Zaloguj    Moje konto    Moje wiadomości
     Start     Zadaj pytanie     Rejestracja     Wyszukiwarka     Nowe posty     Szukamy moderatorów     Kontakt  
Czy można zwolnić po powrocie z macierzyńskiego ?
Poprzedni temat :: Następny temat
Odpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
jastruny



Dołączył: 15 Lip 2011
Posty: 1
PostWysłany: 15/07/2011, 17:36    Temat postu: Czy można zwolnić po powrocie z macierzyńskiego ? Odpowiedz z cytatem

Witam,
Czy pracodawca może zwolnić po powrocie z macierzyńskiego i wykorzystanego urlopu (2tyg) na umowie na czas określony z zapisem w niej wypowiedzenia 2tyg? Umowa się kończy w 2011 a powrót z macierzyńskiego z końcem września?
I co jeśli złoży się wniosek o zmniejszenie czasu pracy - czy jestem chroniona? czy nie. A jeśli nie będę się wywiązywać z obowiązków i je zaniedbywać ewidentnie to można mnie zwolnić?
Z góry dziękuję za odpowiedź
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
google_adsense

Google



Wysłany: 15/07/2011, 17:36    Temat postu: Google AdSense

Powrót do góry
index
Moderator
Moderator


Dołączył: 28 Lip 2008
Posty: 1537
PostWysłany: 15/07/2011, 18:26    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Od 1 stycznia 2009 r. nie można zwolnić pracownicy/-ka powracających po urlopie macierzyńskim do pracy, jeśli wystąpią oni o zmniejszenie etatu.

„Art. 1868. § 1. Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy do dnia powrotu do nieobniżonego wymiaru czasu pracy, nie dłużej jednak niż przez łączny okres 12 miesięcy.
Rozwiązanie przez pracodawcę umowy w tym czasie jest dopuszczalne tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, a także gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.”
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:     
Odpowiedz do tematu