Zaloguj    Moje konto    Moje wiadomości
     Start     Zadaj pytanie     Rejestracja     Wyszukiwarka     Nowe posty     Szukamy moderatorów     Kontakt  
Dożywotnia osobista służebność a rachunki
Poprzedni temat :: Następny temat
Odpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
agak



Dołączył: 18 Lis 2009
Posty: 5
PostWysłany: 18/11/2009, 22:35    Temat postu: Dożywotnia osobista służebność a rachunki Odpowiedz z cytatem

Question TESCOWA W 1998 PRZEKAZALA MI I MOJEMU MEZOWI UMOWA DAROWIZNY DZIALKE Z DOMEM, USTANOWILISMY NA JEJ RZECZ DOZYWOTNIA OSOBISTA SLUZEBNOSC POLEGAJACA NA PRAWIE KORZYSTANIA Z JEDNEGO POKOJU I KUCHNI.POMIESZCZENIA TE MAJA OSOBNE WEJSCIE ORAZ PODLICZNIKI. DZISIAJ TESCIOWA PRZYNIOSLA ARTYKUL I POWOLUJAC SIE NA JEGO TEKST ORAZ ART, 908 KC, STWIERDZILA ,ZE OD CHWILI OBECNEJ ONA NA RACHUNKI NIE DAJE ORAZ NA OPAL( OGRZEWANIE ROBILISMY NA WLASNY KOSZT TAKZE JEJ). TESCIOWA MA EMERYTURE , ZASILEK PIELEGNACYJNY PO OPERACJI ORAZ ZAREJESTROWANA DZIALALNOSC, CZYLI MA DOCHOD. CZY FAKTYCZNIE MUSIMY PONOSIC WSZYSTKIE KOSZTY UTRZYMANIA DOMU( NP NABIJE RACHUNEK ZA SWIATLO NA 1000 ZL A MY BEZ SZEMRANIA MAMY GO ZAPLACIC???) BLAGAM O POMOC ,BO JUZ MAMY DOSYC!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
google_adsense

Google



Wysłany: 18/11/2009, 22:35    Temat postu: Google AdSense

Powrót do góry
gosia
Administrator
Administrator


Dołączył: 11 Wrz 2007
Posty: 740
Skąd: Łódź
PostWysłany: 20/11/2009, 10:31    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Treść prawa dożywocia, a więc zakres zobowiązania się nabywcy nieruchomości do dożywotniego utrzymania zbywcy lub bliskich mu osób, określa z reguły, i to w sposób bardzo szczegółowy, umowa dożywocia. W braku odpowiednich postanowień umownych nabywca nieruchomości zobowiązany jest do świadczeń określonych w art. 908 § 1, zgodnie z którym:
Cytat:
Jeżeli w zamian za przeniesienie własności nieruchomości nabywca zobowiązał się zapewnić zbywcy dożywotnie utrzymanie (umowa o dożywocie), powinien on, w braku odmiennej umowy, przyjąć zbywcę jako domownika, dostarczać mu wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału, zapewnić mu odpowiednią pomoc i pielęgnowanie w chorobie oraz sprawić mu własnym kosztem pogrzeb odpowiadający zwyczajom miejscowym.
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
agak



Dołączył: 18 Lis 2009
Posty: 5
PostWysłany: 20/11/2009, 11:24    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czytalam ten artykul ,ale jak sie on ma do naszego aktu umowy darowizny z dozywotnia osobista sluzebnoscia( nie jest napisane ,ze jest bezplatna) polegajaca na prawie korzystania z pokoju i kuchni.Jest tez wyliczenie rocznej wartosci tej sluzebnosci ,ale z tego co sie orientuje , to ten zapis byl potrzebny tylko do US.
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
gosia
Administrator
Administrator


Dołączył: 11 Wrz 2007
Posty: 740
Skąd: Łódź
PostWysłany: 20/11/2009, 17:36    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeżeli w umowie nie postanowiono inaczej, teściowa ma prawo korzystać z pokoju i kuchni i nie musi dokładać się do rachunków.
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
agak



Dołączył: 18 Lis 2009
Posty: 5
PostWysłany: 20/11/2009, 19:22    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tesciowa od poczatku miala oddzielne gospodarstwo domowe, z oddzielnym wejsciem do tych pomieszczen. Troche to dziwne . Czyli ja jej musze dostarczyc opal itd , ona moze mi nabic rachunek na np. 1000 zl , a my musimy zaplacic . I ona moze swoja rente wydac na swoje cele , a my musimy placic i nie miec na chleb??? Notariusz nie poinformowala nas ,ze taka umowa ma takie konsekwencje , czy moge w takim razie pozwac notariusza??? A gdybysmy nie mieszkali w tym domu( np. wyjechali za granice), to tez musielibysmy go utrzymywac( czyli placic tesciowej rachunki) ??
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
agak



Dołączył: 18 Lis 2009
Posty: 5
PostWysłany: 22/10/2010, 8:21    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam ponownie! Mam jeszcze jedno zapytanie, czy teściowa może zapisać , przepisać na inne osoby zajmowany pokój z kuchnią ??? Dziękuję za odpowiedż.
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
gochka
Moderator
Moderator


Dołączył: 31 Lip 2010
Posty: 4467
Skąd: Legnica
PostWysłany: 22/10/2010, 10:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie.
KC:
Art. 299
Służebność osobista wygasa najpóźniej ze śmiercią uprawnionego.
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu
agak



Dołączył: 18 Lis 2009
Posty: 5
PostWysłany: 27/10/2010, 9:56    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziekuję za odpowiedż. Przez cały czas tak mi się wydawało, ale ..juz nic, chyba, by mnie nie zdziwiło.
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
szuwar



Dołączył: 30 Gru 2011
Posty: 1
PostWysłany: 30/12/2011, 16:38    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

agak pytał/a o SŁUŻEBNOŚĆ OSOBISTĄ nie o DOŻYWOCIE. Osoba, która ma zapisaną służebność osobistą ponosi wszelkie koszty używania zajmowanych pomieszczeń, ba ! ponosi nawet koszty ich remontu, napraw kaloryferów, wymiany żarówek itd. I właściciel nie musi się jej pytać o zdanie. Robi co chce i przedstawia rachunek. Jej sytuacja niewiele się rózni od zwykłego, obcego najemcy (wybajmującego od nas np. mieszkanie z ogłoszenia), z tym, że nie można jej wyrzucić. Co innego "dożywocie", ale nie o to chodziło w pytaniu.
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:     
Odpowiedz do tematu