Zaloguj    Moje konto    Moje wiadomości
     Start     Zadaj pytanie     Rejestracja     Wyszukiwarka     Nowe posty     Szukamy moderatorów     Kontakt  
Wystąpienie HFPC do premiera w sprawie ACTA
Poprzedni temat :: Następny temat
Odpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
mariusz_j_wsus_poznan
Moderator
Moderator


Dołączył: 16 Wrz 2011
Posty: 3769
Skąd: Poznań
PostWysłany: 30/01/2012, 23:04    Temat postu: Wystąpienie HFPC do premiera w sprawie ACTA Odpowiedz z cytatem

Wystąpienie do premiera w sprawie ACTA

Helsińska Fundacja Praw Człowieka wystąpiła w zeszłym tygodniu do premiera z prośbą o wstrzymanie podpisania przez Polskę ACTA do czasu precyzyjnego wyjaśnienia przez rząd wątpliwości dotyczących tego porozumienia.

W ocenie HFPC, wprowadzenie ACTA zasługuje ma merytoryczną i otwartą dyskusję. Zanim jednak taka debata będzie możliwa, zdaniem HFPC, najważniejsze jest precyzyjne uzasadnienie proponowanych w ACTA rozwiązań, a także wyjaśnienie konsekwencji i potencjalnych zagrożeń, które może pociągnąć za sobą przystąpienie do tego porozumienia.

„Uwagi zgłaszane na szczeblu europejskim, jak i narodowym, przez instytucje stojące na straży praw podstawowych, w szczególności prawa do prywatności oraz wolności słowa, powinny być objęte szczegółową analizą przed złożeniem przez Polską podpisu pod porozumieniem. Zgodnie z zobowiązaniami międzynarodowymi złożenie podpisu będzie jasnym sygnałem dla społeczności międzynarodowej, iż Polska aprobuje treść porozumienia." - czytamy w wystąpieniu.

Po tym, jak Minister Michał Boni ogłosił, że ACTA, pomimo wielu wątpliwości, zostanie jednak podpisane przez Polskę już 26 stycznia 2012 r., stanowisko wyrażające rozczarowanie taką postawą Rządu oraz wzywające m.in. do skierowania porozumienia do Trybunału Sprawiedliwości UE wydały także inne organizacje pozarządowe od miesięcy zaangażowane w sprawę ACTA.

ŹRÓDŁO: newsletter@hfhr.pl (30.01.2012)
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
google_adsense

GoogleWysłany: 30/01/2012, 23:04    Temat postu: Google AdSense

Powrót do góry
mariusz_j_wsus_poznan
Moderator
Moderator


Dołączył: 16 Wrz 2011
Posty: 3769
Skąd: Poznań
PostWysłany: 31/01/2012, 0:08    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Minister Boni w sprawie ACTA. "Czuję się winny''

Na podpisaniu ACTA świat się nie kończy. Skoro jest tak wielka wola wyrażona przez ludzi młodych, to nie wolno nam rozpocząć procesu ratyfikacyjnego bez dokładnej analizy wszystkich punktów umowy - mówił w programie "Tomasz Lis na żywo" w TVP 2 minister administracji i cyfryzacji Michał Boni. - Nie ma żadnych chęci, żeby ingerować w pewne obszary wolności w internecie. To ja od pana premiera dostałem połajanki jeśli chodzi o konsultacje. Dlatego czuję się winny - mówił.

- Nie ma żadnej intencji ani żadnych chęci, żeby ograniczać wolność w internecie. Chcemy przeprowadzić debatę nt. zmiany myślenia o intelektualnej własności. Musimy o tym dyskutować - mówił minister. - Trzeba zacząć debatę także ze środowiskami twórczymi. Problem polega na tym, żeby wszyscy: ci, którzy mówią o potrzebie wolności w sieci i twórcy własności intelektualnej usiedli i zastanowili się nad tym, czego chcą - mówił Boni.
żródło :http://wiadomosci.onet.pl/raporty/protest-przeciw-umowie-acta/minister-boni-w-sprawie-acta-czuje-sie-winny, (30.01.2012)
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
mariusz_j_wsus_poznan
Moderator
Moderator


Dołączył: 16 Wrz 2011
Posty: 3769
Skąd: Poznań
PostWysłany: 31/01/2012, 0:12    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Prawo i Sprawiedliwość chce, aby Polacy wzięli udział w referendum ws. podpisania porozumienia ACTA

Jarosław Kaczyński w czwartek na konferencji prasowej powiedział, że PiS zgłosi projekt o referendum w sprawie ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement).

