Zaloguj    Moje konto    Moje wiadomości
     Start     Zadaj pytanie     Rejestracja     Wyszukiwarka     Nowe posty     Szukamy moderatorów     Kontakt  
Protokół
Poprzedni temat :: Następny temat
Odpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
aniamin



Dołączył: 27 Sty 2008
Posty: 2
PostWysłany: 27/01/2008, 17:13    Temat postu: Protokół Odpowiedz z cytatem

Witam. moje pytanie tyczy się protokołu.Czy protokół może być przesłany przez urząd do podpisania pocztą, czy musi być podpisany na miejscu przez obydwie strony i przeczytany? Proszę o podanie podstawy prawnej. Pozdrawiam.
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
google_adsense

Google



Wysłany: 27/01/2008, 17:13    Temat postu: Google AdSense

Powrót do góry
prawnik
Ekspert
Ekspert


Dołączył: 24 Sty 2008
Posty: 1163
Skąd: warszawa
PostWysłany: 29/01/2008, 2:39    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie pomnę artykułu, gdyż jest to kwestia niewzbudzająca wątpliwości. Jest artykuł dotyczący doręczeń w kpa- można wysłać pocztą, ale odczytanie i podpisanie potwierdzenia odbioru kopii jest też dopuszczalne. Wynika to też z zasady szybkości postępowania - organ ma działać w celu jak najszybszego załatwienia sprawy. Pozdrawiam.
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
aniamin



Dołączył: 27 Sty 2008
Posty: 2
PostWysłany: 29/01/2008, 19:36    Temat postu: Pytanie odnośnie procedury sporzadzania protokołu Odpowiedz z cytatem

Witam i dziękuję za odpowiedz na wcześniejsze pytanie. Zwracam się z prośbą o wyjaśnienie procedury przeprowadzenia protokołu, ale w już zarysowanej sytuacji. W związku z wezwaniem Urzędu Marszałkowskiego do kontroli dokumentacji odnośnie dzierżawy jeziora - stawiłam się w wyznaczonym terminie w/w urzędzie. Kontrola odbyła się, protokołu nie spisano. Po dwóch tygodniach od dnia kontroli za pośrednictwem poczty otrzymuję protokół nie podpisany do podpisania. Rozporządzenie normujące przebieg tej kontroli (Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 30 września Dz. U. Nr 180 poz. 1765) wskazuje na potrzebę sporządzenia protokołu, ale nie określa dokładnie terminu (§ 5.2). Według Kpa art. 69. § 1. Protokół przesłuchania powinien być odczytany i przedstawiony do podpisu osobie zeznającej niezwłocznie po złożeniu zeznania – co nie nastąpiło.
Moje pytania brzmią:
1. Czy urząd postąpił prawidłowo nie sporządzając protokołu na miejscu, jak to wynika z art. 69 § 1 Kpa?
2. Czy wysłanie po dwóch tygodniach nie podpisanego protokołu do podpisania było prawidłowe?
3. Jeżeli procedura sporządzania protokołu była przeprowadzona nieprawidłowo, czy czyni go nieważnym?
Pozdrawiam.
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
prawnik
Ekspert
Ekspert


Dołączył: 24 Sty 2008
Posty: 1163
Skąd: warszawa
PostWysłany: 29/01/2008, 21:07    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przede wszystkim należy odróżnić dwie instytucje prawne - protokół z przesłuchania strony oraz protokół z kontroli. Jeśli faktycznie została Pani przesłuchana to protokół z przesłuchania powinien zostać sporządzony niezwłocznie i przedstawiony do podpisu. Niektóre sądy uznają, że brak sporządzenia protokołu z przesłuchania i jego podpisania wyłącza moc dowodową protokołu. Nie do końca zgadzam się z takim stanowiskiem, gdyż w istocie należy badać konkretne okoliczności faktyczne i sprawdzić czy naruszenie procedury mogło mieć znaczący wpływ na rozstrzygnięcie sprawy. A czy będzie miało znaczący wpływ będzie zależało głównie od Pani zeznań i od tego jak zostały przedstawione w protokole - innymi słowy, będzie Pani mogła zakwestionować twierdzenia zawarte w protokole przesłuchania nawet jeśli faktycznie Pani pewne twierdzenia wyraziła. Kwestią jest więc czy otrzymała Pani po dwóch tygodniach protokół z kontroli czy protokół z przesłuchania - jeśli otrzymała Pani protokół z kontroli to nie ma nieprawidłowości w tym zakresie. Na marginesie, jeśli otrzymała Pani protokół z kontroli i wynikają z niego rzeczy dla Pani niekorzystne powinna Pani napisać zastrzeżenia do protokołu kontroli o ile nie minął termin (7 dni). Ponadto jak rozumiem z jakiegoś powodu oczekuje Pani niekorzystnej decyzji w pewnym zakresie. W związku z tym polecam swoją kompleksową pomoc w załatwieniu problemu (napisanie zastrzeżeń lub odwołania, zależnie od okoliczności). W razie zainteresowania ofertą proszę o wiadomość. Pozdrawiam.
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:     
Odpowiedz do tematu