Zaloguj    Moje konto    Moje wiadomości
     Start     Zadaj pytanie     Rejestracja     Wyszukiwarka     Nowe posty     Szukamy moderatorów     Kontakt  
Problem z wypłatą wynagrodzenia
Poprzedni temat :: Następny temat
Odpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
arturrDołączył: 04 Lis 2007
Posty: 4
PostWysłany: 04/11/2007, 19:28    Temat postu: Problem z wypłatą wynagrodzenia Odpowiedz z cytatem

Witam serdecznie

Jestem studentem i pracuje weekendami(sobota oraz niedziela ewentualnie piątek w zależności od tego jak mi pasuje ) jako kelner w restauracji.
Pracuje na umowę zlecenie (miesięcznie wyrabiam około 120- 160h - pracuje srednio po 12-14 h dziennie i dlatego tyle godzin wychodzi mi łącznie ).Pierwszą umowę podpisywałem za okres 01.02.2007 r. do 28.02.2007 r. W kolejnych miesiącach podpisywałem kolejne umowy też obowiązujące na poszczególne miesiące.Ostania moja umowa jest za okres 01.10.2007r. do 31.10.2007r.Sam mogłem sobie ustalać grafik tzn.wpisywałem dni jakie mogą poświęcic na pracę i oni po weryfikacji wyznaczali mi konkretne godziny w jakich miałem pracować.


Przez ostatnie 2 tygodnie nie byłem w pracy , gdyż byłem chory.Dowiedziałem sie od znajomego kelnera(zadzwonił do mnie ) , że mogę sie już w pracy nie pojąwiać , ponieważ nasza szefowa robiła bilans i wyszło jej , że pól roku temu dostałem podwójne wynagrodzenie tzn. 2 razy został wykonany przez nią przelew za miesiąc pracy (za okres 01.05.2007 do 31.05.2007 r) i posadziła mnie o kradzież.Sprawdziłem mój rachunek i dopiero po tym fakcie(jego telefonie) zoorientowałem , się , że rzeczywiście taka sytucja miała miejsce dodatkowo nie dostałem przelewu za okres 01.10.2007 do 31.10.2007 (po dokładniejszym sprawdzeniu zauwazyłem , że wcześniejsze przelewy dochodziły regularnie zawsze w ostatnim dniu miesiąca) .Wczesniej nie zauważylem tego faktu, gdyż w mojej pracy wypłata stanowi tylko dodatek do wynagrodzenia (mam 4,5 brutto na godzinę czyli 3,75 netto !!! )a moim głownym dochodem są tylko tak naprawe napiwki.

Poza tym od mojego znajomego podczas rozmowy telefoniczniej dowiedziałem się , że właścicielka stwierdziła , że ją okradłem , gdyż nie zwróciłem jej tych pieniędzy , które mi przelała pół roku temu i na pewno nie mam po co wracać do restauracji do pracy(bo złodziejstwa nie toleruje) i z tego co widze, do tej pory nie dostałem wypłaty za miesiąc październik(podejrzewam , że nie dokonała przelwu zatrzymując te pieniądze jako rekompensatę za ten dodatkowy przelew).Pikanterii dodaje fakt, że nikt z kierownictwa anie właściciele nie poinformowali mnie o ich zamiarach względem mnie.(pomimo tego , że wszyscy pracownicy już wiedzą jaki będzie mój los)

W związku z tym mam pytania:
1.Czy pracodawca ma prawo nie przeląc mi wypłaty za miesiąc , który przepracowałem?
2.Czy szefowa ma prawo wyrzucić mnie z pracy za to , że "ją okradłem" pół roku temu zatrzymująć dodatkowe pieniądze , które sama mi przelała .(tak jak wczesniej pisąłem nie miałem pojęcia o tym fakcie)
3.Czy najpierw nie powinna mnie o takim fakcie poifnromować?
4.Gdzie mogę sie zgłosić w mojej sytaucji?

ps.Na chwilę obecną tak jak pisałem nikt mnie nie poinformował o tym zdarzeniu i tak naprawdę dopiero jak sie u nich zjawię prawdopodobnie wyjdzie ta sytuacja.

pozdrawiam i dzięki za odpowiedź
Artur

Wzór umowy

UMOWA ZLECENIE

zawarta w dniu 01.10.2007 r. pomiędzy zleceniodawca
......(nazwa restauracji )............ we Wrocławiu ..(adres)......... reprezentowaną przez :
1...(imię i nazwisko właścicielki)...
a
zleceniobiorcą

.........(moje dane).....

