Zaloguj    Moje konto    Moje wiadomości
     Start     Zadaj pytanie     Rejestracja     Wyszukiwarka     Nowe posty     Szukamy moderatorów     Kontakt  
Czynsz - przedawnienie
Poprzedni temat :: Następny temat
Odpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
ania
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum


Dołączył: 25 Lis 2007
Posty: 309
Skąd: Kielce
PostWysłany: 04/01/2008, 17:45    Temat postu: Czynsz - przedawnienie Odpowiedz z cytatem

Pan x w latach 90 wynajął od pani y mieszkanie spółdzielcze. Umowa najmu była umową ustaną - pan x zobowiązał się opiekować mieszkaniem i regulować wszystkie opłaty w tym czynsz. Pan x od 2000 roku przestał opłacać czynsz i nie opłaca go aż do dnia dzisiejszego. W 2004 r. Pani y uregulowała w spółdzielni część zadłużenia, złożyła pozew o eksmisje pana x wraz z rodziną i wygrała. 1. Czy pani y może złożyć pozew o uregulowanie zadłużenia w spółdzielni? 2. Czytałam na forum że zaległości okresowe przedawniają się po 3 latach od okresu zapadalności. Od kiedy liczyłoby się to przedawnienie - od roku 2000 od kiedy pan x przestał płacić? (czyli zaległości z lat 2000-2003 uległy już przedawnieniu). 3. Czy jeżeli w tym momencie pan y zacząłby regulować bieżący czynsz, czy bieg przedawnienia uległby przerwaniu? 4. Czy jeżeli pan y się wyprowadzi, to po trzech latach (jeżeli pani y nie wniesie sprawy do sądu lub nie wystosuje wezwania do zapłaty) cały dług ulegnie przedawnieniu? proszę o podanie odpowiednich podstaw prawnych.
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
google_adsense

Google



Wysłany: 04/01/2008, 17:45    Temat postu: Google AdSense

Powrót do góry
karol
Moderator
Moderator


Dołączył: 25 Lis 2007
Posty: 206
Skąd: Wrocław
PostWysłany: 04/01/2008, 17:50    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

1. Pozew o "uregulowanie zaległości" nie - ale pozew o odszkodowanie w oparciu o 471 kc - tak.
2. Zależy jakby tu uzasadniać takie roszczenie odszkodowawcze. Jeśli przyjmiemy, że jest to odszkodowanie jako całość za niewłaściwe wykonanie umowy to okres przedawnienia będzie wynosił 10 lat. 3-4. Tak jak pkt. 2 - zależy to od uzasadnienia roszczenia z art. 471 kc. Jeśli przyjmiemy, że osoba ta dochodząc odszkodowania będzie dochodzić jedynie równowartości świadczeń z tytułu czynszu jakie przyszło jej płacić w wyniku niewywiązywania się z umowy przez x - to rozpoczęcie spłacania zaległości przerwie okres przedawnienia.
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
ania
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum


Dołączył: 25 Lis 2007
Posty: 309
Skąd: Kielce
PostWysłany: 04/01/2008, 17:55    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Rozumiem że o odszkodowanie pani y może pozwać wyłącznie pana x jako stronę umowy? czy również żone i dzieci (dzieci w momencie zawierania umowy były niepełnoletnie, w momencie zaniechania płatności były pełnoletnie ale w trakcie nauki)
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
tomek
Stały bywalec
Stały bywalec


Dołączył: 25 Lis 2007
Posty: 183
PostWysłany: 04/01/2008, 18:00    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Roszczenie w oparciu o art. 471 kc dotyczy tylko stron umowy. Jeśli umowę najmu podpisywał tylko mąż - to tylko przeciwko niemu. Natomiast gdyby egzekucja należności przeciwko niemu okazała się bezskuteczna - można wnioskować o rozszerzenie klazuli wykonalności na współmałżonka - powołując się na okoliczność, że współmałżonek wiedział o umowie i "korzystał" z tej umowy.
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
mateusz
Stały bywalec
Stały bywalec


Dołączył: 11 Paź 2007
Posty: 244
PostWysłany: 04/01/2008, 18:05    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam czy osoba niepelnoletnia moze podpisac umowe jako wierzyciel prosze o odpowiedz z gory dziekuje
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
tomek
Stały bywalec
Stały bywalec


Dołączył: 25 Lis 2007
Posty: 183
PostWysłany: 04/01/2008, 18:10    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zależy dokładnie w jakim przedmiocie ma to być umowa. Co do zasady nieletni może podpisać umowę - ale za zgodą opiekuna prawnego (rodzica).
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
mateusz
Stały bywalec
Stały bywalec


Dołączył: 11 Paź 2007
Posty: 244
PostWysłany: 04/01/2008, 18:15    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziekuje chodzilo mi tylko czy moze podpisac sam bez rodzica
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:     
Odpowiedz do tematu