Zaloguj    Moje konto    Moje wiadomości
     Start     Zadaj pytanie     Rejestracja     Wyszukiwarka     Nowe posty     Szukamy moderatorów     Kontakt  
Rozwiązanie umów z pracownikami przy zamknięciu firmy, pilne
Poprzedni temat :: Następny temat
Odpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
olciak_22Dołączył: 22 Sie 2008
Posty: 1
PostWysłany: 22/08/2008, 16:06    Temat postu: Rozwiązanie umów z pracownikami przy zamknięciu firmy, pilne Odpowiedz z cytatem

Witam, potrzebuję jak najszybszej porady, gdyż decyzję moi rodzice muszą podjąć do poniedziałku. Sprawa dotyczy rozwiązania umów spowodu zamknięcia firmy z przyczyn ekonomicznych. Rodzice pracowali tam całe życie, tato ma lat życia 54 i przepracowanych tam 38 lat, mama ma 49 lat i 33 lata przepracowane, oboje mają drugi stopień inwalidzctwa, o ile się dobrze orientuje to nie mają szans na wcześniejszą emeryturę Sad Całe życie przepracowali jaki stolarze, jednak prezes firmy, która jest własnością Skarbu państwa, złożyl wniosek do sądu o ogłoszenie upadłości. Rodzice nie dostali pensji za miesiące: czerwiec, lipiec i sierpień. Wczoraj zostało zawarte porozumienie na podstawie Art. 3 ustawy z dnia 13 marca 2003 roku o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników pomiędzy firmą a zakładowaymi organizacjami związkowymi działającymi w spółce. Wszyscy pracownicy w tym moi rodzice mają do wyboru 3 warianty rozwiązania umowy z nimi, nie mają pojęcia, który wybrać, aby nie stracić zaległych pensji, odprawy a również mieć za co żyć w tej chwili. Podobno jest również coś takiego, że jest jakiś określony czas na rozwiązanie tej sprawy w sądzie, jeżeli sąd nie będzie się streszczał to nie zostanie wypłacona wypłata czerwcowa, czy to prawda? A teraz przedstawie te warianty rozwiązania umowy z pracownikami:
A) Dopuszczają możliwość rozwiązania stosunku pracy za wypowiedzeniem na podstawie ustawy z dnia 13 marca 2003 roku o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników przy czym termin okresu wypowiedzenia zaczyna się dla pracowników, którym wręczone zostaną wypowiedzenia w miesiącu sierpniu 2008 r. z dniem 1 wrzesnia 2008 r. W przypadku zastosowania powyższej formy pracownikowi przysługuje:
- wynagrodzenie niewypłacone przez pracodawcę do dnia 1 września 2008 r. w tym również wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy, chorobowe oraz za czas niezawinionego przez pracowników przestoju,
- wynagrodzenie należne za okres wypowiedzenia
- odprawa pieniężna na podstawie przepisu art. 8 ust. 1 pkt 1-3 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. , czyli w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy ponad 8 lat,

B) Na pisemny wniosek pracownika zatrudnionego na czas nieokreślony istnieje możliwość skrócenia okresu wypowiedzenia do jednego miesiąca. W takim przypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie odpowiadające wysokości wynagrodzenia za pozostałą częśc okresu wypowiedzenia. Okres, za który przysługuje odszkodowanie , wlicza się pracownikowi pozostającemu w tym okresie bez pracy do okresu zatrudnienia. Pracownikom, którzy otrzymają wypowiedzenie z pracy na powyższych zasadach przysługują 2 dni urlopu płatnego na poszukiwanie pracy jak również wszystkie inne przewidziane powszechnie obowiązującymi przepisami prawa świadczenia.

C) Strony dopuszczają możliwość rozwiązania stosunku pracy w ramach grupowego zwolnienia na mocy porozumienia stron z przyczyn niedotyczących pracownika. Na mocy tego będzie przysługiwać pracownikowi: wynagrodzenie niewypłacone przez pracodawcę do dnia 1 września, w tym również za urlop wypoczynkowy, chorobowe i czas niezawinionego przez pracownika przestoju, odprawa pieniężna przysługuje na podstawie przepisów o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczn niedotyczących pracowników. Prawo do zasiłku dla bezrobotnych pracownik nabędzie bezpośrednio po rozwiązaniu stosunku pracy.

Chciałabym się dowiedzieć przede wszystkim czy rzeczywiście, w tym drugim wariancie nie przepadnie rodzicom ani pensje za 3 ostatnie miesiące, ani odprawa 3 miesięczna ( gdyż przepracowali tam ponad 8 lat ) i kiedy będą mogli starać sie o zasiłek dla bezrobotnych w tym wariancie. Proszę również o opinię który wariant jest najlepszy w przypadku gdzie małżenstwo równocześnie zostaje bez środków do życia, i ma na utrzymaniu dziecko studiujące.
Pozdrawiam
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
google_adsense

GoogleWysłany: 22/08/2008, 16:06    Temat postu: Google AdSense

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Odpowiedz do tematu