Obywatelska jest przeciwna także tzw. dwuczłonowej władzy wykonawczej dlatego popiera wprowadzenie systemu kanclerskiego lub prezydenckiego.

Historia PO
Platforma Obywatelska powstała w styczniu 2001 z inicjatywy Andrzeja Olechowskiego, Donalda Tuska i Macieja Płażyńskiego na fali sukcesu politycznego, jakim było uzyskanie przez Olechowskiego ponad 17% głosów w wyborach prezydenckich w październiku 2000. Do jej powstania przyczyniły się także konflikt Płażyńskiego z liderem AWS Marianem Krzaklewskim oraz porażka Tuska z Bronisławem Geremkiem w wyborach nowego przewodniczącego UW. Platforma miała stanowić całkowicie nowy ruch społeczny, oddolny i samorządowy, odcinający się od związków z dotychczasowymi partiami politycznymi. Założyciele partii początkowo chcieli zarejestrować partię pod nazwą "Platforma Obywatelska", jednak wyprzedził ich znany działacz polityczny Adam Słomka z Antyliberalnej Platformy Konfederacja Polski Niepodległej - Obóz Patriotyczny, rejestrując w sądzie własną Platformę Obywatelską. Z tego powodu założyciele partii musieli dodać do nazwy człon "RP". Platformę zasilili z początku dawni działacze Unii Wolności o poglądach liberalnych, a także pojedyncze osoby z AWS oraz wielu niezwiązanych z dotychczasową polityką. Szerszy przypływ osób z AWS rozpoczął się po 18 marca 2001, gdy decyzję o starcie w wyborach parlamentarnych z listy PO podjęło SKL. Po wyborach większość działaczy Stronnictwa (w tym m.in. Jan Rokita i Bronisław Komorowski) przystąpiła do budowania partii politycznej o nazwie Platforma Obywatelska. W maju i czerwcu 2001 odbyły się prawybory mające ustalić kolejność kandydatów na listach wyborczych - było to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Polsce. PO była pierwszą partią w Polsce, która zdecydowała się na tego typu selekcję kandydatów (w ten sposób odpadli od partii tacy działacze jak np. Piotr Żak). Przy okazji kolejnych wyborów odstąpiono jednak od tej praktyki. Porozumienie o starcie z list PO podpisała również nieuczestnicząca w prawyborach Unia Polityki Realnej, której kandydaci nie uzyskali jednak w wyborach ani jednego mandatu. W kwietniu 2003 z szefostwa zrezygnował Maciej Płażyński. Nowym przewodniczącym został Donald Tusk. Od września 2003 partia zanotowała znaczny wzrost notowań w sondażach, co po części tłumaczy się popularnością głównego śledczego Komisji Sejmowej ds. Rywina - reprezentanta PO Jana Rokity. W grudniu 2006 partia prowadziła rozmowy o połączeniu z Partią Centrum, do czego jednak nie doszło.

Wybory samorządowe
W wyborach samorządowych w 2002 Platforma zawarła ogólnokrajowy sojusz z PiS. Obie partie startowały razem do sejmików wojewódzkich (z wyjątkiem województwa mazowieckiego). Łącznie POPiS uzyskał wówczas ok. 16% głosów w wyborach. Po wyborach PO współrządziła w kilku sejmikach (m.in. na Mazowszu, Małopolsce i Pomorzu). Za duże niepowodzenie partii uznano przegraną Andrzeja Olechowskiego w wyborach na prezydenta Warszawy. Do sukcesów można zaś zaliczyć dobry wynik kandydatów partii w Gdańsku, Poznaniu, Koszalinie, Wrocławiu i Opolu. W wyborach samorządowych w 2006 na poziomie wojewódzkim Platforma uzyskała najlepszy wynik w skali ogólnopolskiej (około 29% głosów), co dało jej łącznie 186 mandatów w sejmikach. W większości województw (poza pomorskim) utworzyła bloki z Polskim Stronnictwem Ludowym, w 11 także z Krajową Partią Emerytów i Rencistów, nadto z innymi regionalnymi ugrupowaniami (w tym Mniejszością Niemiecką i Ruchem Autonomii Śląska). Z list Platformy Obywatelskiej startowali także i uzyskali mandaty członkowie Forum Liberalnego oraz stowarzyszenia Młodzi dla Młodych. Po wyborach Platforma współtworzy koalicje w 14 województwach, obsadziła po 10 stanowisk marszałków i przewodniczących sejmików. W wyborach bezpośrednich kandydaci rekomendowani przez partię wygrali m.in. w takich miastach, jak Warszawa, Gdańsk, Szczecin, Wałbrzych, Lublin, Białystok, Bytom, Gliwice, Opole.

Wybory parlamentarne
W wyborach do Sejmu IV kadencji, które odbyły się 23 września 2001, Platforma brała udział jako komitet wyborczy wyborców, zajmując 2. miejsce, zdobywając 12,68% głosów i 65 mandatów (z list PO startowali wówczas również kandydaci SKL i UPR). W grudniu 2001 z klubu parlamentarnego PO wystąpili posłowie związani z Arturem Balazsem, którzy założyli nową organizację - SKL-RNP (8 mandatów). W wyborach do Senatu Platforma startowała w ramach komitetu Blok Senat 2001, uzyskując zaledwie 1 mandat (na 15 zdobytych przez komitet). 2 kandydatów PO wygrało odbywające się w trakcie kadencji wybory uzupełniające. W wyborach parlamentarnych w 2005 PO zdobyła 24,14% głosów, co dało jej 2. miejsce, 133 mandaty poselskie i 34 senatorskie. Przez długi czas sondaże dawały jednak tej partii zwycięstwo. W przyspieszonych wyborach parlamentarnych w 2007 Platforma zdobyła 41,51%, wygrywając wybory i wyprzedzając Prawo i Sprawiedliwość. Partia otrzymała 209 mandatów w Sejmie VI kadencji i 60 mandatów w Senacie V kadencji. Po wyborach i zawarciu koalicji z PSL premierem został Donald Tusk.

