Zaloguj    Moje konto    Moje wiadomości
     Start     Zadaj pytanie     Rejestracja     Wyszukiwarka     Nowe posty     Szukamy moderatorów     Kontakt  
Remont - współwłasność
Poprzedni temat :: Następny temat
Odpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
genesis72



Dołączył: 26 Cze 2013
Posty: 22
PostWysłany: 30/06/2013, 9:00    Temat postu: Remont - współwłasność Odpowiedz z cytatem

Witam
Jestem wraz z bratem współwłaścicielem nieruchomości wraz z domem, w którym mieszkam
Brata dom i nieruchomość nie interesuje finansowo
tzn nie dokłada się do remontów
Mam pytanie
Muszę na dachu kłaść papę, aby dom nie niszczał - gdyż stara papa jest popękana ze starości
Czy brat jest zobowiązany do dołożenia się do remontu dachu?
Czy do takich rzeczy jak np ogrzewanie (muszę cały dom ogrzewać, gdyż w przeciwnym wypadku go zawilgocę)
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
google_adsense

Google



Wysłany: 30/06/2013, 9:00    Temat postu: Google AdSense

Powrót do góry
jadlos
Moderator
Moderator


Dołączył: 19 Lis 2009
Posty: 3108
Skąd: Wrocław
PostWysłany: 30/06/2013, 14:09    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam,
zgodnie z art. 207 k.c., wszyscy współwłaściciele muszą ponosić wydatki związane z utrzymaniem rzeczy wspólnej, stosownie do wielkości udziałów. W mojej ocenie przysługuje Panu roszczenie o zwrot połowy tych wydatków, w oparciu o powyższą podstawę prawną.
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
genesis72



Dołączył: 26 Cze 2013
Posty: 22
PostWysłany: 30/06/2013, 19:22    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziękuję
Czy jeżeli mam rachunki
Czy jest takie wydatki jest "ciężko" odzyskać od współwłaścielciela za pomocą sądu
Czy w tym momencie sąd przyzna mi rację odnośnie roszczeń?
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
genesis72



Dołączył: 26 Cze 2013
Posty: 22
PostWysłany: 30/06/2013, 19:26    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziękuję
Czy jeżeli mam rachunki
Czy jest takie wydatki jest "ciężko" odzyskać od współwłaścielciela za pomocą sądu
Czy w tym momencie sąd przyzna mi rację odnośnie roszczeń?

Czy brat jako współwlaściciel powinien wyrazić zgodę na remont?
Brat otrzymał pismo typu:
Muszę naprawić dach, poniosę z tego tytułu koszty, proszę o wyrażenie zgody o pokryciu 1/2 kosztów. Jeżeli nie dostanę pisemnej odpowiedzi w ciagu 14 dni, uznam że się zgadzasz
Mniej więcej pismo jest takiej treści

Nie otrzymałam rządnej odpowiedzi
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
jadlos
Moderator
Moderator


Dołączył: 19 Lis 2009
Posty: 3108
Skąd: Wrocław
PostWysłany: 30/06/2013, 21:54    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czy "ciężko"? Zależy co Pan rozumie przez "ciężko"? Jeśli oznacza to "długo", to jedyną rozsądną odpowiedzią jest: zależy, przed którym sądem. A jeśli "z jaką szansą", to dałbym coś ok. 85% (co jest wartością dość dużą, mając na uwadze wyznawaną przeze mnie zasadę, że nie ma spraw z góry wygranych, ani z góry przegranych).
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
genesis72



Dołączył: 26 Cze 2013
Posty: 22
PostWysłany: 01/07/2013, 12:01    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziękuję
Czy ponosząc wydatki na cele remontu, czy tym samych zwiększam swój udział?
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
jadlos
Moderator
Moderator


Dołączył: 19 Lis 2009
Posty: 3108
Skąd: Wrocław
PostWysłany: 01/07/2013, 14:33    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie.
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
genesis72



Dołączył: 26 Cze 2013
Posty: 22
PostWysłany: 01/07/2013, 19:31    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czyli w przyszłości nie odzyskam w ten sposób pieniędzy zainwestowanych w dom?

Odnośnie zawieszenia reklamy, czy brat jako współwłaściciel powinie wyrazić zgodę, lub sprzeciw ale podać powód sprzeciwu
Do tej pory brat nie określił się
Czy według prawa współwłaściciel powinien się określić w takim wypadku?
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
jadlos
Moderator
Moderator


Dołączył: 19 Lis 2009
Posty: 3108
Skąd: Wrocław
PostWysłany: 01/07/2013, 19:38    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Może Pani odzyskać wydatki, a nie zwiększyć udział.

