Zaloguj    Moje konto    Moje wiadomości
     Start     Zadaj pytanie     Rejestracja     Wyszukiwarka     Nowe posty     Szukamy moderatorów     Kontakt  
Dziedziczenie - jak to rozstrzygnąć
Poprzedni temat :: Następny temat
Odpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
faramuszkiDołączył: 14 Sty 2022
Posty: 2
PostWysłany: 14/01/2022, 14:06    Temat postu: Dziedziczenie - jak to rozstrzygnąć Odpowiedz z cytatem

Chodzi o dziedziczenie ustawowe.

Rodzeństwo: córka Feniks i brat Gołąb otrzymują darowiznę notarialną od swojej matki; w treści aktu zawarto informację o ich stanie cywilnym (że mają małżonków), ale bez wpisywania ich nazwisk. Darowizna to gospodarstwo rolne powyżej 1 ha i zabudowa zagrodowa (to drugie w ramach współwłasności).

W 2004 roku umiera Gołąb, spadkobiercami po nim są żona Kawka i syn Żółw. Przez kilkanaście lat nie występują do sądu z wnioskiem o nabycie w ramach spadku tej darowizny, w końcu umiera syn Gołębia - Żółw (kawaler, nie ma dzieci), a po roku jego matka Kawka.

I moje pytania:
1. Czy Feniks, a zatem siostra Gołębia, jest ustawowo uprawniona w jakiejś części do dziedziczenia po bracie albo bratanku?
2. Żona Gołębia Kawka wskazywała, że wystąpiła do sądu o nabycie spadku po mężu, ale we wniosku wskazała jako jego majątek wyłącznie samochód, którego był właścicielem. Czy to możliwe, żeby wyodrębnić tylko część spadku, we wniosku nie uwzględnić wszystkiego? Tak można postąpić?
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
google_adsense

GoogleWysłany: 14/01/2022, 14:06    Temat postu: Google AdSense

Powrót do góry
amadia66
Ekspert
Ekspert


Dołączył: 24 Lis 2011
Posty: 13111
Skąd: opolskie
PostWysłany: 14/01/2022, 15:22    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Czy Feniks, a zatem siostra Gołębia, jest ustawowo uprawniona w jakiejś części do dziedziczenia po bracie albo bratanku?

Po bracie nie, ponieważ dziedziczyła żona i jego dziecko. Po bratanku dziedziczą jego spadkobiercy o których nic nie piszesz.
Cytat:
Przez kilkanaście lat nie występują do sądu z wnioskiem o nabycie w ramach spadku tej darowizny

Nabyli ją z mocy ustawy po upływie 6 m-cy od dnia otwarcia spadku.
Cytat:
Żona Gołębia Kawka wskazywała, że wystąpiła do sądu o nabycie spadku po mężu, ale we wniosku wskazała jako jego majątek wyłącznie samochód, którego był właścicielem. Czy to możliwe, żeby wyodrębnić tylko część spadku, we wniosku nie uwzględnić wszystkiego?

Niemożliwe. Ponieważ we wniosku nie wskazujemy co podlega dziedziczeniu (jaki majątek) a kto dziedziczy. Sąd wydając postanowienie określa osoby dziedziczące i w jakim ułamku spadek nabyły. Nigdy nie określa co podlega dziedziczeniu.
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
faramuszkiDołączył: 14 Sty 2022
Posty: 2
PostWysłany: 15/01/2022, 11:36    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziękuję za odpowiedź.

Bratanek Żółw nie miał rodzeństwa, żony ani dzieci, czy to oznacza, że po 6 mies. od otwarcia spadku dziedziczy po nim matka (1/2) oraz siostra ojca Feniks (1/2)?

I czy ta część odziedziczona przez matkę Kawkę po synu może przejść na jej krewnych (siostra, brat, matka), skoro to gospodarstwo rolne powyżej 1 ha. To osoby powinowate, które nie miały nigdy żadnego związku z prowadzeniem tego gospodarstwa rolnego?
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
amadia66
Ekspert
Ekspert


Dołączył: 24 Lis 2011
Posty: 13111
Skąd: opolskie
PostWysłany: 16/01/2022, 9:46    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Bratanek Żółw nie miał rodzeństwa, żony ani dzieci

Matka dziedziczy 1/2, drugą połowę dziedziczą - każde w części równej - babcia i dziadek ze strony ojca. Jak któryś z dziadków nie dożyło otwarcia spadku, to dziedziczą jego udział, jego zstępni (dzieci, wnuki, prawnuki itd.). Jeśli nie żyjący dziadek/babcia nie ma zstępnych, to całość dziedziczy ten żyjący. Jak dziadkowie nie dożyli otwarcia spadku i nie ma ich zstępnych, to całość spadku przypada matce spadkodawcy.
Cytat:
czy ta część odziedziczona przez matkę Kawkę po synu może przejść na jej krewnych (siostra, brat, matka), skoro to gospodarstwo rolne powyżej 1 ha.

Nie ma znaczenia co podlega dziedziczeniu (jaki majątek). W opisanej sytuacji matka może dziedziczyć 1/2 majątku lub całość o ile nie ma spadkobierców ze strony ojca spadkodawcy. Nie rozumiem co masz na myśli pisząc "przejść". Ten majątek nabyty przez matkę w wyniku dziedziczenia, po jej śmierci też będzie podlegał dziedziczeniu, przez jej spadkobierców. O ile wejdzie w skład masy spadkowej (nie zostanie zbyty przed jej śmiercią).
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
amadia66
Ekspert
Ekspert


Dołączył: 24 Lis 2011
Posty: 13111
Skąd: opolskie
PostWysłany: 16/01/2022, 10:15    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeszcze dopiszę na ten fragment wątku :
Cytat:
To osoby powinowate, które nie miały nigdy żadnego związku z prowadzeniem tego gospodarstwa rolnego?

Rozumiem, że w/g Ciebie nie powinny go nabyć (gospodarstwa) bo nie są rolnikami w rozumieniu przepisów prawa? To tak nie działa. Każdy spadkobierca który dziedziczy, nabędzie udział w tym gospodarstwie i będzie uprawniony do współposiadania. Co zrobi ze swoim udziałem, to już jego sprawa. Prędzej czy później i tak dojdzie do zniesienia współwłasności. Życie Was do tego przymusi.
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:     
Odpowiedz do tematu