Wybory do PE
13 czerwca 2004 PO wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego, zdobywając 24,1% i najwięcej, bo 15 spośród 54 mandatów. W wyborach w 2009 PO ponownie odniosła zwycięstwo - zdobyła 44,43% głosów i 25 spośród 50 przypadających Polsce mandatów. Zarówno podczas wyborów w 2004, jak i w 2009, były premier Jerzy Buzek startujący z listy PO uzyskiwał najlepszy indywidualny wynik w kraju.

Wybory prezydenckie
W wyborach prezydenckich w 2005 jako kandydat Platformy wystartował lider partii Donald Tusk. Zdobył on 36,33% głosów w pierwszej turze, zajmując 1. miejsce. W drugiej turze uzyskał 45,96% głosów - przegrał tym samym z Lechem Kaczyńskim, który zdobył o 8,08 punktów procentowych więcej.

Struktura i działacze
Osobny artykuł: Struktura i działacze Platformy Obywatelskiej.

Aktualny zarząd PO
- przewodniczący Donald Tusk - prezes Rady Ministrów (były wicemarszałek Senatu, były wicemarszałek Sejmu)
- wiceprzewodniczący Waldy Dzikowski
- wiceprzewodnicząca Hanna Gronkiewicz-Waltz - prezydent Warszawy (była prezes NBP)
- wiceprzewodniczący Bronisław Komorowski - marszałek Sejmu (były minister obrony narodowej, były wicemarszałek Sejmu)
- wiceprzewodniczący Jacek Saryusz-Wolski (były wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego)
- wiceprzewodniczący Tomasz Tomczykiewicz
- sekretarz generalny Grzegorz Schetyna - wiceprezes Rady Ministrów, minister spraw wewnętrznych i administracji
- skarbnik Mirosław Drzewiecki - minister sportu i turystyki
- przewodniczący klubu parlamentarnego Zbigniew Chlebowski
- Urszula Augustyn
- Jarosław Gowin
- Cezary Grabarczyk - minister infrastruktury
- Sławomir Nitras
- Sławomir Nowak - sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów
- Radosław Sikorski - minister spraw zagranicznych (były minister obrony narodowej)
- Bogdan Zdrojewski - minister kultury i dziedzictwa narodowego

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej
- Maciej Płażyński - od 18 października 2001 do 1 czerwca 2003
- Donald Tusk - od 1 czerwca 2003

Klub Parlamentarny PO
Przewodniczący
- Maciej Płażyński - od 18 października 2001 do 9 kwietnia 2003
- Donald Tusk - od 9 kwietnia 2003 do 1 czerwca 2003
- Jan Rokita - od 1 czerwca 2003 do 5 listopada 2005
- Donald Tusk - od 5 listopada 2005 do 5 grudnia 2006
- Bogdan Zdrojewski - od 5 grudnia 2006 do 5 listopada 2007
- Zbigniew Chlebowski - od 5 listopada 2007
Aktualni wiceprzewodniczący
- Andrzej Czerwiński
- Grzegorz Dolniak
- Waldy Dzikowski
- Sławomir Rybicki
- Zbigniew Rynasiewicz
Organizacją młodzieżową PO jest Stowarzyszenie "Młodzi Demokraci".

Komitet Honorowy PO
Przed wyborami parlamentarnymi w 2007, Platforma Obywatelska przedstawiła swój Komitet Honorowy. Jego przewodniczącym został Władysław Bartoszewski, a w jego składzie znaleźli się także:
- Filip Bajon - reżyser
- Artur Barciś - aktor
- Marcin Baszczyński - piłkarz
- Andrzej Blikle - informatyk
- Iwo Byczewski - b. ambasador RP w Belgii
- Zbigniew Ćwiąkalski - prawnik
- Norbert Dudziuk - piosenkarz
- Dariusz Dziekanowski - trener piłkarski
- Tomasz Frankowski - piłkarz
- Iwona Guzowska - bokserka
- Tomasz Iwan - piłkarz
- Tomasz Karolak - aktor
- Cezary Kucharski - menadżer piłkarski
- Paweł Kukiz - piosenkarz
- Janusz Kupcewicz - trener piłkarski
- Antoni Libera - pisarz
- Tomasz Lipiński - muzyk rockowy
- Włodzimierz Lubański - menedżer piłkarski
- Olaf Lubaszenko - aktor
- Jacek Łaszczok - piosenkarz
- Piotr Machalica - aktor
- Anna Nehrebecka - aktorka
- Marian Opania - aktor
- Zbigniew Preisner - kompozytor
- Urszula Sipińska - piosenkarka
- Grzegorz Skrzecz - b. bokser
- Tomasz Stockinger - aktor
- Andrzej Strzelecki - aktor
- Danuta Szaflarska - aktorka
- Janusz Tylman - kompozytor
- Krzysztof Włodarczyk - bokser
- Leszek Wójtowicz - poeta
- Wiktor Zborowski - aktor
- Andrzej Zoll - prawnik


Źródło: Wikipedia (autorzy, na licencji GNU FDL)
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
google_adsense

GoogleWysłany: 25/08/2009, 14:21    Temat postu: Google AdSense

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Odpowiedz do tematu