Zaloguj    Moje konto    Moje wiadomości
     Start     Zadaj pytanie     Rejestracja     Wyszukiwarka     Nowe posty     Szukamy moderatorów     Kontakt  
Wynagrodzenie adwokata
Poprzedni temat :: Następny temat
Odpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
netka_rsDołączył: 17 Paź 2008
Posty: 3
PostWysłany: 17/10/2008, 11:16    Temat postu: Wynagrodzenie adwokata Odpowiedz z cytatem

Witam,
Mam problem z pogranicza prawa i etyki. Temat jest o tyle delikatny, że dotyczy wynagrodzenia prawnika. Mam nadzieję jednak, że nie zadziała tu zawodowa solidarność i uzyskam obiektywną i rzetelną opinię.

Jakiś czas temu pewne towarzystwo ubezpieczeniowe odmówiło wypłaty należnego mojej mamie świadczenia. Ponieważ w tym przypadku akurat miałam 100% pewność, że racja leży po naszej stronie, wystąpiliśmy na drogę sądową.

Prawnik, który nas reprezentował powiedział, że w przypadku wygranej koszty zastępstwa procesowego (20% od kwoty, o jaką występowaliśmy) poniesie strona przegrana, czyli towarzystwo ubezpieczeniowe. W przypadku, gdy my przegramy nie płacimy jemu wynagrodzenia. Była to umowa ustna. Z naszej strony przy tej rozmowie byłam ja i moja mama, ze strony kancelarii był prawnik i jego sekretarka.

Adwokat wystąpił do sądu o należną nam kwotę świadczenia + odsetki + ok. 10000 koszty zastępstwa procesowego.

Sąd zasądził całą kwotę świadczenia + inaczej wyliczone odsetki (adwokat zrobił błąd w wyliczeniach). Czyli w tych punktach wygraliśmy sprawę.
W punkcie: koszty zastępstwa procesowego sąd nie przychylił się i zasądził standardową stawkę za czynności adwokackie zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości tj. 2400zł.

Taką też kwotę przekazaliśmy adwokatowi. I tu zaczyna się problem.

Wczoraj mama otrzymała przedsądowe wezwanie do zapłaty, w którym adwokat domaga się 2400zł, które zasądził sąd + wynagrodzenia w wysokości czterokrotnej stawki za czynności adwokackie tj. 9600zł + odsetki.

Z tą czterokrotnością – pierwsze słyszę, to jakaś nowa wersja adwokata.

Wg mojej wiedzy wszelkie koszty ponosi strona przegrana. Czy adwokat ma prawo domagać się wyższej niż zasądzona kwoty i to od nas?

Bardzo proszę o fachową i obiektywną poradę. I z góry serdecznie dziękuję.
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
google_adsense

GoogleWysłany: 17/10/2008, 11:16    Temat postu: Google AdSense

Powrót do góry
prawnik
Ekspert
Ekspert


Dołączył: 24 Sty 2008
Posty: 1163
Skąd: warszawa
PostWysłany: 17/10/2008, 14:22    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Większość sądów uznaje, że nawet gdy ma się prywatnego prawnika, to zasądzone od strony przeciwnej mogą zostać jedynie koszty w wysokości wynikającej z rozporządzenia - ja się z tym nie zgadzam, ale ciężko się kopać z koniem.
Natomiast wyrok sądu w zakresie kosztów nie ma wpływu na waszą umowę z adwokatem - jeśli umówiliście się z nim w razie wygranej na 10.000 zl, to tyle powinniście mu zapłacić, jeśli umówiliscie się na koszty adwokackie zasądzone przez sąd, to należy mu się tyle ile zasądził sąd. ewentualnie możnaby się zastanawiać czy w związku z tym, że w części przegraliście, nie należałoby odpowiednio obniżyć jego wynagrodzenia, ale to kwestia do dłuższych i kontrowersyjnych rozważań. skąd mu się wzięła ta czterokrotność to nie wiem. swoją drogą jak dla mnie dziwną praktykę wyznaje ten prawnik, skoro teraz żąda nawet więcej niż poprzednio żądał w sądzie, a dodatkowo zaczyna od wezwania do zapłaty, zamiast podjęcia próby osobistego kontaktu. Pozdrawiam.
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:     
Odpowiedz do tematu