Zaloguj    Moje konto    Moje wiadomości
     Start     Zadaj pytanie     Rejestracja     Wyszukiwarka     Nowe posty     Szukamy moderatorów     Kontakt  
Poradnik: Komornik - i co dalej?
Poprzedni temat :: Następny temat
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Autor Wiadomość
jadlos
Moderator
Moderator


Dołączył: 19 Lis 2009
Posty: 3538
Skąd: Kraków
PostWysłany: 17/01/2012, 12:00    Temat postu: Poradnik: Komornik - i co dalej? Odpowiedz z cytatem

Do kogo kierowany jest niniejszy poradnik?
Jego adresatami są osoby, przeciwko którym wszczęte zostało postępowanie egzekucyjne, tzn. otrzymali oni od Komornika Sądowego pismo zatytułowane "zawiadomienie o wszczęciu egzekucji" (lub inne, podobne, osobiście spotkałem jeszcze: "zawiadomienie o wszczęciu postępowania//Wezwanie do zapłaty należności podlegających egzekucji" oraz "zawiadomienie o wszczęciu postępowania egzekucyjnego") i uważają, że egzekucja przeciwko nim została wszczęta pomimo faktu, że nie są winni wierzycielowi pieniędzy. Nie ma możliwości, aby pomógł on tym, których długi są niezaprzeczalne, gdyż taka pomoc jest niemożliwa - od tego są bowiem komornicy, by egzekwować wymagalne wierzytelności. Nikt nikomu na tym forum nie pomoże w unikaniu legalnej egzekucji, bo jest to działanie - w mojej ocenie - nieetyczne.

Rozumiem powyższe zastrzeżenia i uważam, że postępowanie przeciwko mnie jest wszczęte pomimo tego, że nie jestem wierzycielowi nic dłużny(a). Co robić?

Pierwsze, co należy wykonać w takiej sytuacji to przyjrzeć się dokumentowi dołączonemu (zszytemu z zszywką) do wymienionego wyżej zawiadomienia. Ten dokument to tytuł wykonawczy na podstawie którego prowadzona jest egzekucja. Nasze dalsze postępowanie zależeć będzie od zidentyfikowania, czym jest ten tytuł, tzn. kto i w jakiej formie orzekł, że pieniądze się należą. Najczęściej stosowane tytuły wykonawcze to:
- wyroki wraz z nadaną przez sąd klauzulą wykonalności
- nakazy zapłaty wraz z nadaną przez sąd klauzulą wykonalności
- bankowe tytuły egzekucyjne wraz z nadaną przez sąd klauzulą wykonalności.

Sprawdziłem, jaki tytuł wykonawczy został dołączony do zawiadomienia. Co teraz?
Postępuj zgodnie ze wskazówkami dla konkretnych tytułów... Od razu zaznaczam, że w przypadku wyroków, nic nie zdziałasz, bo na 100% wiedziałeś o prowadzonej sprawie i możliwości odwoławcze są już wyczerpane.
1. NAKAZ ZAPŁATY W POSTĘPOWANIU UPOMINAWCZYM
Przypomnij sobie, czy jakiś czas temu (ok. pół roku wstecz), nie przyszła do Ciebie przesyłka z sądu z dokładnie takim samym nakazem zapłaty
a)przyszła? A co było napisane na nakazie? "(...) w ciągu dwóch tygodni zapłacić powodowi (...) albo w tym terminie wnieść sprzeciw do tut. Sądu". To trzeba było to zrobić w terminie. Terminy zawite są po to, żeby ich przestrzegać, teraz nie zostaje nic innego, jak tylko zapłacić.
b)nie przyszła? W takim razie patrzymy na pierwsze linijki nakazu, aby dowiedzieć się, kto wydał ten nakaz. Zaraz pod słowami "nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym" znajduje się sformułowanie "Sąd Rejonowy w(dla) <nazwa miasta>, Wydział <numer wydziału> Cywilny". Wiadomo już, kto wystawił ten nakaz. Nakaz musi być doręczony pozwanemu (czyli Tobie) na adres, w którym mieszkasz. Jeśli nie było doręczenia (a przypomnij sobie, czy nie było z pół roku temu jakiegoś awiza, którego nie odebrałeś), znaczy, że Powód podał zły adres, a tym samym, Ty masz prawo skarżyć ten nakaz. Piszesz do sądu, który wydał nakaz (w ciągu 7 ni od otrzymania pisma od komornika, jak wyślesz 8 dnia - przegrałeś) pismo zatytułowane "wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia sprzeciwu od nakazu zapłaty", gdzie domagasz się przywrócenia terminu na wniesienie sprzeciwu. Tym samym listem wysyłasz też "sprzeciw od nakazu zapłaty", gdzie podnosisz zarzut nieistnienia zobowiązania, jak również wniosek o doręczenie Ci odpisu pozwu z uzasadnieniem. Podajesz jednocześnie Twój rzeczywisty adres zamieszkania. Po jakimś czasie sąd wyśle Ci postanowienie o uchyleniu nakazu zapłaty. Zanieś to postanowienie do komornika i pokaż mu, wnosząc jednocześnie o umorzenie egzekucji.
2. BANKOWY TYTUŁ EGZEKUCYJNY
Jeśli negujesz roszczenie objęte BTE, środkiem odwoławczym będzie powództwo przeciwegzekucyjne. Patrzysz, który sąd nadał klauzulę, po czym wysyłasz do sądu, który wydał postanowienie pismo z pozwem, żądając uchylenia tytułu egzekucyjnego. W pozwie podnosisz zarzut nieistnienia zobowiązania i wysyłasz. Po otrzymaniu wyroku o uchyleniu tytułu wykonawczego, idziesz z tym do komornika.
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
google_adsense

GoogleWysłany: 17/01/2012, 12:00    Temat postu: Google AdSense

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi