Zaloguj    Moje konto    Moje wiadomości
     Start     Zadaj pytanie     Rejestracja     Wyszukiwarka     Nowe posty     Szukamy moderatorów     Kontakt  
Wynagrodzenie zasadnicze a premia
Poprzedni temat :: Następny temat
Odpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
asrealaDołączył: 22 Lis 2013
Posty: 1
PostWysłany: 22/11/2013, 0:31    Temat postu: Wynagrodzenie zasadnicze a premia Odpowiedz z cytatem

Witam, mam dość proste pytania ale zdaję sobie sprawę że odpowiedź może nie być prosta... chciałbym dowiedzieć się co wchodzi w skład wynagrodzenia zasadniczego od którego powinna być naliczana premia za wyniki? Wyjaśnię od razu o co dokładnie chodzi, otóż mój pracodawca uważa że premia ( wysokość premii jest uzależniona od moich wyników w pracy ) twierdzi że za dni w których nie byłam w pracy zarówno z powodu choroby jak i na urlopie, nie należy mi się premia i tak jeśli moje wynagrodzenie brutto wynosi 2000 to w m-cu w którym byłam np. na urlopie 5 dni roboczych, premia jest obliczana od kwoty brutto za dni przepracowane, czyli już nie od 2000 brutto tylko ponad 1500- co przy naliczonej 25% premi daje różnicę 125 zł brutto a jeśli jeszcze nie daj boże zachoruję różnica jest jeszcze większa. Jeśli np w sierpniu przebywałam na urlopie 10 dni roboczych to wysokość premii w zlotowkach jest mniejsza o połowę. To samo dotyczy gdy jestem na chorobowym. Pomimo tego że wypracuje cele jakie wyznaczył mi pracodawca aby uzyskać jakąkolwiek premię w dniach w których przebywam w pracy to i tak premia wyplacana przez pracodawcę jest mi ^obcinana ^ za dni w których mnie nie ma. Dodam że jestem zatrudniona na umowę o pracę czyli urlop wypoczynkowy jest mi przyznawany zgodnie z zapisami w KP. Czy pracodawca ma prawo w taki sposób rozliczać premię, która jest zmienna I zależna od moich wyników a nie dni w których jestem w pracy? Jeśli nie ma takiego prawa to prosiłabym o podanie podstawy prawnej gdyż bez tego raczej się nie obejdzie w wyjasnieniu pracodawcy że coś jest nie tak. Kontaktowałam się z dwoma oddzialami PIP i otrzymałam informację że premia powinna zostać wyliczona z łącznej sumy brutto za wynagrodzenie chorobowe, urlopie I dni przepracowane. Niestety w nerwach zupełnie zapomniałam o zapytanie o podstawę prawną... bardzo proszę o szybką odpowiedź, sprawa jest na prawdę bardzo pilna. Dziękuję.
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
google_adsense

GoogleWysłany: 22/11/2013, 0:31    Temat postu: Google AdSense

Powrót do góry
jaga1
Ekspert
Ekspert


Dołączył: 26 Lip 2013
Posty: 1641
PostWysłany: 22/11/2013, 18:58    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
prosiłabym o podanie podstawy prawnej gdyż bez tego raczej się nie obejdzie w wyjasnieniu pracodawcy że coś jest nie tak.

Podstawą prawna bedzie regulamin wynagradzania w Pani zakładzie . Prosze sie z nim dokładnie zapoznać
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
azrielaDołączył: 21 Lis 2013
Posty: 4
PostWysłany: 25/11/2013, 23:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

w regulaminie pracodawcy jest zapis że podstawą do premii jest wynagrodzenie zasadnicze, stąd moje pytanie. Dodam że gdy wpisałam w google hasło " wynagrodzenie zasadnicze KP " pojawił się link do zapisu w którym jest informacja że " wynagrodzenie zasadnicze ma charakter stały " czy to znaczy że to jest moje wynagrodzenie który jest na umowie jako zapis brutto?
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
azrielaDołączył: 21 Lis 2013
Posty: 4
PostWysłany: 26/11/2013, 0:59    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

powinnam chyba dodać że w zapisie regulaminu premiowania nie ma żadnej wzmianki o tym że premia będzie zmniejszana procentowo w zależności od ilości dni na zasiłku chorobowym lub urlopie wypoczynkowym. Jest tylko zapis że podstawą do premii jest wynagrodzenie zasadnicze I pracodawca upiera się że określenie " wynagrodzenie zasadnicze " oznacza wynagrodzenie za dni faktycznie przepracowane. Stąd moje pytanie co wchodzi w skład wynagrodzenia zasadniczego bo już nic nie rozumiem....
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
jaga1
Ekspert
Ekspert


