Zaloguj    Moje konto    Moje wiadomości
     Start     Zadaj pytanie     Rejestracja     Wyszukiwarka     Nowe posty     Szukamy moderatorów     Kontakt  
Wyrok w sprawie niewpuszczenia Roma do klubu
Poprzedni temat :: Następny temat
Odpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
mariusz_j_wsus_poznan
Moderator
Moderator


Dołączył: 16 Wrz 2011
Posty: 3769
Skąd: Poznań
PostWysłany: 05/03/2012, 23:44    Temat postu: Wyrok w sprawie niewpuszczenia Roma do klubu Odpowiedz z cytatem

W zeszłym tygodniu Sąd Apelacyjny w Poznaniu orzekł, że wyproszenie osoby pochodzenia romskiego z poznańskiej restauracji ma charakter dyskryminujący. Sąd stwierdził, że działanie właścicielki klubu Cuba Libre było bezprawne.

Przypomnijmy, że sprawa dotyczy zajść z grudnia 2010 r. W dniu 10 grudnia 2010 r. powód, Adam G., udał się w grupie czterech osób do restauracji Cuba Libre, z której został wyproszony przez ochronę. Według relacji Adama G., ochroniarz jako powód wyproszenia z klubu wskazał wytyczne właścicielki lokalu, zgodnie z którymi osoby romskiego pochodzenia etnicznego mają zakaz wstępu do restauracji.

W zeszłym tygodniu sąd podkreślił, że ograniczenia w dostępie do lokalu mogą być podyktowane jedynie względami bezpieczeństwa. Ograniczanie dostępu tylko ze względu na pochodzenie etniczne jest sprzeczne z konstytucyjną zasadą równości i stanowi naruszenie dóbr osobistych w postaci godności. Dyskryminacja ze względu na pochodzenie etniczne godzi w poczucie tożsamości i podmiotowości jednostki i stanowi poważne naruszenie zasad funkcjonowania nowoczesnego społeczeństwa.

W listopadzie 2011 r. sąd I instancji oddalił powództwo, uznając, że dobra osobiste powoda w postaci jego godności zostały naruszone przez pracowników ochrony lokalu. Jednak sąd I instancji stanął na stanowisku, że na gruncie przepisów kodeksu cywilnego właścicielce lokalu nie można przypisać odpowiedzialności za działania zatrudnionych przez nią pracowników.

W zeszłym tygodniu sąd II instancji zobowiązał właścicielkę lokalu do przeproszenia powoda Adama G. na łamach „Gazety Wyborczej” i „Głosu Wielkopolskiego” oraz do zamieszczenia przeprosin na stronie internetowej klubu Cuba Libre. Ponadto zasądził kwotę 10 tysięcy złotych na rzecz Wielkopolskiego Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego Polskich Romów w Swarzędzu.

„To jest niezwykle ważny wyrok” – mówi dr Dorota Pudzianowska, ekspertka HFPC. „Sąd stwierdził, że ograniczanie dostępności usług z uwagi na czyjeś pochodzenie etniczne i negatywny stereotyp z nim związany jest dyskryminacją zakazaną przez prawo. Orzeczenie sądu jest miażdżące dla orzeczenia wydanego w I instancji, bo sąd podzielił w zasadzie wszystkie zarzuty apelacji. Ponadto w świetle tego wyroku właściciele klubów czy restauracji są odpowiedzialni za działania podejmowane przez pracowników ochrony i nie mogą zasłaniać się tym, że nie wiedzieli, jakie są stosowane metody selekcji” – dodaje dr Dorota Pudzianowska.

Sprawa jest objęta Programem Artykuł 32 Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Adama G., na prośbę Fundacji, reprezentował pro bono adw. Paweł Nowakowski. Helsińska Fundacja Praw Człowieka przystąpiła do postępowania w tej sprawie.
źródło :newsletter@hfhr.pl /05.03.2012/
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
google_adsense

GoogleWysłany: 05/03/2012, 23:44    Temat postu: Google AdSense

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Odpowiedz do tematu