Zaloguj    Moje konto    Moje wiadomości
     Start     Zadaj pytanie     Rejestracja     Wyszukiwarka     Nowe posty     Szukamy moderatorów     Kontakt  
Kilka pytań o DG spółka cywilna.
Poprzedni temat :: Następny temat
Odpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
kusmi19Dołączył: 08 Kwi 2019
Posty: 1
PostWysłany: 08/04/2019, 6:53    Temat postu: Kilka pytań o DG spółka cywilna. Odpowiedz z cytatem

Wraz z moim kolegą przyszłym wspólnikiem chcemy założyć sklep internetowy sprzedający meble. Na początek ową firmę założy moja żona (będzie to jednoosobowa DG), z racji tego, że wraz z moim przyszłym wspólnikiem pracujemy w branży, w której bylibyśmy konkurencją dla swoich pracodawców. Oczywiście wszystko będzie zarejestrowane na żonę, ale to my tak faktycznie będzie spotykać się z producentami itp itd. Ja na razie nie mogę założyć DG, gdyż już kiedyś ją miałem i czekam do listopada aż minie 60msc - argument niższego ZUS. Załóżmy, że wszystko pięknie będzie się układać i w grudniu wraz z moim wspólnikiem zwolnimy się z pracy na etacie, założymy swoje działalności gospodarcze i podpiszemy umowę spółki cywilnej. I teraz pytania:

1) Czy moja żona będzie mogła przenieść w jakiś sposób swoją DG i zapisać ją na mnie? Bo z tego co udało mi się wyczytać w internecie są jakby dwie możliwości:
a) żona przepisuje firmę na mnie wraz z nazwą oraz majątkiem pieniężnym (nie będzie tutaj inwentury bo nie ma środków trwałych - co kupujemy od producenta to sprzedajemy dalej), a następnie zamyka swoją działalność. W tym momencie mój wspólnik zakłada swoją firmę, podpisujemy umowę spółki i ustalamy, że całość środków pieniężnych zgromadzonych przez moją żonę wnosimy na konto bankowe spółki.
b) ja zakładam swoją firmę, wspólnik zakłada swoją firmę, i wszyscy we troje podpisujemy umowę spółki cywilnej, moja żona wchodzi z całym zgromadzonym majątkiem by np. po tygodniu wystąpić z tej spółki i zamknąć swoją DG.

2) Rozumiem, że jeśli moja żona przeniesie firmę na mnie to wszystkie umowy abonamentowe itp można scedować również na mnie?
3) Czy w spółce cywilnej można wypłacać obu wspólnikom wynagrodzenie co miesiąc? Czy musi to być jak w spółkach kapitałowych raz na rok? Chcemy tutaj potwierdzić informację, że sami w umowie spółki ustalamy warunki wypłaty wynagrodzenia i można pieniądze z konta wypłacać kiedy się tak naprawdę chce.
4) Jak rozlicza się składki na ubezpieczenia? W biurze rachunkowym powiedziano nam, że spółka generuje przychód, odejmujemy od tego koszty i powstaje nam dochód. Następnie ten dochód jest dzielony na pół (równe udziały) i od niego odliczane są składki na ubezpieczenia. Czyli spółka zarabia np. 100 tys, dzielimy to na pół i od tych 50 tys złotych odejmujemy składki zusowskie. Dobrze myślimy?
5) W przypadku wybrania podatku liniowego żona nie będzie musiała informować o fakcie założenia takiej firmy pracodawcy?
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
google_adsense

GoogleWysłany: 08/04/2019, 6:53    Temat postu: Google AdSense

Powrót do góry
ewa_szpytkoDołączył: 16 Kwi 2019
Posty: 9
PostWysłany: 16/04/2019, 20:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak chodzi o pkt 1a to może być problem ponieważ w ujęciu prawnym w przypadku jednoosobowej działalności nie ma czegoś takiego jak przepisanie firmy na męża - można np. zlikwidować działalność i otworzyć nową - wówczas jednak umowy należy zakończyć lub poprzez cesję przepisać na nowy podmiot.
1b tak może tak być, pamiętać należy o opodatkowaniu wniesionego aportu 0,5 % PCC.
Rozwiązania opisuje: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-zmiana-formy-prawnej-dzialalnosci

pkt 2 tak, poprzez cesję, jednak wymagać to będzie akceptacji takiego rozwiązania przez drugą stronę umowy (niekiedy w umowach zastrzeżony jest brak możliwości cesji).

pkt. 3 spółka cywilna prowadząca uproszczoną księgowość podatkową rozliczana jest podobnie jak jednoosobowa działalność, czyli cały przychód i koszty dzielone są na wspólników, którzy co miesiąc/kwartał wliczają swoje zaliczki na PIT: https://pomoc.wfirma.pl/-zaliczka-na-podatek-dochodowy (dobre systemy księgowe to ułatwiają) Zatem nie wypłaca się wspólnikom spółki cywilnej wynagrodzenia takiego jak z etatu czy dywidend jak w przypadku spółek z o.o. W spółce cywilnej zysk od razu jest dzielony na wspólników i jest do ich dyspozycji.

pkt 4 Najwygodniej żeby liczył to za wspólników system księgowy na podstawie wygenerowanych deklaracji ZUS dla każdego ze wspólników: https://pomoc.wfirma.pl/-generowanie-deklaracji-zus-dra-dla-spolki

Podatku dochodowego nie płaci spółka tylko każdy z jej wspólników wylicza oddzielnie dla siebie zaliczkę na podatek dochodowy na podstawie proporcji udziałów dzieląc przychody, odejmując od nich koszty - w ten sposób wyliczając dochód następnie pomniejszając o zapłacone składki społeczne, uwzględniając kwotę zmniejszającą obliczając podatek i podatek obniżając o cześć składek zdrowotnych do odliczenia - szczegółowo jak wyliczać zaliczkę opisuje: https://pomoc.wfirma.pl/-jak-wylicza-sie-zaliczke-na-podatek-dochodowy-na-zasadach-ogolnych

pkt 5. Tak, nie będzie takiej potrzeby bowiem nie będzie przysługiwało odliczenie kwoty zmniejszającej podatek - stąd w całości może odliczając ją pracodawca.
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:     
Odpowiedz do tematu