Zaloguj    Moje konto    Moje wiadomości
     Start     Zadaj pytanie     Rejestracja     Wyszukiwarka     Nowe posty     Szukamy moderatorów     Kontakt  
Spółdzielnia problem
Poprzedni temat :: Następny temat
Odpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
bolo75Dołączył: 14 Gru 2013
Posty: 7
PostWysłany: 28/02/2019, 17:21    Temat postu: Spółdzielnia problem Odpowiedz z cytatem

Witam
Jestem członkiem spółdzielni mieszkaniowej i w 2019r będziemy mieć walne zgromadzenie. Przeczytałem sobie protokoły RN za 2018r i w jednym z nich znalazłem informację o podjęciu DECYZJI przez RN o podwyżce płac dla członków zarządu. Dokładniej brzmi to tak że na jednym z posiedzeń RN w wolnych wnioskach "w sprawie podwyżki płac dla Zarządu SM - RN podjęła decyzję o podwyżce płacy zasadniczej dla całego zarządu w wysokości 20%; jednocześnie upoważniła przewodniczącego RN do podpisania umowy o pracę na nowych warunkach, które będą obowiązywać od 01.01.2018r".

Pytanie moje brzmi czy RN może podejmować DECYZJE w tym przypadku czy powinna podjąć UCHWAŁĘ. Poza tym kto ma decydować czy RN ma podejmować jakieś DECYZJE czy UCHWAŁY?

W regulaminie RN znalazłem zapis że par.10 ust.1 "W razie gdy temat obrad wymaga podjęcia uchwały, Przewodniczący posiedzenia poddaje zgłoszone wnioski pod głosowanie"

Tu znów pojawia się pytanie kto ma decydować czy dany temat wymaga uchwały czy nie wymaga. Zaznaczę tylko że kiedy jakieś działanie RN nie jest UCHWAŁĄ to nie można jej zaskarżyć bo to jakaś DECYZJA bliżej nieokreślona.

Co więcej w statucie naszej spółdzielni jest zapis że:
Do zakresu działania RN należy:
opracowywanie taryfikatora płac dla członków Zarządu i pracowników Spółdzielni

natomiast
Do wyłącznej właściwości Walnego Zgromadzenia należy:
zatwierdzanie taryfikatora płac dla członków Zarządu i pracowników Spółdzielni.

Czy w świetle tego RN żeby ominąć statut podjęła DECYZJĘ która nie jest UCHWAŁĄ i nie można jej nic zarzucić czy jednak DECYZJA RN jest UCHWAŁĄ i to niezgodną ze statutem oraz prawem?
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
google_adsense

GoogleWysłany: 28/02/2019, 17:21    Temat postu: Google AdSense

Powrót do góry
bolo75Dołączył: 14 Gru 2013
Posty: 7
PostWysłany: 28/02/2019, 21:43    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Co do uzupełnienia tematu to przeglądałem przepisy :prawo spółdzielcze oraz o spółdzielniach mieszkaniowych i z tych ustaw wynika że od uchwał RN nie ma możliwości odwołania nawet jak są one niezgodne z prawem, statutem czy obyczajami bo zaskarżyć można tylko uchwały WALNEGO ZGROMADZENIA a nie rady nadzorczej. Czyżby faktycznie prawo nie przewidywało kontroli sądowej nad uchwałami RN spółdzielni?
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
bolo75Dołączył: 14 Gru 2013
Posty: 7
PostWysłany: 03/03/2019, 21:35    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Chyba znalazłem rozwiązanie tego problemu. Przygotuję uchwałę na walne cofającą podwyżkę wraz ze zwrotem zarobków za cały rok. To spowoduje że uchwała będzie podjęta przez walne czyli przez najwyższy organ w spółdzielni a uchwała będzie obowiązywać wszystkie organy spółdzielni. Teraz ruch będzie należał do RN i zarządu o ile nie zgodzą się z uchwałą i wtedy będą musieli taką uchwałę zaskarżyć do sądu i udowadniać że wprowadzając podwyżkę mieli "rację". Temat uznaję za zakończony.
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:     
Odpowiedz do tematu