Zaloguj    Moje konto    Moje wiadomości
     Start     Zadaj pytanie     Rejestracja     Wyszukiwarka     Nowe posty     Szukamy moderatorów     Kontakt  
Faktyczna odpowiedzialność admina stron z ogłoszeniami
Poprzedni temat :: Następny temat
Odpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
artemis12Dołączył: 28 Cze 2021
Posty: 1
PostWysłany: 28/06/2021, 16:08    Temat postu: Faktyczna odpowiedzialność admina stron z ogłoszeniami Odpowiedz z cytatem

Dzień dobry,
chciałbym poruszyć temat faktycznej odpowiedzialności administratora strony lub grupy typu "Spotted" albo "Ogłoszenia", którego rola ogranicza się do po prostu "przeklejania" postów/ogłoszeń podsyłanych przez użytkowników. Przeszukałem oczywiście forum, ale nie zauważyłem, by jakoś poważnie poruszono ten temat w ostatnim roku albo dwóch.

Niedawno zauważyłem taką sytuację, w której na stronie typu Spotted pojawił się niewybredny wpis na temat tego, że, za przeproszeniem, "Agata od szkoły językowej się puszcza". Nie podano nazwiska tej osoby ani nazwy szkoły, ale generalnie można się domyślić, o kogo chodzi, choć wpis pewnie specjalnie był ułożony tak, a nie inaczej. Facebook bardzo szybko zareagował, bo zniknął nie tylko wpis, ale chyba cała strona dostała bana, bo zniknęła razem z nim. Dane administratora strony też nie są nigdzie podane i zapewne zna je tylko Facebook.

Czy odpowiedzialność admina takiej strony jest wyłączona np. na podstawie artykułu 14 (i dalszych) Ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną? Albo tego, że Facebook już sam dokonał "osądu" i usunął post i prawdopodobnie też całą stronę?

Przy okazji zastanawia mnie, w jaki sposób policja operuje w takich sprawach, czy ktoś ma wiedzę z pierwszej ręki? Przeglądając dane zgłoszeń, jakie polskie służby skierowały do Facebooka, mamy ich jakieś 4000 rocznie, z czego rozpatrywanych pozytywnie jest nieco ponad 50%. Domyślam się, że muszą to być jakieś cięższe sprawy typu pedofilia, zagrożenie życia, pranie pieniędzy itp. i jednocześnie liczba 4000 sugeruje mi, że sporo takich wniosków nawet nie jest przez policję wysyłanych mimo większość ilości osób, które z czymś takim na policję przychodzą. Czy sytuacja, w której ktoś kogoś pomawia, ale robi to w sposób okrężny, bez podawania ścisłych danych osobowych, jest skazana na porażkę, jeśli chodzi o próbę ukarania sprawcy?

Jednocześnie mimo usilnych starań nie potrafię wyguglować w Internecie ani jednej opisanej sytuacji, w której Facebook miałby udostępnić policji takie informacje na temat admina takiego rodzaju strony.

Z góry dzięki, jeśli ktoś może naświetlić temat.
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
google_adsense

GoogleWysłany: 28/06/2021, 16:08    Temat postu: Google AdSense

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Odpowiedz do tematu