Zaloguj    Moje konto    Moje wiadomości
     Start     Zadaj pytanie     Rejestracja     Wyszukiwarka     Nowe posty     Szukamy moderatorów     Kontakt  
Prawo do owoców znad działki sąsiada
Poprzedni temat :: Następny temat
Odpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
pytanie
Stały bywalec
Stały bywalec


Dołączył: 25 Lis 2007
Posty: 241
Skąd: Krosno
PostWysłany: 03/11/2007, 12:44    Temat postu: Prawo do owoców znad działki sąsiada Odpowiedz z cytatem

W moim ogrodzie przy granicy z działką sąsiada stoi jabłoń. Gałęzie drzewa zwisają nad działkę sąsiada. Sąsiad nie chce wpuścić mnie na swój teren, abym mogła zerwać owoce i twierdzi, że należą do niego. Czy mam prawo wejść na działkę sąsiada, aby zerwać swoje owoce?
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
google_adsense

GoogleWysłany: 03/11/2007, 12:44    Temat postu: Google AdSense

Powrót do góry
ola
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum


Dołączył: 25 Lis 2007
Posty: 253
Skąd: Łódź
PostWysłany: 03/11/2007, 12:44    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak. Właściciel gruntu może wejść na grunt sąsiedni, aby usunąć owoce z gałęzi, które zwisają nad działką sąsiada. Stanowią one jego własność bez względu na to, czy są jadalne czy niejadalne (na przykład szyszki, żołędzie, kasztany). Właściciel sąsiedniej działki nie może odmówić wpuszczenia go i twierdzić, że owoce należą do niego. Nie wolno mu ich zerwać i odmówić oddania. Natomiast właściciel drzewa owoce powinien usunąć w taki sposób, aby nie wyrządzić przy tym szkody na sąsiednim gruncie. Wyrządzoną szkodę musiałby naprawić.

Natomiast owoce, które spadły z drzewa lub z krzewu na grunt sąsiada stanowią pożytki tego gruntu. Sąsiad może je zatrzymać i nie wolno domagać się od niego zapłaty za nie. Takie uprawnienia przysługują mu jedynie wówczas, gdy owoce spadły samoistnie, nie zostały zerwane ani sąsiad w inny sposób nie spowodował, że opadły. Nie ma przy tym znaczenia, czy sąsiad jest właścicielem działki, dzierżawcą czy tylko użytkownikiem.

Zdarza się, że sąsiadowi przeszkadzają zwisające nad jego działką gałęzie z drzewa stojącego przy granicy na działce obok. Może wówczas domagać się, aby właściciel drzewa obciął je, a nawet wyznaczyć mu w termin na wykonanie tych prac. W razie niedotrzymania terminu ma prawo nawet obciąć i zachować dla siebie zwieszające się nad jego gruntem gałęzie i owoce.
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:     
Odpowiedz do tematu