Zaloguj    Moje konto    Moje wiadomości
     Start     Zadaj pytanie     Rejestracja     Wyszukiwarka     Nowe posty     Szukamy moderatorów     Kontakt  
Komornik a umowa zlecenie ile moze komornik zabrac...
Poprzedni temat :: Następny temat
Odpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
arturjadczak_tlen_plDołączył: 21 Lip 2008
Posty: 1
PostWysłany: 21/07/2008, 15:31    Temat postu: Komornik a umowa zlecenie ile moze komornik zabrac... Odpowiedz z cytatem

mam pytanie pracuje na umowe zlecenie i nie odebralam wyplaty poniewaz komornik zabral mi cale wynagrodzenie do tego mam dziecko 14 miesiecy ktore wychowuje sama czy mial prawo zainkasowac cala wyplate...prosze o pomoc
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
google_adsense

GoogleWysłany: 21/07/2008, 15:31    Temat postu: Google AdSense

Powrót do góry
raddik77Dołączył: 31 Lip 2008
Posty: 3
Skąd: Elbląg
PostWysłany: 31/07/2008, 22:54    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Szanowna Pani.
Przed kilkoma dnia znalazłem się w podobnej sytuacji, gdy komornik zajął mi całe wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia na poczet należności z tytułu niespłacanego kredytu bankowego. "Poszperałem" trochę w tej kwestii w Internecie, a wyniki swoich poszukiwań uwiarygodniłem za pośrednictwem internetowych porad prawnych. Tym, czego się dowiedziałem chciałbym podzielić się z Panią i z innymi zainteresowanymi użytkownikami.
Zasadniczo wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia może być zajmowane przez komornika w całości na podstawie art. 895 kpc (egzekucja z innych wierzytelności). Jednakże, gdy wynagrodzenie z umowy zlecenia jest wypłacane periodycznie (okresowo, np. co miesiąc) i wynagrodzenie to jest jedynym dochodem, mającym na celu zapewnienie utrzymania, wówczas do takiej umowy zlecenia mają zastosowanie przepisy art. 833 § 1 kpc w związku z art. 833 § 2 kpc czyli należy stosować się do postanowień Kodeksu pracy, a egzekucja powinna być przeprowadzana przez komornika w oparciu o przepisy kpc odnoszące się do egzekucji z wynagrodzenia o pracę.
Komornicy często zajmują dochody z umowy zlecenia w całości i dopiero skarga na ich czynności rozpatrywana przez sąd powoduje, że takie świadczenie może być zajęte zgodnie z przepisami Kodeksu pracy.
Jeśli zatem dochód z tytułu umowy zlecenia jest Pani jedynym dochodem, pozostaje Pani złożenie skargi na czynności komornika (przy czym określenie zasadności drugiego warunku czyli uznanie czy otrzymywane wynagrodzenie można uznać za świadczenie periodyczne będzie zależeć od tego czy pieniądze są Pani wypłacane zgodnie z umową w określonym okresie czasu - kluczowe znaczenie będą miały tutaj zapisy w umowie zlecenia odnośnie wypłacanego wynagrodzenia - a oceny dokona sąd przy rozpatrywaniu skargi).
Jak wyżej napisałem, jeśli Pani wynagrodzenie jest wypłacane okresowo i jest Pani jedynym źródłem utrzymania - może Pani złożyć skargę na czynności komornika do właściwego sądu rejonowego, w której powoła się Pani na fakt nieuwzględnienia przez komornika przepisów art. 833 § 1 kpc w związku z art. 833 § 2 kpc. Sąd rozpatrując skargę ustali, czy wierzytelność przypadająca Pani z tytułu umowy zlecenia spełnia warunki określone w art. 833 § 2 kpc.
Skargę należy złożyć w sądzie w 2 egzemplarzach. Do skargi i jej odpisu należy załączyć kserokopie odpisu o zajęciu wierzytelności jak również kopie umowy zlecenia.
W przypadku pytań, proszę o kontakt. Mogę pomóc przesyłając gotowy wzór skargi na czynności komornika, jeśli wyrazi Pani takie życzenie.[/quote]
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:     
Odpowiedz do tematu