Zaloguj    Moje konto    Moje wiadomości
     Start     Zadaj pytanie     Rejestracja     Wyszukiwarka     Nowe posty     Szukamy moderatorów     Kontakt  
Odpowiedzialność za zobowiązania ZUS w spółce spółki
Poprzedni temat :: Następny temat
Odpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
dudusiekDołączył: 17 Paź 2013
Posty: 3
PostWysłany: 13/11/2019, 14:39    Temat postu: Odpowiedzialność za zobowiązania ZUS w spółce spółki Odpowiedz z cytatem

Dzień dobry,

kilka lat temu sprzedałam 100% udziałów w spółce, w której miałam większościowe udziały.

18 września dostałam od ZUS Wolsztyn (nawet nie byłam nigdy w tym mieście) miesięcy informację o "wszczęciu postępowania z urzędu na przeniesienie na mnie jako członka zarządu" spółki którą prowadził pan, który kupił ode mnie udziały, odpowiedzialności za należności powstałe z tytułu składek za ubezpieczenie społeczne, zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

W skrócie opisze, że nastąpiły moje odwołania, w których to pisałam, że 15.04.2014 r. sprzedałam (a składki miały być za okres 04.2014 r. - 05.2014 r.) 100% udziałów w spółce, a w tej, w której udziały zostały przeniesione, nie byłam ani w zarządzie, ani tym bardziej zatrudniona i pełniąca funkcje zarządcze.


Na bazie co przeczytałam, wiem, że ZUS nie ma prawa wymagać ode mnie jakichkolwiek kwot za ubezpieczenie społeczne.
Pełnienie funkcji członka na podstawie uchwały nie stanowi samoistny tytuł do objęcia obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym. W związku z tym, gdy wyłączną podstawą do sprawowania funkcji członka zarządu i otrzymywania z tego tytułu wynagrodzenia jest uchwała o powołaniu, członek zarządu nie jest objęty z tego tytułu obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi ani zdrowotnym.
Co więcej, nigdy nie zostałam powołana na zarządu spółki, którą przejął po mnie nabywca udziałów w spółce.

ZUS uparcie sugeruje się wpisem pełnym KRS, w którym to widnieje informacja o historii spółki, gdzie jest wpis, że byłam ( w mojej wcześniejszej spółce) prezesem, ale tylko w rozumieniu pełnienia funkcji w zarządzie, co samo przez się nie przekłada się do obowiązku opłacania składek ubezpieczeń społecznych, zdrowotnych, Funduszu Pracy i FGŚP.
Poza powołaniem mnie jako prezesa spółki nie wiązał mnie ze spółką żaden inny stosunek (umowa czy kontakt menedżerski).

Tydzień temu ZUS przysłał mi swoja decyzję z sprawie (załącznik), w której wynika, iż zostałam pociągnięta do odpowiedzialności za zobowiązania z tytułu składek ZUS za okres 04.2014 r. -05.2014 r. (!)
Udziały w spółce sprzedałam 15.05.2014 r. w kancelarii notarialnej, więc nie wiem skąd jest ten okres 04.2014 r.-05.2014 r.

Gdy skontaktowałam się z prowadzącą sprawę i gdy po raz kolejny powiedziałam, że nie byłam ani w mojej spółce ani w spółce kupującego moje udziały zatrudniona na umowę o pracę czy inny sposób, powodujący zobowiązania z tytułu ZUS, osoba prowadząca sprawę powiedziała cyt.: "to są składki za spółkę". Po raz kolejny powiedziałam, że nie byłam w niej zatrudniona, to osoba sugerowała się KRS (pełny!), w którym oczywiście byłam prezesem, ale zostałam też wykreślona 04.07.2015.

Tak jak mówię, nie zostałam powołana na członka zarządu nowej spółki żadną uchwałą, by sumiennie wraz z prezesem i innymi członkami zarządu odpowiadać na zobowiązania spółki.

Proszę o pomoc co mogłabym w tej sprawie jeszcze zrobić, do czego się odwołać, by zakończyć tę sprawę. Nie stać mnie w tej chwili na zatrudnienie prawnika, a moja sytuacja zawodowo-finansowa nie pozwala mi też na to.
Proszę o pomoc w tej sprawie.

Dziękuję,
Joanna
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
google_adsense

GoogleWysłany: 13/11/2019, 14:39    Temat postu: Google AdSense

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Odpowiedz do tematu