Co do reklamy - moim zdaniem jest to zwykły zarząd, więc zgoda niepotrzebna. Tyle, że oboje współwłaściciele powinni dzielić się dochodami z niej. Ja bym wysyłał co miesiąc pismo w którym określiłbym mu wysokość zysku z reklamy i informował, że jego część jest potrącana na należność wzajemną z tytułu remontu, rachunków etc, oczywiście wszystko wyliczając.
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
genesis72



Dołączył: 26 Cze 2013
Posty: 22
PostWysłany: 01/07/2013, 20:46    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

NIestety, fakt zamieszczenia reklamy muszę zgłosić do wydziału budownictwa i architektury
W pismie musze podac date zgody współwłaściciela
Brat jest całkowicie bierny, nie odpowiada na telefony, nie odpowiada na pisma
Czy może to byc zgoda domniemana Czyli ja mu wysle pismo jezeli nie wyrazi odpowiedzi pisemnej domniemam, że się zgadza
?
Proszę mi poradzić co mam zrobic w takim przypadku
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
jadlos
Moderator
Moderator


Dołączył: 19 Lis 2009
Posty: 3108
Skąd: Wrocław
PostWysłany: 01/07/2013, 20:54    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hm... najwyraźniej urząd jest zdania, że reklama przekracza zwykły zarząd. Może i ma racje, nie wiem, jaki pogląd w tym zakresie dominuje. Jeśli w istocie tak jest, a brat nie wyrazi zgody wprost ("domniemana zgoda", cóż to za dziwoląg? Mi trąci totalitaryzmem) pozostaje Panu złożenie do sądu wniosku z art. 199 k.c.
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
genesis72



Dołączył: 26 Cze 2013
Posty: 22
PostWysłany: 02/07/2013, 8:08    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziękuję
przeczytałem o umowie coś takiego
"Do podjęcia czynności przekraczających zwykły zarząd rzeczą wspólną niezbędna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. Poza wypadkami, gdy dla danej czynności prawnej wymagana jest forma szczególna, zgoda może być wyrażona w sposób dorozumiany."
ze strony
http://www.informacjaprawnicza.pl/Article%2c5567%2c19/
Co oznacza w tym przypadku "sposób dorozumiany"?
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
genesis72



Dołączył: 26 Cze 2013
Posty: 22
PostWysłany: 02/07/2013, 8:57    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sorry, ale nie ma tu edycji
"Przepisy kodeksu cywilnego w precyzyjny sposób wskazują dopuszczalne formy zawarcia umów. Jedną z takich form jest zawarcie umowy w sposób dorozumiany (per facta concludentia). Zgodnie z artykułem 60 kc, jeżeli przepisy nie zastrzegają formy szczególnej dla danego typu umów, wyrażenie zgody (czyli oświadczenie woli na w celu zawarcia umowy) może nastąpić poprzez czynności o charakterze dorozumianym, tzw. czynności konkludentne. Oznacza to, że wola osoby dokonywującej czynności prawnej może być wyrażona przez każde takie zachowanie się tej osoby, które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny."

jeżeli się nie sprzeciwia, to znaczy, że wszyscy się zgadzają.
Czy w tym wypadku do zadziała?
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
jadlos
Moderator
Moderator


Dołączył: 19 Lis 2009
Posty: 3108
Skąd: Wrocław
PostWysłany: 02/07/2013, 14:47    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W mojej ocenie brak odpowiedzi na list w żaden sposób nie ujawnia w sposób dostateczny woli, toteż nie można zastosować art. 60 k.c. Zacytował Pan fragment komentarza Mec Deczkowskiej, "nie zauważając" zdania, które występuje zaraz po tym fragmencie, głoszoącego, że wola wyrażenia zgody musi być niewątpliwa. Taka sytuacja może mieć miejsce, gdy będzie Pan rozmawiać na temat reklamy z reklamodawcą przy współwłaścicielu, a on nie zaneguje Pana chęci wynajęcia przestrzeni. Sam jednak brak odpowiedzi na list w żaden, powtarzam W ŻADEN sposób nie może być - w mojej opinii - poczytany za wypełnienie przesłanki "wyraźności" oświadczenia woli, o którym mowa w art. 60 k.c.
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
genesis72



Dołączył: 26 Cze 2013
Posty: 22
PostWysłany: 02/07/2013, 15:00    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czyli zostaje mi tylko sąd?
W jakim czasie moge sie spodziewać, że odbędzie się rozprawa od daty wniesienia sprawy?
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:     
Odpowiedz do tematu Idź do strony 1 2