Zaloguj    Moje konto    Moje wiadomości
     Start     Zadaj pytanie     Rejestracja     Wyszukiwarka     Nowe posty     Szukamy moderatorów     Kontakt  
Zasiedzenie gruntów
Poprzedni temat :: Następny temat
Odpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
biernacka3_op_pl



Dołączył: 04 Lut 2008
Posty: 1
PostWysłany: 05/02/2008, 12:18    Temat postu: Zasiedzenie gruntów Odpowiedz z cytatem

Od 1962 roku jestem wyłącznym użytkownikiem niewielkiego gruntu (o powieżchni 60 m kw)przy kamienicy, w której mieszkam - znajduje się tam drewniany garaż. Grunt ten dostałem w użytkowanie razem z mieszkaniem czynszowym, w którym mieszkam od tamtego czasu. W 1995 roku wykupiłem mieszkanie na własność sądząc, że kupuję również działkę z garażem. Później okazało się, że w/w teren nie jest moją własnością, a gminy. W 2004 roku podjąłem za pośrednictwem adwokata próbę odzyskania tego gruntu na drodze sądowej. Powołałem się na przepis 172 § 2 KC o zasiedzeniu. Mimo, że jestem posiadaczem tego gruntu od 46 lat (w momencie podjęcia sprawy sądowej od 42 lat) Sąd nie przyznał mi prawa do tej działki, powołując się na przepis (niestety nie wiem jaki), mówiący że lata PRL-u liczone są jako połowa czasu zasiedzenia. Proszę o wyjaśnienie czy Sąd postąpił właściwie, czy faktycznie okres PRL-u musi być liczony jako połowa, skoro art. 172KC o tym nie mówi. Czy mam szansę na odzyskanie tego terenu? Sprawa jest szczególnie pilna, ponieważ dostałem nakaz usunięcia garażu i oddania tej działki w przeciągu dwóch tygodni.
Czy jest możliwość powołanie się w tej sprawie dodatkowo na przepis 176 § 1 KC mówiący o doliczeniu czasu użytkowania nieruchomości przez poprzedniego użytkownika, który zamieszkiwał w moim mieszkaniu (i korzytstał z tego gruntu) od roku 1945 do 1962?
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
google_adsense

Google



Wysłany: 05/02/2008, 12:18    Temat postu: Google AdSense

Powrót do góry
prawnik
Ekspert
Ekspert


Dołączył: 24 Sty 2008
Posty: 1163
Skąd: warszawa
PostWysłany: 06/02/2008, 18:19    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam,

przepis o którym mowil sad faktycznie istnieje, ale chyba nie doczytal ustawy do konca, skroceniu ulegl rowniez czas niezbedny na zasiedzenie. Moge Panu dokładnie przedstawić tą sytuację i na podstawie dokumentów przeanalizować czy mozliwe jest zasiedzenie, lecz odpłatnie. W razie zainteresowania prosze o kontakt. Pozdrawiam.
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
prawnik
Ekspert
Ekspert


Dołączył: 24 Sty 2008
Posty: 1163
Skąd: warszawa
PostWysłany: 06/02/2008, 18:27    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Errata: zapetlilem sie. Czas posiadania w komunizmie zalicza sie na poczet zasiedzenia, ale nie wiecej niz polowe. W celu ustalenia czy jest mozliwosc zasiedzenia musze miec dokumenty. Pozdrawiam.
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:     
Odpowiedz do tematu