Zaloguj    Moje konto    Moje wiadomości
     Start     Zadaj pytanie     Rejestracja     Wyszukiwarka     Nowe posty     Szukamy moderatorów     Kontakt  
Wyrok w sprawie Alesia Bialackiego
Poprzedni temat :: Następny temat
Odpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
mariusz_j_wsus_poznan
Moderator
Moderator


Dołączył: 16 Wrz 2011
Posty: 3769
Skąd: Poznań
PostWysłany: 29/11/2011, 13:34    Temat postu: Wyrok w sprawie Alesia Bialackiego Odpowiedz z cytatem

Wyrok w sprawie Alesia Bialackiego

W czwartek, 24 listopada 2011, białoruski sąd skazał Alesia Bialackiego, obrońcę praw człowieka oraz przewodniczącego organizacji “Viasna”, na 4,5 roku więzienia oraz zapłatę kwoty 721 milionów RB (ok. 300 tysięcy zł). Podstawą skazania Bialackiego były informacje na temat jego kont bankowych w Polsce przekazane Białorusinom przez polską Prokuraturę Generalną. HFPC, która obserwowała proces, określa wyrok jako skandaliczny.

“Wyrok nas przeraża, ale niestety nie dziwi” – mówi Bogna Chmielewska, ekspertka HFPC. Toczący się na Białorusi proces od początku do końca realizowany był pod polityczne dyktando. Już po zatrzymaniu Alesia Bialackiego wprowadzano zmiany do prawa karnego grożące surowymi karami za wszelkie przejawy działalności społecznej.

Proces przebiegał z naruszeniem podstawowych standardów prawa do rzetelnego procesu. Wielokrotnie w trakcie procesu sąd przeinaczał zeznania świadków lub interpretował je niezgodnie z ich intencjami. Wątpliwe było też przestrzeganie zasady domniemania niewinności – sąd często podkreślał, że Bialacki mógł udowodnić swoją niewinność i przedstawić odpowiednie dowody. Tyle tylko, że dowodów zgłaszanych przez obronę nie brano pod uwagę.

Sąd stwierdził ponadto , że działalność Bialackiego dotyczyła nie tylko obrony praw człowieka, ale też „innych kwestii” nie precyzując jakich. „Proces prowadzono tak, by skazać Bialackiego” – mówi Danuta Przywara, prezes HFPC.

źródło >Newsletter Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka - nr 41/2011
newsletter@hfhr.pl (28 listopada 2011 r.)
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
google_adsense

GoogleWysłany: 29/11/2011, 13:34    Temat postu: Google AdSense

Powrót do góry
mariusz_j_wsus_poznan
Moderator
Moderator


Dołączył: 16 Wrz 2011
Posty: 3769
Skąd: Poznań
PostWysłany: 30/01/2012, 23:00    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sąd w Mińsku utrzymał wyrok w sprawie Alesia Bialackiego

Sąd w Mińsku utrzymał w mocy wyrok 4,5 roku kolonii karnej dla szefa Centrum Praw Człowieka „Wiasna” Alesia Bialackiego.

Zgodnie w wyrokiem pierwszej instancji żona Bialackiego wpłaciła zasądzoną sumę (ok. 90 tys. dolarów) rzekomych niezapłaconych podatków na konto sądu. Środki te pochodziły ze zbiórki zorganizowanej przez białoruskich obrońców praw człowieka. Wpłacenie zasądzonej kwoty dawało białoruskim działaczom nadzieję na rewizję wyroku. Jednak sąd nie wziął tej okoliczności pod uwagę, podobnie jak opinii prawnej złożonej przez Białoruski Komitet Helsiński kwestionującej dowiedzenie zarzutów.

źródło :newsletter@hfhr.pl (30.o1.2012)
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:     
Odpowiedz do tematu