Dołączył: 26 Lip 2013
Posty: 1641
PostWysłany: 26/11/2013, 9:24    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wynagrodzenie zasadnicze jest najważniejszym, stałym i obowiązkowym składnikiem wynagrodzenia.
Wynagrodzenie zasadnicze różni się tym od innych, zmiennych składników wynagrodzenia, że jest ono samodzielnym składnikiem wynagrodzenia. Ponadto wynagrodzenie zasadnicze może stanowić jedyny element wynagrodzenia. Wynagrodzenie to uprzywilejowane jest pod względem prawnym, a to w tym sensie, iż zawsze stanowi podstawę obliczania wysokości innych świadczeń przysługujących pracownikowi.


Jest to kwota brutto. Zgodnie z zasadą przyjętą w uchwale z dnia 7 sierpnia 2001 r. przez Sąd Najwyższy, jeżeli w umowie o pracę nie ma wyraźnego wskazania kwotowego zawsze przyjmuje się, że jest to wynagrodzenie brutto.

Podstawa prawna: Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 7 sierpnia 2001 r. (syg. III ZP 13/01, OSNAP 2002/2/35).
wiecej
http://zzre.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=94:wynagrodzenie-za-prac-wybrane-zagadnienia-z-kp&catid=40:artykuy&Itemid=62
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
azrielaDołączył: 21 Lis 2013
Posty: 4
PostWysłany: 26/11/2013, 23:59    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

witam, dziękuję za odpowiedź. Czy mogłabym prosić o doprecyzowanie, tzn czy to jest kwota brutto zawarta na umowie o pracę? Pracodawca twierdzi że dokładnie na podstawie tego samego art KP obniża mi kwotę premi gdy jestem na urlopie czy zwolnieniu lekarskim upierajac się że wynagrodzenie zasadnicze to wynagrodzenie za godziny faktycznie przepracowane czyli gdy idę na obowiązkowy urlop wypoczynkowy ma prawo obniżyć mi kwotę premi i tak gdy w lipcu byłam na urlopie 10 dni przy premi w wysokości ponad 22 % i zarobkach brutto 2000 na umowie, otrzymałam jedynie 212 zł premi... czy takie działanie pracodawcy jest zgodne z KP?
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
jaga1
Ekspert
Ekspert


Dołączył: 26 Lip 2013
Posty: 1641
PostWysłany: 27/11/2013, 11:11    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Uważam ze pracodawca ma racje .
Proszę pomyśleć co w momencie gdyby Pani chorowała cały miesiąc - uważa Pani ze premia w pełnej wysokości tez by Pani przysługiwała?
Jak w takim razie powinien być wynagrodzony pracownik który przepracował cały miesiąc?
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
azrielaDołączył: 21 Lis 2013
Posty: 4
PostWysłany: 27/11/2013, 14:07    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

zapomniałam dodać że premia jest naliczona na podstawie wyznaczonych celów, więc jeśli jestem cały m-c na zwolnieniu lub urlopie nie ma mowy o wyrobieniu celów a tym samym podstaw do naliczenia ia premii. Dodam jeszcze że przez te 2 tyg lipca gdy byłam w pracy pracowałam na najwyższych obrotach właśnie żeby wyrobić wymagane cele a pomimo to premia została mi zmniejszona. I powinnam jeszcze uwzględnić że jestem zatrudniona przez agencję pracy tymczasowej jako pracownik tymczasowy ale na umowie o pracę. I jak to się ma do KP i wyliczeń pracodawcy?
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:     
Odpowiedz do tematu