Zaloguj    Moje konto    Moje wiadomości
     Start     Zadaj pytanie     Rejestracja     Wyszukiwarka     Nowe posty     Szukamy moderatorów     Kontakt  
Otwarcie klubu nocnego-można tak?
Poprzedni temat :: Następny temat
Odpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
figaaDołączył: 02 Lis 2007
Posty: 1
PostWysłany: 02/11/2007, 20:45    Temat postu: Otwarcie klubu nocnego-można tak? Odpowiedz z cytatem

Sprawa wygląda następująco. Mieszkamy w domku jednorodzinnym. Obok przez kilka lat mieszkała pewnien Pan który sprzedał jakieś 5 lat temu dom. Kupiła go osoba która w tym miejscu otworzyła klub nocny (mi to wygląda na jakąs agencję towarzyską). Ogrodziła się wysokim płotem i co noc podjeżdżają taksówki, ochrona itp. Jestem załamana tym wszystkim, dla nas to wstyd mieszkać przy takim obiekcie. W lecie zawsze w nocy jest głośno bo imprezy przenoszą się na powietrze. Czy jest to zgodne z prawem aby otworzyć klub nocny nie pytając o pozwolenie sąsiadów? A może jest jakiś kruczek prawny który pomógłby wykurzyć nam tych sąsiadów?
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
google_adsense

GoogleWysłany: 02/11/2007, 20:45    Temat postu: Google AdSense

Powrót do góry
krzysio
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum


Dołączył: 25 Lis 2007
Posty: 318
Skąd: Wieluń
PostWysłany: 03/11/2007, 9:58    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zgodnie z art. 144 k.c.

Cytat:
Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.


Art. 144 ogranicza właściciela nieruchomości przez nakazanie mu powstrzymania się przy wykonywaniu prawa własności od takich działań lub zaniechań na nieruchomości, które zakłócają korzystanie z nieruchomości sąsiednich w stopniu przekraczającym pewną granicę w postaci przeciętnej miary wynikającej ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych. Art. 144 jest więc jednym z ustawowych wyznaczników treści i granic własności.
Art. 144 ustanawia zakaz tylko takich działań właściciela nieruchomości, które przekraczają granice, poza którymi działania te przestają być uprawnieniem wynikającym z własności, a stają się działaniem bezprawnym, bez względu na winę tego, kto dopuścił się zakłóceń, i na szkodę wyrządzoną na nieruchomości sąsiedniej. Granice te określa przeciętna miara zakłóceń wynikająca - z jednej strony - ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości, a z drugiej strony - ze stosunków miejscowych. Decydujące znaczenie ma charakter środowiska miejscowego: wieś, miasto, obszar przemysłowy, tereny uzdrowiskowe, rekreacyjne itp. Chodzi przy tym o ocenę obiektywną, a nie subiektywną wrażliwość danej osoby, o miarę zakłócenia, a nie działania czy zaniechania.
Okoliczności, które decydują o przeciętnej mierze zakłóceń, mają charakter zmienny, zależny od wielu czynników, w tym w znacznym stopniu od układu miejscowych stosunków. Wynika z tego, że ustalenie, czy przeciętna miara zakłóceń została przekroczona, może przedstawiać się różnie nawet przy jednakowym ich rodzaju.
Jeśli uzna Pani, że hałas pochodzacy od sąsiedniej agencji towarzyskiej można uznać, za działania, które by zakłócają korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę to przysługuje Pani roszczenie negatoryjne o zaniechanie naruszeń i przywrócenie stanu zgodnego z prawem (art. 222 § 2 k.c.),
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:     
Odpowiedz do tematu