Zaloguj    Moje konto    Moje wiadomości
     Start     Zadaj pytanie     Rejestracja     Wyszukiwarka     Nowe posty     Szukamy moderatorów     Kontakt  
Wycena mieszkania dla U.S.
Poprzedni temat :: Następny temat
Odpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
partner57Dołączył: 27 Paź 2018
Posty: 19
PostWysłany: 30/11/2018, 17:12    Temat postu: Wycena mieszkania dla U.S. Odpowiedz z cytatem

Czy wycena mieszkania dla urzedu skarbowego ma być zgodna przez obojga spadkobierców.Co zrobić gdy jedna ze stron uważa inaczej???Czy te zeznanie ma znaczenie w przyszłej sprawie o niezgodny dział spadku???proszę o odpowiedz.i jeszcze pytanie czy można domagać się zwrotu połowy kosztów podatku gruntowego i połowy funduszu remontowego od drugiego spadkobiercy??? w przypadku śmierci spadkodawcy 15 lat temu, a oboje mają w postanoweniu sądowym 50/50...bardzo prosze o odpowiedż-pozdrawiam
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
google_adsense

GoogleWysłany: 30/11/2018, 17:12    Temat postu: Google AdSense

Powrót do góry
amadia66
Ekspert
Ekspert


Dołączył: 24 Lis 2011
Posty: 11151
Skąd: opolskie
PostWysłany: 01/12/2018, 10:11    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Czy wycena mieszkania dla urzedu skarbowego ma być zgodna przez obojga spadkobierców.

Nie musi. Ale powinna oscylować w granicach średnich cen rynkowych podobnych nieruchomości w regionie. W tym przypadku US nie przykłada większej wagi do wyceny, ponieważ samo zgłoszenie nabycia praw majątkowych w wyniku spadkobrania, powoduje zwolnienie z podatku. Więc czy warta jest 100 tyś. czy 500 tyś. podatku i tak nikt nie zapłaci.
Cytat:
Czy te zeznanie ma znaczenie w przyszłej sprawie o niezgodny dział spadku?

Żadnego. Nie będzie pomiędzy Wami zgody co do wartości, to sąd powoła biegłego rzeczoznawcę. Ten ustali wartość. Tylko to kosztuje kilka tysiaków.
Cytat:
czy można domagać się zwrotu połowy kosztów podatku gruntowego i połowy funduszu remontowego od drugiego spadkobiercy?

Tak. Ponieważ to opłaty wynikające z prawa własności. Jak świadczenie zostało spełnione przez jednego, to ma on regres do pozostałych współwłaścicieli o zapłatę tego, co spełnił za nich.

Cytat:
w przypadku śmierci spadkodawcy 15 lat temu,

Tu trzeba być ostrożnym i uwzględniać okres wymagany do uznania roszczenia za przedawnione, by w ewentualnym procesie cywilnym nie narazić się na zarzut przedawnienia (przegrana sprawa i pokrywamy koszty procesu). Roszczenia takie przedawniały się do lipca br. po upływie 10 lat od dnia wymagalności (ostatni dzień wymagany za zapłatę), natomiast od lipca okres ten wynosi lat 6 i jest liczony do końca roku kalendarzowego okresu 6 letniego. Zastosowanie mają również przepisy przejściowe dotyczące przedawnień, które mówią - tak w skrócie - że porównujemy okres przedawnienia licząc według starych i nowych zasad i przyjmujemy ten wcześniejszy który uznaje roszczenie za przedawnione. Należne odsetki za zwłokę przedawniają się po upływie 3 lat (nic nie zmieniło się). Trzeba się śpieszyć, ponieważ z upływem 2018 roku, przedawni się cały 2012 rok. Złożenie pozwu o zapłatę przerwie bieg przedawnienia (wyzeruje go). Aby to lepiej zrozumieć, podam przykład:

Opłata funduszu remontowego w miesiącu kwietniu 2012 roku jest wymagana do 20 dnia miesiąca (20.04.2012). Liczymy okres przedawnienia. Według starych zasad - 10 lat - czyli roszczenie regresowe przedawni się 20.04.2022r. Według nowych zasad - 6 lat - ale liczymy do końca roku okresu 6 letniego - czyli 31.12.2018. Przyjmujemy więc w/g tego co napisałem powyżej, wcześniejszy okres, czyli 31.12.2018. I tak pozostałe miesiące. Roszczenia powstałe przed 2012 rokiem - zastosowanie mają stare przepisy - czyli 10 lat od dnia wymagalności. Roszczenia powstałe w styczniu 2012 i młodsze - porównujemy okresy i przyjmujemy wcześniejszy. Prościej chyba nie da się.
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:     
Odpowiedz do tematu