W tym wielkim sporze o ACTA wysuwana jest propozycja, by doszło do referendum, które miałoby zdecydować o ostatecznej decyzji naszego rządu w tej sprawie. My podejmujemy tę inicjatywę - powiedział szef PiS na konferencji prasowej. - W najbliższym czasie, to jest już przygotowane, złożymy w Sejmie wniosek o przeprowadzenie referendum w tej niezwykle kontrowersyjnej sprawie - dodał Kaczyński.
źródło :http://www.fakt.pl/Bedzie-referendum-w-sprawie-ACTA,artykuly
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
mariusz_j_wsus_poznan
Moderator
Moderator


Dołączył: 16 Wrz 2011
Posty: 3769
Skąd: Poznań
PostWysłany: 31/01/2012, 0:20    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Polska podpisała ACTA - kto na tym skorzysta?

Ambasador Polski w Japonii Jadwiga Rodowicz podpisała w czwartek w siedzibie MSZ Japonii umowę ACTA o zapobieganiu handlu podróbkami. Jak poinformował radca prasowy ambasady RP w Tokio Radosław Tyszkiewicz, dokument podpisali też ambasadorowie pozostałych państw UE z wyjątkiem Cypru, Estonii, Słowacji, Niemiec i Holandii. Dwa ostatnie państwa opóźniły moment podpisania z powodów proceduralnych i uczynią to w terminie późniejszym. Jak ocenia w rozmowie z WP ekspert ds. politycznego PR dr Ryszard Kessler na podpisaniu ACTA skorzysta Janusz Palikot. Przejmie on rozczarowany elektorat PO, podobnie jak zrobił to wcześniej z elektoratem SLD.

źródło ;http://wiadomosci.wp.pl/title #30.o1.2012)
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
mariusz_j_wsus_poznan
Moderator
Moderator


Dołączył: 16 Wrz 2011
Posty: 3769
Skąd: Poznań
PostWysłany: 31/01/2012, 0:23    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czym jest ACTA

ACTA (Anti-counterfeiting trade agreement) to układ między Australią, Kanadą, Japonią, Koreą Południową, Meksykiem, Maroko, Nową Zelandią, Singapurem, Szwajcarią i USA, do którego ma dołączyć UE.


Jest to umowa handlowa zobowiązująca jej sygnatariuszy do walki z łamaniem prawa własności intelektualnej oraz handlem podrabianymi towarami. Zdaniem obrońców swobód w internecie może prowadzić to do blokowania różnych treści i cenzury w imię walki z piractwem, stąd wiele sprzeciwów i protestów w Polsce ze strony internautów.

eden z najbardziej kontrowersyjnych przepisów przewiduje "możliwość wydania przez swoje właściwe organy dostawcy usług internetowych nakazu niezwłocznego ujawnienia posiadaczowi praw informacji wystarczających do zidentyfikowania abonenta, co do którego istnieje podejrzenie, że jego konto zostało użyte do naruszenia" praw związanych ze znakami towarowymi, praw autorskich i pokrewnych.

Z drugiej strony organizacje zarządzające prawami autorskimi zdecydowanie opowiadają się za przyjęciem ACTA, upatrując w tym możliwości skuteczniejszego egzekwowania prawa.

Negocjacje ws. umowy ACTA zakończyły się pod koniec listopada 2010 r., a Unia Europejska parafowała tekst w dniu 25 listopada 2010 r.

Rada UE podjęła decyzję o podpisaniu umowy ACTA przez UE 16 grudnia 2011 r. Zgodnie z prawem, to właśnie Rada (reprezentująca 27 państw członkowskich) musi uprzednio zatwierdzić podpisanie traktatów międzynarodowych przez UE i wyznaczyć w tym celu swojego przedstawiciela, który podpisze umowę w imieniu UE.

źródło :http://wiadomosci.wp.pl/title,Polska-juz-podpisala-ACTA,(30.01.2012)
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:     
Odpowiedz do tematu