Zaloguj    Moje konto    Moje wiadomości
     Start     Zadaj pytanie     Rejestracja     Wyszukiwarka     Nowe posty     Szukamy moderatorów     Kontakt  
Opieka zdrowotna dzieci do lat 18 a opóźnienia w składkach.
Poprzedni temat :: Następny temat
Odpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
htarlovDołączył: 08 Lut 2012
Posty: 1
PostWysłany: 08/02/2012, 21:42    Temat postu: Opieka zdrowotna dzieci do lat 18 a opóźnienia w składkach. Odpowiedz z cytatem

Pytanie formalne brzmi: czy osoba będąca członkiem rodziny ubezpieczonego, zgłoszona do ubezpieczenia, w sytuacji w której ten ubezpieczony ma zaległości w płatnościach jest w tym okresie czasu osobą nieubezpieczoną, czy też osobą ubezpieczoną ale bez prawa do świadczeń?

Otóż chodzi o to, że Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych stwierdza, mniej więcej coś takiego, że osoby mające obywatelstwo polskie i zamieszkujące na terenie RP będące w wieku do lat 18 są objęte bezpłatnymi świadczeniami opieki zdrowotnej finansowanymi z budżetu jeśli nie są ubezpieczone ani zgłoszone do ubezpieczenia.

Jest też obowiązek zgłaszania do ubezpieczenia, w szczególności gdy ktoś prowadzi działalność gospodarczą.

ZUS refunduje jednak świadczenia tylko jeśli nie ma opóźnienia w płatnościach składek ubezpieczenia zdrowotnego.

Załóżmy taki scenariusz, zresztą nie taki rzadki: rodzic prowadzi działalność gospodarczą i dziecko jest zgłoszone do ubezpieczenia. Niestety opóźnia się w składkach o miesiąc, dwa czy kilka. Sam nie ma więc prawa do opieki zdrowotnej z tytułu ubezpieczenia. Rodzi się pytanie czy dziecko ma takie prawo z tytułu objęcia świadczeniem finansowanym z budżetu.

Są dwie interpretacje:
1) Dziecko nie jest ubezpieczone gdyż obowiązek ubezpieczenia nie jest należycie spełniony przez rodzica. A więc ma prawo do bezpłatnej opieki finansowanej z budżetu.
2) Dziecko jest ubezpieczone gdyż jest zgłoszone do ubezpieczenia. A więc nie ma prawa do bezpłatnej opieki z budżetu i placówka może odmówić świadczenia lub w przypadku hospitalizacji kosztami obciążyć rodzica.

ZUS oraz wiele placówek z tego co mi wiadomo obiera drugą interpretację, niekorzystną dla rodziny a korzystną dla budżetu.

Jak to powinno być interpretowane? Czy wypowie się jakiś prawnik?
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
google_adsense

GoogleWysłany: 08/02/2012, 21:42    Temat postu: Google AdSense

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Odpowiedz do tematu