Zaloguj    Moje konto    Moje wiadomości
     Start     Zadaj pytanie     Rejestracja     Wyszukiwarka     Nowe posty     Szukamy moderatorów     Kontakt  
Sprzedaż darowanego mieszkania przed upływem 5 lat
Poprzedni temat :: Następny temat
Odpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
marcysia850



Dołączył: 02 Maj 2009
Posty: 6
PostWysłany: 02/05/2009, 16:45    Temat postu: Sprzedaż darowanego mieszkania przed upływem 5 lat Odpowiedz z cytatem

Darowizna z 2004r. mieszkanie sprzedane w 2008r prawdopodobnie utracę prawo do zachowania ulgi w podatku od darowizn... jak naliczany jest ten podatek?
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
google_adsense

Google



Wysłany: 02/05/2009, 16:45    Temat postu: Google AdSense

Powrót do góry
magne
Ekspert
Ekspert


Dołączył: 19 Lis 2008
Posty: 1108
PostWysłany: 05/05/2009, 11:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jest szansa na to, by nie zapłaciła Pani podatku od darowizny. Pytanie - czy w akcie był zapis, że będzie Pani zamieszkiwała w darowanym lokalu przez okres 5 lat? Jeśli tak, to miałby zastosowanie art. 16 ust. 7 ustawy o podatku od spadków i darowizn, który stanowi, iż nie stanowi podstawy do wygaśnięcia zwolnienia zbycie uzasadnione koniecznością zmiany warunków lub miejsca zamieszkania, pod warunkiem, że pieniadze uzyskane ze sprzedaży zostaną przeznaczone na cele mieszkaniowe. I tu pojawia się pytanie - czy w Pani sytuacji miałyby zastosowanie przepisy obowiazujące w dniu nabycia mieszkania, czy też w chwili jego sprzedaży? W pierwszym przypadku pieniadze musiałyby być wydatkowane w ciągu 6 miesięcy od dnia sprzedaży, w drugim - w ciągu 2 lat. Różnica ogromna. Kwestia tylko tego, jaką interpretację przyjmie urząd skarbowy. Radziłabym udać się do właściwego dla Pani urzędu skarbowego i powołując się na ten przepis zapytać, w którym brzmieniu będzie on miał zastosowanie. Pozdrawiam!
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
marcysia850



Dołączył: 02 Maj 2009
Posty: 6
PostWysłany: 05/05/2009, 13:09    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Serdecznie dziękuję za odpowiedz:) W 2004 rok otrzymałam od dziadkow darowizne w postaci mieszkania, dziadkowie bezplatnie i dożywotnio maja prawo zamieszkiwac w pomieszczeniach tego lokalu, ponoszac koszty eksploatacji i regulujac oplaty.Obdarowana (czyli ja) spełnia warunki z art. 16 ust2 ustawy od podatki i darowizn. Podatku od przedmiotowej darowizny nie pobrano na podstawie art 9 ust 1 pkt1 i art.16 ust1 ...przy zaliczeniu obdarowanej do pierwszej grupy podatkowej. Ze względu na konieczność zmiany warunków mieszkaniowych zmuszona bylam w 2008r zbyc i nabyc ( w ciagu miesiaca) nowe mieszkanie w innej miejscowosci (darczyncy mieszkaja w nim ze mna).Poinformowalam US o transakcji i czekam na odpowiedz w sprawie zachowania ulgi w podatku od darowizn. Poniewaz US juz 2 razy przesuwa termin zalatwienia sprawy, obawiam sie, ze bede musiala jednak zaplacic ten podatek. Poniewaz jestem studentka i nie mam zadnego dochodu podatek ten beda musieli pokryc moi rodzice chcialabym wiedziec z jakimi kosztami nalezy sie liczyc. Czy podatek bedzie naliczony od wartosci darowizny z 2004r czy wartosci mieszkania z 2008r?
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
magne
Ekspert
Ekspert


Dołączył: 19 Lis 2008
Posty: 1108
PostWysłany: 06/05/2009, 10:49    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jestem przekonana, że nie będzie Pani płaciła tego podatku - wszystko odbyło się z zachowaniem terminów i przy spełnieniu warunków wymaganych ustawą. Pozdrawiam!
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
marcysia850



Dołączył: 02 Maj 2009
Posty: 6
PostWysłany: 06/05/2009, 14:52    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pani słowa dodały mi otuchy:) poinformuje jak skończyła sie ta sprawa. Nie wiem czy to bedzie istotne, ale zanim sprzedalam i kupilam nowe mieszkanie zasygnalizowałam US zamiar sprzedazy mieszkania. Przytoczylam argumenty, ktore zmuszaja mnie do takiej decyzji. US odpowiedzial, ze decyzja w sprawie zachowania ulgi zostanie podjeta kiedy przesle dokumenty sprzedazy i zakupu nowego mieszkania..Pozdrawiam Panią serdecznie i dziękuję za odpowiedzi:)
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
magne
Ekspert
Ekspert


Dołączył: 19 Lis 2008
Posty: 1108
PostWysłany: 07/05/2009, 9:21    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Trzymam za Panią kciuki Smile Czekam na wieści i serdecznie pozdrawiam!
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
marcysia850



Dołączył: 02 Maj 2009
Posty: 6
PostWysłany: 10/05/2009, 18:18    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oczywiscie dam znac:) dostalam pismo, ze decyzja zapadanie 20 maja. Mam nadzieje, ze to bedzie ostateczny termin. Jak juz wspominalam US opoznia wydanie decyzji i wysyla pisma przesuwajac termin. Z tego co przeczytałam w razie niekorzystnej decyzji mozna sie odwołać do Izby Skarbowej.Informacje te wyczytalam w internecie.Chcialabym jeszcze zapytać czy to prawda, ze jeżeli nabycie nastąpiło w drodze darowizny lub w drodze spadku przed 01.01.2007r. to przychód ze zbycia nieruchomości jest w całości wolny od podatku. (art. 21 ust. 1 pkt 32 lit d ustawy o podatku dochodowym) w brzmieniu obowiązującym przed 01.01.2007r.
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:     
Odpowiedz do tematu