Zaloguj    Moje konto    Moje wiadomości
     Start     Zadaj pytanie     Rejestracja     Wyszukiwarka     Nowe posty     Szukamy moderatorów     Kontakt  
Spadek po cioci
Poprzedni temat :: Następny temat
Odpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
olopolosDołączył: 19 Sty 2019
Posty: 1
PostWysłany: 19/01/2019, 23:22    Temat postu: Spadek po cioci Odpowiedz z cytatem

Witam.
Rzecz dotyczy spadku i jest dość skomplikowana.
Otóż moja ciocia (siostra ojca) w swoim testamencie, spisanym przed laty, ustanowiła mnie jako jedynego jej spadkobiercę. Była osobą o ograniczonej sprawności i nie do końca samodzielną. W związku z tym w roku 2010 trafiła do domu pomocy społecznej i jako pensjonariuszka spędziła tam ostatnie lata swojego życia. Zmarła w lipcu 2017. Przez okres jej pobytu w dps 70% jej emerytury szło na koszty utrzymania cioci tamże. Natomiast reszta była odkładania na jej konto. Po jej śmierci suma tych środków stanowiła jej masę spadkową. Wówczas swoje roszczenia do tych pieniędzy wysunęła inna ciocia, jej siostra, która wraz ze swoim synem, bardzo aktywnie włączyła się do sprawy i dzięki jej działaniom, krok po kroku, drogą sądową ustanowionych zostało trzech spadkobierców po zmarłej cioci, to jest jej rodzeństwo: dwie siostry i brat (mój ojciec). Przy okazji dodam że ta aktywnie walcząca o spadek ciocia nie miała żadnych skrupułów natury moralnej i żeby tylko osiągnąć swój cel, czyli w tym przypadku korzyść majątkową, posunęła się nawet do złożenia fałszywych zeznań w tej sprawie. Mianowicie ciocia która zmarła miała syna i teoretycznie jemu prędzej się ten spadek należał niż drugiej cioci. Ta dobrze o tym wiedziała, jednak w sądzie skłamała z premedytacją, że jej zmarła siostra nie miała dzieci. Byleby tylko coś uszczknąć dla siebie. Później zaczęły się z jej strony podchody i różne nie do końca czyste zagrania względem reszty rodzeństwa, żeby każde z nich zrzekło się swojej puli na jej cześć. Na szczęście to jej się ostatecznie nie udało.
Obecnie sytuacja wygląda tak, że ta aktywna ciotka już odebrała swoją część. Druga ciotka jest w trakcie załatwiania formalności. Mój ojciec na razie się wstrzymał i nie odbiera swojej puli.
Dodam jeszcze że testament z wolą zmarłej cioci jest w formie aktu notarialnego. W dokumencie tym wydziedzicza ona swojego syna z powodu rażących zaniedbań, jakich się względem niej dopuścił.
Wcześniej nie zrobiłem użytku z testamentu, bo został on spisany w 2003 roku, i po prostu, z biegiem lat, o nim zapomniałem. Odnalazłem go dopiero dzisiaj.
Proszę o poradę. Czy mogę odzyskać to co mi się prawnie należy?

Mariusz
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
google_adsense

GoogleWysłany: 19/01/2019, 23:22    Temat postu: Google AdSense

Powrót do góry
amadia66
Ekspert
Ekspert


Dołączył: 24 Lis 2011
Posty: 11151
Skąd: opolskie
PostWysłany: 21/01/2019, 14:37    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Testament należy niezwłocznie złożyć w sądzie spadkowym. Następnie należy złożyć wniosek z żądaniem wznowienia postępowania spadkowego, na podstawie art.403 § 2 kc. Sąd może nie uwzględnić jednak Twojego żądanie ze względu na zapis w powyższej podstawie brzmiący:
Cytat:
z których strona nie mogła skorzystać w poprzednim postępowaniu.

Skorzystać mogłeś, tylko przez swoje zaniedbania, nie doprowadziłeś do otwarcia testamentu.
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:     
Odpowiedz do tematu