Zaloguj    Moje konto    Moje wiadomości
     Start     Zadaj pytanie     Rejestracja     Wyszukiwarka     Nowe posty     Szukamy moderatorów     Kontakt  
Zwolnienie lekarskie a opieka nad żoną w połogu
Poprzedni temat :: Następny temat
Odpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
mz78



Dołączył: 03 Wrz 2010
Posty: 1
PostWysłany: 03/09/2010, 10:58    Temat postu: Zwolnienie lekarskie a opieka nad żoną w połogu Odpowiedz z cytatem

Witam, mam następujące pytanie. Mąż przebywa aktualnie na zwolnieniu lekarskim do końca przyszłego tygodnia. Ja jestem w ciąży i w każdej chwili mogę urodzić bo termin porodu mam na dzisiaj. W związku z tym mam takie pytanie, czy jeżeli mój poród nastąpi w trakcie zwolnienia lekarskiego czy mąż będzie mógł wziąć opiekę nade mną i dzieckiem i jak to wygląda z tym zwolnieniem czy zostaje przerwane czy po zakończeniu dopiero liczy się opieka (do 14 dnia życia dziecka)?
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
google_adsense

Google



Wysłany: 03/09/2010, 10:58    Temat postu: Google AdSense

Powrót do góry
magas77
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum


Dołączył: 24 Sie 2010
Posty: 289
Skąd: Poznań
PostWysłany: 04/09/2010, 12:45    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

USTAWA Kodeks Pracy
z dnia 26 czerwca 1974 r. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z zm

Art. 180. § 1. Pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze:
1) 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,
2) 31 tygodni w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie,
3) 33 tygodni w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie,
4) 35 tygodni w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie,
5) 37 tygodni w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie.
§ 2. (uchylony).

§ 3. Co najmniej 2 tygodnie urlopu macierzyńskiego mogą przypadać przed przewidywaną datą porodu.

§ 4. Po porodzie przysługuje urlop macierzyński niewykorzystany przed porodem aż do wyczerpania okresu ustalonego w § 1.

§ 5. Pracownica, po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, ma prawo zrezygnować z pozostałej części tego urlopu; w takim przypadku niewykorzystanej części urlopu macierzyńskiego udziela się pracownikowi-ojcu wychowującemu dziecko, na jego pisemny wniosek.

§ 6. Pracownica zgłasza pracodawcy pisemny wniosek w sprawie rezygnacji z części urlopu macierzyńskiego, najpóźniej na 7 dni przed przystąpieniem do pracy; do wniosku dołącza się zaświadczenie pracodawcy zatrudniającego pracownika-ojca wychowującego dziecko, potwierdzające termin rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego przez pracownika, wskazany w jego wniosku o udzielenie urlopu, przypadający bezpośrednio po terminie rezygnacji z części urlopu macierzyńskiego przez pracownicę.

Art. 189. Prawo do zasiłku za czas nieobecności w pracy z powodu konieczności sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem regulują odrębne przepisy.

Ubezpieczony, który sprawuje osobistą opiekę nad chorym członkiem rodziny ubezpieczony, otrzyma zasiłek opiekuńczy, jeśli wymienieni będą pozostawali z nim we wspólnym gospodarstwie domowym w okresie sprawowania opieki.Za członka rodziny uważa się: małżonka, rodziców, teściów, dziadków, wnuki, rodzeństwo oraz dzieci w wieku ponad 14 lat. Podkreślić trzeba, że warunek pozostawania we wspólnym gospodarstwie domowym jest spełniony także wówczas, gdy ubezpieczony pozostaje z chorym członkiem rodziny w tym gospodarstwie tylko przez okres choroby.

Podstawa prawna
• Art. 32-35 ustawa z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 31, poz. 267 z późn. zm. ostatnia zmiana Dz.U. z 2008 r. nr 93, poz. 582).
• Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 6 marca 2007 r. (P 45/06, Dz.U. nr 47, poz. 318).

Nie spotkałem się w polskim prawodawstwie z możliwością skrócenia zwolnienia lekarskiego. Nie znalazłem też w Ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia w razie choroby i macierzyństwa. Dz.U. z 2005 r. nr 31, poz.267. jakiegoś trybu postępowania w tym zakresie dot. przerwanego zwolnienia lekarskiego.

Wyjątek stanowią tutaj lekarze orzecznicy ZUS w sytuacji skrócenia kontrolowanego zwolnienia. Prywatnie uważam, że pacjent może być zasugerowany subiektywną ocena stanu zdrowia, która z natury jest wysoce niewłaściwa.

pozdrawiam
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
luksa



Dołączył: 27 Sie 2011
Posty: 1
PostWysłany: 27/08/2011, 9:14    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mam pytanie. chce dostac opieke nad żona w ciąży co potrzebuje poza za zaświadczeniem od lekaża
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:     
Odpowiedz do tematu