1.Zleceniodawca zleca , a Zleceniobiorca przyjmuje wykonanie następujących prac: obsługa sali.
2.Umowa została zawarta na okres od 01.10.2007r. do 31.10.2007r.
3.Zlecenie będzie wykonywane w restauracji .........(nazwa restauracji)
4.Za wykonie zlecenia zleceniodawca wypłaci zleceniobiorcy kwotę brutto 4,50 złotych za każdą godzinę poświęconą za wykonanie zlecenia (słownie cztery zł. 50/100)plus nagroda uznaniowa.Wynagrodzenie będzie płatne w terminie 5 dni od rtady otrzymania rachunku.
W momecnie podpisania umowy , zgodnie ze złożonym przez zleceniobiorcę drugostronnym oświdczeniem , zleceniobiorca z tytułu nie wykonania tej umowy
-nie podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu.NIe chce podlegać obowiązkowemu dobrowolnemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu.

Postanowienia ogólne
1.W przypadku nienależnego lub nieterminowego wykonania zlecenia , Zleceniodawca ma prawo odmowy wypłaty całości lub częsci umownej kwoty.
2.Zleceniobiorca zoobowiązuje się do pokrycia wszystkich strat wynikłych z powodu nie wykonania zleconych czynności względnie zniszczenia lub uszkodzenia powierzonego mienia według protokolarnego ustalenia.
3.Zleceniodawca nie odpowiada za szkodzy wyrządzone przez zleceniobiorce osobom trzecim.
4.Zleceniodowca moze przyznać zleceniodowcy zwrot kosztów podrózy związanej z wykonywaniem zlecenia do wysokości zwolnienia od podatku dochodowego określonej w odrębnych przepisach.Podstawą wypłaty jest odrębna umowa cywilnoprawna i wystawiona przez zleceniodawcę delegacja służbowa.
5.Zleceniobiorca nie wykonuje zlecenia pod kierownictwem zleceniodawcy, wykonuje je z zachowaniem nalezytej staranności samodzielnie lub może powierzyć wykonanie zlecenia innej osobie w jego imieniu.
6.Zleceniobiorca oświadcza , że zna przepisy bhp obowiązujące przy wykonywaniu czynności wynikających ze zlecenia i oświadcza , że będzie ich przestrzegał , a także oświadcza , że stan jego zdrowia pozowala na wykonania zlecenia.
7.W sprawach nieuregulowanych w tej umowie zastosowanie mają przepisy Kodesku Cywilnego oraz przepisy ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych.
8.Umowe sporządzono w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach-po jednym z każdej ze stron.

POWYŻSZE ZLECENIE PRZYJMUJE DO WYKONANIA

ZLECENIODAWCA ZLECENOBIORCA
........................ ........................
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
google_adsense

GoogleWysłany: 04/11/2007, 19:28    Temat postu: Google AdSense

Powrót do góry
krzysio
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum


Dołączył: 25 Lis 2007
Posty: 318
Skąd: Wieluń
PostWysłany: 06/11/2007, 16:10    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam,

Wynagrodzenie, które przelała Panu szefowa nie będąc do tego zobowiązana jest świadczeniem nienależnym i jest Pan zobowiązany do jego zwrotu. Wydaje mi się, że szefowa mogła je zaliczyć na poczet ostatniej pensji.

Jeśli chodzi dalsze trwanie umowy, to była ona zawarta do 31.10.2007 r.. Szefowa nie miała obowiązku jej przedłużać i nie ciążył na niej prawny obowiązek, by Pana o tym poinformować, choć oczywiście nakazują to względy grzecznościowe.
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
arturrDołączył: 04 Lis 2007
Posty: 4
PostWysłany: 08/11/2007, 19:17    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dziękuje ze informacje

Byłem w okręgowej inspekcji pracy i pani powiedziała mi , żebym powołał sie na wyrok SN z 2001.08.07

Pracownik ma prawo uważać, że świadcznie wypłacane przez pracodawcę posługujące sie wyspecjoalizowanymi służbami jest spełniane zasadnie i zgodnie z prawem,a więc nie musi liczyć się z obowiązkiem jego zwrotu.
(art. 409 kc)

przewodniczący SSN Józef Iwulski (sprawozdawca), Sędziowie: Jadwiga Skibińska-Adamowicz , Andrzej Kijowki
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:     
Odpowiedz do tematu