Zaloguj    Moje konto    Moje wiadomości
     Start     Zadaj pytanie     Rejestracja     Wyszukiwarka     Nowe posty     Szukamy moderatorów     Kontakt  
Oszust na wolności
Poprzedni temat :: Następny temat
Odpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
parabolan00Dołączył: 01 Cze 2020
Posty: 2
PostWysłany: 01/06/2020, 8:35    Temat postu: Oszust na wolności Odpowiedz z cytatem

Proszę o pomoc w moim kłopocie – zostałem oszukany i przez to popadłem w kłopoty finansowe i długi. Straciłem oszczędności, a kolejne 3 lata pochłonie mi spłata zadłużeń i „wyjście na zero”.
W 2017r. poznałem człowieka, który, jak się potem okazało, był niebywale sprytnym oszustem. W 2018r. pożyczył ode mnie w kilku transzach pieniądze. Z czasem ponaglając o zwrot zagroziłem zgłoszeniem sprawy do prokuratury, aż w końcu udałem się do jego partnerki (która jest również jedną z oszukanych) i w ciągu paru dni okazało się, że takich osób w samym moim małym miasteczku jest ponad 10, a w innych ościennych miastach takich osób może być nawet więcej.
Złożyłem zawiadomienie do prokuratury i pomogłem pozostałym poszkodowanym przez niego osobom również złożyć zawiadomienia. W ciągu roku ustaleń policji wyszło, że jest to całkowicie inna osoba niż siebie przestawiał, mianowicie osoba z dwoma wyrokami w tym jednym aktualnym w okresie zawieszenia, osoba z kuratorem sądowym, którego również zwodził w okresie oszustw, osoba która pojawiła się w moim mieście w celu odbycia odwyku od hazardu! Człowiek z wyrokami za oszustwa, zaległymi alimentami dla trójki dzieci, mający aktualnie postawione około 40 zarzutów, wciąż będący gdzieś na wolności i ukrywający się, nie figurujący nigdzie jako zatrudniony, nie posiadający żadnych nieruchomości czy ruchomości, prawdopodobnie dalej działający w taki sam sposób oszukując kolejne osoby. Potrafił oszukać 50-letniego człowieka z całych oszczędności powołując się na chorobę wspólnie znajomej im osobie. Potrafił oszukać samotną matkę, którą naciągnął na wysoki kredyt. Jest wysoce prawdopodobne, że oszukuje ludzi, a kiedy dochodzi do postępowania w jego sprawie, to powołuje się na swoja niepoczytalność.
Nasz wymiar ścigania i sprawiedliwości w takich sytuacjach jest nieefektywny jak wiadomo i pogodziłem się, że od tego człowieka nie uda się już odzyskać pieniędzy, ale moje pytanie brzmi: w świetle tego, że człowiek ten jest osobą już karalną, przydzielony mu kurator nie spełniał swojego obowiązku, bo w trakcie trwania jego dozoru człowiek ten czynnie działał i oszukiwał ludzi, czy można w jakiś inny sposób próbować dochodzić sprawiedliwości i starać się uzyskać odszkodowanie lub chociaż uzyskać umorzenie moich zobowiązań, które jestem teraz zmuszony regulować przez tego człowieka? Do dzisiaj ja oraz te inne oszukane osoby nie mogą uwierzyć w tak perfidny i z premedytacją opracowany sposób działania tego człowieka oraz w to, że ktoś z taką kartoteką mógł tak swobodnie dalej działać mimo dozoru.
Z góry dziękuję za wszelką pomoc, bo ta sprawa dosłownie pokrzyżowała mi życie.
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
google_adsense

GoogleWysłany: 01/06/2020, 8:35    Temat postu: Google AdSense

Powrót do góry
robson
Ekspert
Ekspert


Dołączył: 27 Lis 2008
Posty: 3396
PostWysłany: 11/06/2020, 7:21    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam.
Jedna kwestia dotyczy twoich i innych osób - zaciągniętych zobowiązań. Tutaj sprawa jest jasna i klarowna - umów należy dotrzymywać i nawet jeśli brałeś pożyczki dla "oszusta" to odpowiadasz przed bankiem czy inną instytucją.

Jeśli chodzi o tego człowieka - to powinniście co jakiś czas cyklicznie ponaglać organy ścigania i dowiadywać się, na jakim etapie jest sprawa?
Czy macie wiedzę w tym zakresie? Czy po zarzutach był badany psychiatrycznie? Czy został wniesiony akt oskarżenia do Sądu? Czy zapadł wyrok?
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
parabolan00Dołączył: 01 Cze 2020
Posty: 2
PostWysłany: 13/06/2020, 21:54    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam,
na ten czas dochodzenie zostało zawieszone z powodu niemożności przesłuchać tego człowieka, bo policja nie jest w stanie go zlokalizować (musiano zawiesić dochodzenie, bo minęło kilka miesięcy i nie było efektu). W tym tygodniu będę kierował wniosek do prokuratora o zezwolenie a upublicznienie jego wizerunku z uwagi na jego prawdopodobną możliwość dalszego działania. Co do badania psychiatrycznego, nie mam żadnej wiedzy oficjalnej z prokuratury, jedynie nieoficjalne z mojego własnego rozeznania (od byłych partnerek, z którymi ten człowiek ma dzieci), że człowiek ten mógł korzystać wcześniej z leczenia psychiatrycznego celem uniknięcia konsekwencji prawnych. Akt oskarżenia nie został wniesiony.

Jestem pod wielkim wrażeniem całego ciągu zdarzeń - jeszcze rok temu sądziłem, że uda się ująć tego człowieka, bo oszustwo wyłudzenia na tylu osobach jest poważnym zarzutem, ale z perspektywy czasu jestem zszokowany w jaki prosty sposób można uzyskać mnóstwo pieniędzy bez jakiegokolwiek ukrycia swojej tożsamości, działając bez skrępowania i nie ukrywając się przed swoimi wierzycielami.
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
robson
Ekspert
Ekspert


Dołączył: 27 Lis 2008
Posty: 3396
PostWysłany: 19/06/2020, 13:28    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No niestety takie osoby chodzili, chodzą i będą. Trzeba być ostrożnym.
A tutaj jak napisałem wcześniej "ponaglać" organy...
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:     
Odpowiedz do tematu