Zaloguj    Moje konto    Moje wiadomości
     Start     Zadaj pytanie     Rejestracja     Wyszukiwarka     Nowe posty     Szukamy moderatorów     Kontakt  
Mieszkanie komunalne
Poprzedni temat :: Następny temat
Odpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
alette



Dołączył: 01 Lut 2011
Posty: 8
PostWysłany: 01/02/2011, 14:20    Temat postu: Mieszkanie komunalne Odpowiedz z cytatem

Witam. Moja ciocia mieszka w mieszkaniu komunalnym - jeszcze, ponieważ, złożyła już wniosek o wykup - i chciałaby to mieszkanie przepisać na mnie. Ciocia już jest dość wiekowa, a nie wiadomo jak długo trzeba będzie czekać na rzeczoznawcę, ponieważ 1000 wnioskodawców, musi od najpierw obsłużyć przed ciocią. Czy wypadku śmierci cioci, nim dojdzie do kupna, przepadnie możliwość wykupu tego mieszkania? Czy gdybym była zameldowana np na pobyt czasowy zmianiałoby by to coś? Dziękuję za odpowiedź.
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
google_adsense

Google



Wysłany: 01/02/2011, 14:20    Temat postu: Google AdSense

Powrót do góry
gochka
Moderator
Moderator


Dołączył: 31 Lip 2010
Posty: 4465
Skąd: Legnica
PostWysłany: 01/02/2011, 15:24    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Czy wypadku śmierci cioci, nim dojdzie do kupna, przepadnie możliwość wykupu tego mieszkania?

Tak. Ciocia jest, jak rozumiem, głównym najemcą. Będą mogły tam mieszkać, jeśli są zameldowani jej spadkobiercy (mąż, dzieci). Jedno z nich będzie mogło wtedy zostać głównym najemcą i ta osoba będzie mogła wykupić mieszkanie.

Cytat:
Czy gdybym była zameldowana np na pobyt czasowy zmianiałoby by to coś?

Nie. Gdybyś była zameldowana na pobyt stały, to miałabyś prawo tam mieszkać, ale praw do mieszkania byś nie miała.
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu
alette



Dołączył: 01 Lut 2011
Posty: 8
PostWysłany: 01/02/2011, 15:38    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:

Tak. Ciocia jest, jak rozumiem, głównym najemcą. Będą mogły tam mieszkać, jeśli są zameldowani jej spadkobiercy (mąż, dzieci). Jedno z nich będzie mogło wtedy zostać głównym najemcą i ta osoba będzie mogła wykupić mieszkanie.


Tak, jest głownym najemcą. Nie ma męża, jest bezdzietna.
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
gochka
Moderator
Moderator


Dołączył: 31 Lip 2010
Posty: 4465
Skąd: Legnica
PostWysłany: 01/02/2011, 15:48    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Rodzice jej żyją? Ma żyjące rodzeństwo?
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu
alette



Dołączył: 01 Lut 2011
Posty: 8
PostWysłany: 01/02/2011, 15:50    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Nie. Gdybyś była zameldowana na pobyt stały, to miałabyś prawo tam mieszkać, ale praw do mieszkania byś nie miała.


Czyli rozumiem, że nawet gdybym zameldowała się na pobyt stały u cioci, a ona spisałaby testament, w którym wyraziłaby wolę, że chce aby to mieszkanie należało do mnie, to i tak nie mogłabym tego mieszkania nigdy wykupić?
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
alette



Dołączył: 01 Lut 2011
Posty: 8
PostWysłany: 01/02/2011, 15:51    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

gochka napisał:
Rodzice jej żyją? Ma żyjące rodzeństwo?


Rodzice nie żyją, ma dwóch braci, jednym z nich jest mój ojciec.
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
gochka
Moderator
Moderator


Dołączył: 31 Lip 2010
Posty: 4465
Skąd: Legnica
PostWysłany: 01/02/2011, 16:05    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

KC:
Cytat:
Art. 691.
§ 1. W razie śmierci najemcy lokalu mieszkalnego w stosunek najmu lokalu wstępują: małżonek niebędący współnajemcą lokalu, dzieci najemcy i jego współmałżonka, inne osoby, wobec których najemca był obowiązany do świadczeń alimentacyjnych, oraz osoba, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą.
§ 2. Osoby wymienione w § 1 wstępują w stosunek najmu lokalu mieszkalnego, jeżeli stale zamieszkiwały z najemcą w tym lokalu do chwili jego śmierci.
§ 3. W razie braku osób wymienionych w § 1 stosunek najmu lokalu mieszkalnego wygasa.
§ 4. Osoby, które wstąpiły w stosunek najmu lokalu mieszkalnego na podstawie § 1, mogą go wypowiedzieć z zachowaniem terminów ustawowych, chociażby umowa najmu była zawarta na czas oznaczony. W razie wypowiedzenia stosunku najmu przez niektóre z tych osób stosunek ten wygasa względem osób, które go wypowiedziały.
§ 5. Przepisów § 1-4 nie stosuje się w razie śmierci jednego ze współnajemców lokalu mieszkalnego.


Ciocia może Cię zameldować i musisz z nią mieszkać, abyś po jej śmierci stała się głównym najemcą, a wtedy sama będziesz mogła wykupić mieszkanie na własność, jeśli spełnisz wymogi.
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu
alette



Dołączył: 01 Lut 2011
Posty: 8
PostWysłany: 01/02/2011, 16:40    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziękuję, za informacje.
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
alette



Dołączył: 01 Lut 2011
Posty: 8
PostWysłany: 01/02/2011, 17:27    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Znalazłam taki artykuł : http://www.eporady24.pl/czy_moge_wykupic_mieszkanie_komunalne_jako_wnuk_glownego_najemcy,pytania,4,55,693.html

I wynika z niego, że jeśli za życia cioci nie zostanę głównym najemca jej mieszkania, co zależne jest od decyzji gminy, to po jej śmierci i tak nie będę mogła być głównym najemcą chocbym była zameldowana na pobyt stały, bo jestem tylko jej bratanicą.
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
gochka
Moderator
Moderator


Dołączył: 31 Lip 2010
Posty: 4465
Skąd: Legnica
PostWysłany: 02/02/2011, 11:04    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mój błąd. Samej mi coś nie pasowało. Najmocniej przepraszam za wprowadzenie w błąd. Czyli jest jednak tak, jak pisałam na początku.
Cytat:
Tak. Ciocia jest, jak rozumiem, głównym najemcą. Będą mogły tam mieszkać, jeśli są zameldowani jej spadkobiercy (mąż, dzieci). Jedno z nich będzie mogło wtedy zostać głównym najemcą i ta osoba będzie mogła wykupić mieszkanie.


Trzeba postąpić dokładnie tak, jak napisał radca w tym artykule.
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu
Wyświetl posty z ostatnich:     
Odpowiedz do tematu