Zaloguj    Moje konto    Moje wiadomości
     Start     Zadaj pytanie     Rejestracja     Wyszukiwarka     Nowe posty     Szukamy moderatorów     Kontakt  
Legalizacja samowoli budowlanej w celu sprzedaży obiektu
Poprzedni temat :: Następny temat
Odpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
teloDołączył: 13 Sie 2021
Posty: 1
PostWysłany: 13/08/2021, 11:39    Temat postu: Legalizacja samowoli budowlanej w celu sprzedaży obiektu Odpowiedz z cytatem

Chciałbym zasięgnąć porady co do legalizacji samowoli budowlanej.
Ponad 20 lat temu ojciec (tj, właściciel budynku) podniósł dach i z niskiego strychu powstało dodatkowe piętro oraz dobudował parterowy kawałek mieszkalny nad któym mieści się taras wyzej wymienionego piętra. Budynek to domek jednorodzinny. Obecnie ojciec chciałby dom sprzedać, jednak teraz mamy kwestię prawną z samowolą budowlaną i chciałbym wiedzieć jak to można załatwić.
Poczytałem kilka artykułów i widzę, że istnieje obecnie tzw. "Uproszczona procedura legalizacji samowoli budowlanej" dla obiektów gdzie remont byl przeprowadzany ponad 20 lat temu, jednak niewiele w tych artykułach pisze skąd i jak wziąć (kto ma je wystawic) niżej wymienione dokumenty:

1) oświadczenie o dysponowaniu nieruchomością na cele budowlane,

2) geodezyjną inwentaryzację powykonawczą legalizowanego obiektu,

3) ekspertyzę techniczną sporządzoną przez osobę posiadającą odpowiednie uprawnienia budowlane, z której będzie wynikało, że stan techniczny obiektu nie stwarza zagrożenia dla życia lub zdrowia ludzi i pozwala na jego bezpieczne użytkowanie obiektu zgodnie z dotychczasowym lub zamierzonym sposobem użytkowania (art. 49g ust. 2 PrBud).

Dodatkowo czy wiąże się taki proces z jakimiś opłatami i czy jest ryzyko, że np. państwo każe rozebrać dodatkowe piętro po 20 latach.

Brak mi jakiś konkretów w artykułach które znalazłem, więc tutaj podstawowe pytanie jak sprzedać dom w takim wypadku i jeżeli ta legalizacja samowoli budowlanej jest potrzebna to jak po kolei w ogóle się za to zabrać.
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
google_adsense

GoogleWysłany: 13/08/2021, 11:39    Temat postu: Google AdSense

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Odpowiedz do tematu