Zaloguj    Moje konto    Moje wiadomości
     Start     Zadaj pytanie     Rejestracja     Wyszukiwarka     Nowe posty     Szukamy moderatorów     Kontakt  
Wolność Tomku w ...
Poprzedni temat :: Następny temat
Odpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
szy_jaDołączył: 23 Paź 2007
Posty: 1
PostWysłany: 24/10/2007, 14:47    Temat postu: Wolność Tomku w ... Odpowiedz z cytatem

Witam serdecznie!Chciałbym podzielić się z Państwem swoim problemem:Mieszkam w domu, którego mieszkańcy (5 rodzin), tworzą tzw. małą wspólnotę. Otóż jeden z sąsiadów bez niczyjej zgody ocieplił mieszkanie od zewnątrz na "swojej części" elewacji. Szczególnie z jednej strony budynku ta "jego część " kończy się w 1/3 długości frontu i "odstaje" od reszty szpecąc prawie 100 - letni dom. W związku z tym kilka moich pytań:
Czy elewacja to część wspólna i ocieplanie z zewnątrz wymaga zgody wszystkich? Czy na ocieplenie budynku nie trzeba zgody (kogo?)? Czy reszta mieszkańców może i w jakiej formie domagać się naprawy zniszczonej elewacji? Czy jest to samowola budowlana i gdzie ją należy zgłosić?
Bardzo dużo tych pytań. Za wszystkie odpowiedzi z góry serdecznie dziękuję.
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
google_adsense

GoogleWysłany: 24/10/2007, 14:47    Temat postu: Google AdSense

Powrót do góry
mateusz
Stały bywalec
Stały bywalec


Dołączył: 11 Paź 2007
Posty: 244
PostWysłany: 24/10/2007, 17:30    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam,
Nie wiem, jak wysoki jest to budynek. Zgodnie z prawem budowlanym pozwolenia na budowę wymaga docieplanie budynków wyższych niż 12 metrów.
Ponieważ pisze Pan, ze w budynku zamieszkuje 5 rodzin, domyślam się, ze nie ma powołanego zarządu. W takiej sytuacji stosuje się przepisy kodeksu cywilnego o współwłasności.Elewacja należy do części wspólnej budynku. Sądzę, że jej docieplenie jest czynnością przekraczająca zwykły zarząd nieruchomością, a co za tym idzie do jej dokonania potrzeba zgody wszystkich współwłaścicieli. W sytuacji, gdy sąsiad samodzielnie, bez zgody innych właścicieli docieplił cześć elewacji każdy z pozostałychwłaścicieli może wytoczyć powództwo o zaniechanie. Jest toczynność zachowawcza w rozumieniu art. 209 k.c., stanowiącego, że „każdy ze współwłaścicieli może wykonywać wszelkie czynności i dochodzić wszelkich roszczeń, które zmierzają do zachowania wspólnego prawa”.
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:     
Odpowiedz do tematu