Zaloguj    Moje konto    Moje wiadomości
     Start     Zadaj pytanie     Rejestracja     Wyszukiwarka     Nowe posty     Szukamy moderatorów     Kontakt  
Problem z sąsiadem
Poprzedni temat :: Następny temat
Odpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
robertDołączył: 11 Paź 2007
Posty: 2
Skąd: Warszawa i okolice
PostWysłany: 11/10/2007, 16:48    Temat postu: Problem z sąsiadem Odpowiedz z cytatem

Witam,
na początku chciałbym wszystkich przywitać jako, że jestem tu pierwszy raz.

A wracając do tematu, mam problem z sąsiadem. Wyjaśniam o co chodzi:
Otóż sąsiad notorycznie i specjalnie wykłada gałęzie pod oknami mojego domu (fakt że to jest na jego działce ale czy może bezpośrednio obok budynku układać stosy gałęzi? Na moje reakcje mówi że to na jego wiec jak będzie chciał to je tutaj może nawet podpalić-czyli to jest groźba wg. mnie).

Poza tym na jego działce (leśnej) są drzewa które niebezpiecznie przechylają sie ku moim budynkom, w tym mieszkalnemu-pomimo moich próśb tych drzew nie chce usunąć, w gminie mówią że to jest działka leśna i nic nie mogą zrobić, leśniczy mówi że drzewa są zdrowe i nic nie może z nimi zrobić-błędne koło. Czy jest jakiś sposób na ich usunięcie ?

Następna sprawa, nie pozwala mi ustawić rusztowania na jego działce abym mógł dokonywać napraw budynku (budynek stoi na granicy działki-efekt zasiedzenia, dlatego taka dziwna granica, a rusztowania nie mogę ustawić w innym miejscu)-czy ma on takie prawo?

Moja gorąca prośba do wszystkich, którzy mogą cokolwiek pomóc w tej sprawie, aby napisali choć trochę na ten temat. Bo już pojęcia nie mam co i jak. Mój adres rciezar@o2.pl lub odp. na forum.

Z góry bardzo dziękuję.
Pozdrawiam
Robert
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
google_adsense

GoogleWysłany: 11/10/2007, 16:48    Temat postu: Google AdSense

Powrót do góry
mateusz
Stały bywalec
Stały bywalec


Dołączył: 11 Paź 2007
Posty: 244
PostWysłany: 14/10/2007, 19:49    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam,
Jeśli chodzi o drzewa,które niebezpiecznie przechylają się ku Pana budynkowi to zgodnie z art. 150 kodeksu cywilnego:

Cytat:
Właściciel gruntu może obciąć i zachować dla siebie korzenie przechodzące z sąsiedniego gruntu. To samo dotyczy gałęzi i owoców zwieszających się z sąsiedniego gruntu; jednakże w wypadku takim właściciel powinien uprzednio wyznaczyć sąsiadowi odpowiedni termin do ich usunięcia.


Zgodnie z orzeczeniem SN z 26 lipca 1972 r. właścicielowi gruntu, na który z sąsiedniego gruntu przechodzą korzenie i nad którym z tego gruntu zwieszają się gałęzie, przysługuje w stosunku do sąsiada roszczenie o nieczynienie przeszkód w obcięciu tych korzeni i gałęzi.

Jeśli chodzi o gałęzie wykładane pod Pana domem to zgodnie z art. 144 kodeksu cywilnego

Cytat:
Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.


Art. 144 ustanawia zakaz tylko takich działań właściciela nieruchomości, które przekraczają granice, poza którymi działania te przestają być uprawnieniem wynikającym z własności, a stają się działaniem bezprawnym, bez względu na winę tego, kto dopuścił się zakłóceń, i na szkodę wyrządzoną na nieruchomości sąsiedniej. Granice te określa przeciętna miara zakłóceń wynikająca - z jednej strony - ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości, a z drugiej strony - ze stosunków miejscowych. Jeśli uzna Pan, że działania sąsiada są bezprawne to przysługuje Panu roszczenie negatoryjne o zaniechanie naruszeń i przywrócenie stanu zgodnego z prawem (art. 222 § 2 k.c.),
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
robertDołączył: 11 Paź 2007
Posty: 2
Skąd: Warszawa i okolice
PostWysłany: 14/10/2007, 22:01    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam,
bardzo dziękuję za odpowiedz. Niestety do tego człowieka nie trafiają normy współżycia społecznego ani żadne ramy o dobrym sąsiedztwie. Z tych art. które Pan przedstawił mogę jedynie wyciąć całe drzewa, ponieważ znajdują się na jego działce. Ale niewątpliwie będę miał to na uwadze, zwłaszcza art.222. Jeżeli przyjdzie jeszcze Panu jakiś pomysł to proszę o informację.

Pozdrawiam
Robert
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:     
Odpowiedz do tematu