Zaloguj    Moje konto    Moje wiadomości
     Start     Zadaj pytanie     Rejestracja     Wyszukiwarka     Nowe posty     Szukamy moderatorów     Kontakt  
Alimenty
Poprzedni temat :: Następny temat
Odpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
viki234Dołączył: 17 Maj 2008
Posty: 11
Skąd: Bydgoszcz
PostWysłany: 14/01/2022, 0:14    Temat postu: Alimenty Odpowiedz z cytatem

Witam, 

Od 2012 r mam obowiązek płacenia alimentów na dziecko z dawnego związku (córka mieszka z ojcem). 

Ojciec pobiera zaliczkę z FA, obecne moje zadłużenie wynosi ponad 30.000zl. (Wysokoć zadłużenia wzrosla z uwagi na Postępowanie egzekucyjne prowadzone przez komornika). Alimenty na rzecz dziecka były przekazywane do komornika gdy pracowałam.

Sytuacja uległa zmianie gdy w 2018r pojawiło się podejrzenie min.autyzmu u syna( obecnie 6l), którego wychowuję sama. Funkcjonowanie syna oraz rozwlekły proces diagnostyczny nie pozwalały na kontynuację zatrudnienia. Do czasu uzyskania orzeczenia o niepełnosprawności syna (07.2021) naszym jedynym źródłem uyrzymania były "500+", zasiłek rodzinny z dodatkiem z tyt. samotnego wychowywania dziecka, okresowo również wsparcie z MOPS (02- 06.2021r), w związku z czym przekazywanie środków tyt. alimentów było dla mnie niemożliwe, gdyż i tak wraz z synem tkwiliśmy w skrajnym ubóstwie.

Obecne z uwagi na orzeczenie syna( ktory z uwagi na zdiagnozowane zaburzenie jest dzieckiem niesamodzielnym i niewerbalnym), liczne terapie. oraz brak mozliwksci zapewnienia dziecku wielogodzinnej opieki (syn w zerówce terapeutycznej spędza 3h 3x w tygodniu)nie jestem w stanie podjąć zatrudnienia. Nasze źrodlo utrzymania stanowią w/w świadczenia oraz zasiłek i świadczenie pielęgnacyjne. Koszty utrzymania wynajmowanej kawalerki odcylują w granicach 1300zl miesiecznie, do tego leki -ok 120zl miesiecznie (syn choruje na łuszczycę), ja natomiast jestem pod opieką endokrynologa oraz diabetologa (w przeciwieństwie do leków, paski do glukometru w moim przypadku nie są refundowane- koszt 72zl/mies). Do tego śr. koszt pomocy terapeutycznych (pobudzających lewą półkulę, pomocy sensorycznych itp)- 100-150zł mc.

Z ojcem córki na rzecz której zasądzone są alimenty nie jestem w stanie się dogadać.

Nie wiem jakie w tej sytuacji mam możliwości, by skutecznie wyjść z zadłużenia i móc płacić bieżące zobowiazania bez uszczerbku dla dzieci.

Czy mogę wnosić do FA o rozłożenie zadłuzenia na raty płacąc przy tym bierzace zobowiazania do ojca córki? Czy jest sens wnosić o umorzenie zadłużenia za okres w którym faktycznie z uwagi na powyżej opisaną sytuację nie mogłam podjąć zatrudnienia i wywiązywać się z obowiązku wobec córki? 

Z góry dziekuję za odpowiedź
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
google_adsense

GoogleWysłany: 14/01/2022, 0:14    Temat postu: Google AdSense

Powrót do góry
amadia66
Ekspert
Ekspert


Dołączył: 24 Lis 2011
Posty: 13121
Skąd: opolskie
PostWysłany: 14/01/2022, 9:52    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Czy mogę wnosić do FA o rozłożenie zadłuzenia na raty płacąc przy tym bierzace zobowiazania do ojca córki?

Jak najbardziej.
Cytat:
Czy jest sens wnosić o umorzenie zadłużenia za okres w którym faktycznie z uwagi na powyżej opisaną sytuację nie mogłam podjąć zatrudnienia i wywiązywać się z obowiązku wobec córki?

Próbuj. Wniosek należy dobrze uzasadnić i wykazać ponoszone wydatki. Nie unikniesz natomiast kosztów egzekucyjnych. Nawet płacąc co miesiąc bieżące alimenty bezpośrednio do rąk ojca dziecka, koszty będą powstawały. Egzekucję należało by umorzyć. To może zrobić ojciec dziecka lub Ty wpłacając do depozytu sądowego równowartość 6 miesięcznego świadczenia alimentacyjnego.
Rozważ również wniosek o obniżenie alimentów.
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:     
Odpowiedz do tematu