Zaloguj    Moje konto    Moje wiadomości
     Start     Zadaj pytanie     Rejestracja     Wyszukiwarka     Nowe posty     Szukamy moderatorów     Kontakt  
Odrzucenie spadku
Poprzedni temat :: Następny temat
Odpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
amora



Dołączył: 17 Wrz 2010
Posty: 7
PostWysłany: 17/09/2010, 12:45    Temat postu: Odrzucenie spadku Odpowiedz z cytatem

Witam,
mam krótkie pytanie.
Czy jeśli nie mam absolutnie żadnego kontaktu z ojcem mojej córki i nie znamy jego miejsca pobytu, a on umrze i zostawi w spadku długi to ktoś będzie miał obowiązek poinformowania mnie o tym (ewentualnie córki gdy będzie pełnoletnia) na tyle wcześnie by mogła odrzucić spadek po nim??
Pozdrawiam
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
google_adsense

Google



Wysłany: 17/09/2010, 12:45    Temat postu: Google AdSense

Powrót do góry
gochka
Moderator
Moderator


Dołączył: 31 Lip 2010
Posty: 4467
Skąd: Legnica
PostWysłany: 17/09/2010, 13:01    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niestety, nikt nie ma takiego obowiązku.
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu
amora



Dołączył: 17 Wrz 2010
Posty: 7
PostWysłany: 17/09/2010, 13:04    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W takim razie mogę zrobić już teraz zrzeczenie notarialne? (gdzieś mi się takie rozwiązanie przewinęło na forum) Czy dopiero jak córka będzie pełnoletnia istnieje taka możliwość??
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
gochka
Moderator
Moderator


Dołączył: 31 Lip 2010
Posty: 4467
Skąd: Legnica
PostWysłany: 17/09/2010, 13:06    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Teraz to tylko ojciec dziecka może sporządzić taki dokument u notariusza, zabezpieczając tym córkę.
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu
amora



Dołączył: 17 Wrz 2010
Posty: 7
PostWysłany: 17/09/2010, 13:11    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W takim razie nie mam kompletnie możliwości chronić jej Sad
Dziękuję serdecznie za ponowną pomoc.
Pozdrawiam
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
drgreenthumbb
Ekspert
Ekspert


Dołączył: 26 Lip 2010
Posty: 1151
PostWysłany: 17/09/2010, 13:19    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Spokojnie. Pani córka jest zabezpieczona co najmniej na dwa sposoby. Dopóki córka jest niepełnoletnia to i tak z mocy ustawy dziedziczy spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Ponadto termin do złożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku liczy się od chwili, gdy spadkobierca dowiedział się o tytule do dziedziczenia, a więc od momentu, gdy uzyskał wiadomość o śmierci spadkodawcy- art. 1015 par. 1 Kodeksu cywilnego.
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
amora



Dołączył: 17 Wrz 2010
Posty: 7
PostWysłany: 17/09/2010, 13:23    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Very Happy cieszę się bardzo w takim razie, że będę miała szanse zareagować.
Jeszcze raz serdecznie dziękuję Very Happy
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
irena61



Dołączył: 17 Wrz 2010
Posty: 3
PostWysłany: 17/09/2010, 22:52    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Usilnie proszę o pomoc prawną!

Zmarł nagle mój mąż (23.08.b.r popełnił samobójstwo). Z tego, co się dowiedziałam, zostawił długi. Wziął kredyty w kilku bankach na łączną kwotę ok. 40 tys., tak się domyślamy. Zostawił w widocznym miejscu monity z banków.
Od 4 lat żyliśmy w domowej (nie sądowej) separacji.Kredyty były przez niego brane bez mojej wiedzy i zgody. Od co najmniej roku mąż nie dawał pieniędzy na życie, na utrzymanie dzieci. Z tego wynika, że cała jego wypłata szła na raty kredytów i ... na alkohol. Mąż nadużywał alkoholu (stąd jego nieracjonalne zachowanie)co spowodowało, że stracił dobrą pracę od 1 marca tego roku.
Wraz z uzyskaniem przeze mnie wiedzy o nowym kredycie w lutym b.r. podjęłam działania prawne. Uzyskałam rozdzielność majątkową sądową 31.03.b.r.
Z tego wynika, ze wszystkie jego kredyty były zaciągnięte gdy łączyła nas wspólność małżeńska ustawowa. Mam troje dzieci: 2 dorosłych i 1 małoletnie (córka studiuje, syn 15 letni uczy się).
Chcę nadmienić, iż banki do mnie jeszcze się nie odezwały.
Na szali jest przyszłość dzieci i moja, a także nasz dach nad głową.
Posiadamy nieduży (50,00 m2) dom własnościowy i działkę na wieczyste użytkowanie.
Stąd pytanie- jak postąpić, czy przyjąć spadek po mężu z dobrodziejstwem inwentarza, czy spadek odrzucić?
Gdy się spadek odrzuci (ja i dzieci, a w kolejności jego bracia),to czy
konsekwencją późniejszą będzie przejęcie 1/2 domu przez Skarb Państwa?
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
gochka
Moderator
Moderator


Dołączył: 31 Lip 2010
Posty: 4467
Skąd: Legnica
PostWysłany: 18/09/2010, 7:56    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

amora, przecież to samo napisałam Ci w innym temacie:

Cytat:
W przypadku braku jakiegokolwiek oświadczenia nieletni oraz osoby ubezwłasnowolnione zawsze przyjmują spadek z dobrodziejstwem inwentarza. To znaczy, że dzieci odpowiadają za długi do wysokości odziedziczonego majątku.


Tak więc Twoja niepełnoletnia córka nie będzie mieć żadnych problemów.
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu
amora



Dołączył: 17 Wrz 2010
Posty: 7
PostWysłany: 18/09/2010, 9:42    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witaj gochka
To prawda ,że o dobrodziejstwie inwentarza było, ale moje myśli wybiegły już dalej w przyszłość jak córeczka będzie już pełnoletnia. I miałam mylną informację o tym od kiedy biegnie czas na odrzucenie spadku. Przepraszam, że tak wyszło jakby do mnie nie docierało.
Pozdrawiam
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:     
Odpowiedz do tematu