Zaloguj    Moje konto    Moje wiadomości
     Start     Zadaj pytanie     Rejestracja     Wyszukiwarka     Nowe posty     Szukamy moderatorów     Kontakt  
Zatrzymanie dziennikarza obywatelskiego
Poprzedni temat :: Następny temat
Odpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
mariusz_j_wsus_poznan
Moderator
Moderator


Dołączył: 16 Wrz 2011
Posty: 3769
Skąd: Poznań
PostWysłany: 27/03/2014, 11:46    Temat postu: Zatrzymanie dziennikarza obywatelskiego Odpowiedz z cytatem

PC wystosowała do Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze list w związku z tymczasowym aresztowaniem dziennikarza obywatelskiego Pawła M.

Dziennikarz latem 2012 roku podszył się pod pracownika Kancelarii Premiera i zdemaskował w rozmowie telefonicznej brak niezależności prezesa Sądu Okręgowego w Gdańsku w sprawie dotyczącej szefa firmy Amber Gold. Tydzień temu został aresztowany i przez siedem dni był konwojowany z Wrocławia do Zielonej Góry. Dopiero 21 marca 2014 r., po przesłuchaniu podejrzanego prokuratura uchyliła wobec niego tymczasowy areszt. Część ze stawianych dziennikarzowi zarzutów związanych jest z przeprowadzoną przez niego prowokacją, a tym samym wykonywaną przez niego pracą dziennikarską.

W piśmie interwencyjnym HFPC przypomniała, że w świetle orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka pozbawienie wolności w związku z działalnością dziennikarską nie daje się pogodzić ze standardami wolności słowa. Uzasadniona jest tylko w przypadku nawoływania do nienawiści, czy podżegania do przemocy. Ponadto, względy proporcjonalności uzasadniałyby przesłuchanie Pawła M. zaraz po zatrzymaniu i zwolnienie go z aresztu zaraz po przeprowadzeniu czynności niezbędnych dla prawidłowego biegu postępowania przygotowawczego.

Krytyka oraz demaskowanie nieprawidłowości w funkcjonowaniu wymiaru sprawiedliwości nie powinno stać się przyczyną pociągnięcia dziennikarza do odpowiedzialności karnej, jak również do podejmowania wobec niego środków przymusu przez organy ścigania. Takie zdarzenia mogą odstraszać dziennikarzy od podejmowania prowokacji służącej interesowi publicznemu.

Odnosząc się do samej prowokacji przeprowadzonej przez Pawła M. HFPC podkreśliła, że okazała się ona środkiem skutecznym dla potwierdzenia tezy o dysfunkcji wymiaru sprawiedliwości (braku niezależności sędziego). Doprowadziła ona do wszczęcia postępowania dyscyplinarnego wobec SSO Ryszarda Milewskiego. Nie budzi również wątpliwości fakt, że prowokacja została przeprowadzona w interesie publicznym i przyniosła korzyść społeczną. Wszystkie te względy zdaniem HFPC powinny być uwzględnione przy ocenie działań dziennikarza, zarówno na etapie postępowania przygotowawczego, jak również, postępowania sądowego.

Wystąpienie dostępne jest tutaj.
http://www.hfhr.pl/wp-content/uploads/2014/03/HFPC_PG_21_03_2014.pdf

Źródło :http://www.hfhr.pl
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
google_adsense

GoogleWysłany: 27/03/2014, 11:46    Temat postu: Google AdSense

Powrót do góry
aurigaDołączył: 02 Cze 2014
Posty: 14
PostWysłany: 03/06/2014, 12:48    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziwna sprawa. Popełnił przestępstwo, ale działał dla dobra publicznego i to powinno być wzięte pod uwagę. Szczególnie w takim przypadku.
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:     
Odpowiedz do tematu