Zaloguj    Moje konto    Moje wiadomości
     Start     Zadaj pytanie     Rejestracja     Wyszukiwarka     Nowe posty     Szukamy moderatorów     Kontakt  
Mandat z Art. 86 kw.... po zderzeniu z krawężnikiem.
Poprzedni temat :: Następny temat
Odpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
pr0pan01Dołączył: 10 Lut 2021
Posty: 2
PostWysłany: 10/02/2021, 3:09    Temat postu: Mandat z Art. 86 kw.... po zderzeniu z krawężnikiem. Odpowiedz z cytatem

Dzień dobry wszystkim,

Moja sytuacja wyglądała następująco:

Prowadząc pojazd osobowy zmieniłem pas ruchu na tor pozwalający wytracić prędkość przed zakrętem prowadzącym na teren marketu. Na owym zakręcie i pasie dopuszczalna prędkość wynosi 50km/h, dopiero na terenie marketu ok. 30 metrów za zakrętem 30km/h. W chwili wchodzenia w zakręt posiadałem prędkość ok. 25km/h, czyli połowę wartości dopuszczalnej.

Jednakże po przez liczne i grube warstwy lodu znajdujące się na pasie, a w szczególności tuż przed wchodzeniem w zakręt, auto nie było w stanie utrzymać przyczepności co skończyło się kolizją z krawężnikiem i m.in. złamanym wahaczem, wyciekiem oleju i uszkodzonym błodnikiem.

Pogoda była słoneczna, a inne pasy wolne od lodu i śniegu. W mojej ocenie zarząd dróg powinien zadbać o stan nawierzchni dlatego też chcę wnieść wniosek od odszkodowanie z tytułu zaniedbań w utrzymywaniu stanu drogi.

Wezwałem policję, aby posiadać inne podstawy ku takiemu wnioskowi oprócz samych zdjęć. Funkcjonariusze wystawili mi mandat w wysokości 50zł bez punktów karnych z tytułu spowodowania innego niż kolizja drogowa zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Wiem że mandat jest niewielki, jednakże ciężko tu zrozumieć pojęcie nie dostosowania prędkości do warunków na drodze, gdyż było to pojedyncze miejsce w takim stanie, a moja prędkość była bardzo niska, tutaj nasuwają mi się pytania:

1. Czy otrzymanie odszkodowania za uszkodzenie pojazdu na skutek stanu drogi jest realne? Posiadam dodatkowo zdjęcia nawierzchni oraz szkód pojazdu, miejsca zdarzenia.

2. Czy powinienem i czy muszę odwołać się od tego mandatu, żeby w ogóle mieć szansę na otrzymanie odszkodowania od zarządu dróg?

3. Czy mandat od policji jest słuszny? Rozumiem, że ciężko wybronić się z zarzutu spowodowania zagrożenia po jakimkolwiek incydencie, jednakże szkody mienia były zerowe, prędkość niska jak na dopuszczalną oraz stan nawierzchni w tym miejscu pozostawiał wiele do życzenia.

Bardzo proszę Państwa o wszelkie opinie i sugestie i z góry dziękuję za włożony czas w lekturę mojej sytuacji. Smile
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
google_adsense

GoogleWysłany: 10/02/2021, 3:09    Temat postu: Google AdSense

Powrót do góry
robson
Ekspert
Ekspert


Dołączył: 27 Lis 2008
Posty: 3707
PostWysłany: 16/02/2021, 11:14    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam.
1. Tutaj nie jest winny stan drogi, a zachowanie kierowcy i niedostosowanie prędkości do warunków na drodze. Jeśli nawet maksymalna dopuszczalna prędkość wynosiła 50 km/h (lub jeśli byłoby to hipotetycznie 200 km/h) zawsze należy tę prędkość zmniejszyć w zależności od warunków na drodze. Przepisy określają maksymalną dopuszczalną, a nie "zalecaną". To kierowca decyduje z jaką prędkością jedzie. Warunki na drodze są widoczne i do przewidzenia było to, że może być ślisko. Co innego jeśli byłaby to dziura w jezdni ale w dodatku taka, której nie widać przy normalnym ruchu (w ciemnej alejce, tuż za progiem zwalniającym, przy krawędzi jezdni, itp). Śnieg, oblodzenie się nie kwalifikuje. Choć faktycznie usuwanie takich utrudnień należy do zarządcy drogi. Należałoby jeszcze ustalić, do kogo fragment jezdni należy.

2. Mandat podpisany jest prawomocny i nie można się od niego odwołać. Jedyny przypadek kiedy można odwołać się od podpisanego mandatu, to kiedy wystawiony jest za coś co nie jest wykroczeniem. Tutaj mamy do czynienia z wykroczeniem.

3. W mojej ocenie w tej sytuacji mandat jest słuszny i raczej nie masz szans żeby się z niego wybronić.

Nie znam się na prawie ubezpieczeniowym i prawie cywilnym - dotyczy dochodzenia roszczeń np. z ubezpieczalni lub zarządu drug/ właściciela dojazdu (marketu).
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:     
Odpowiedz do tematu