Zaloguj    Moje konto    Moje wiadomości
     Start     Zadaj pytanie     Rejestracja     Wyszukiwarka     Nowe posty     Szukamy moderatorów     Kontakt  
Dla kogo bezpłatna pomoc adwokata
Poprzedni temat :: Następny temat
Odpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
index
Moderator
Moderator


Dołączył: 28 Lip 2008
Posty: 1571
PostWysłany: 02/09/2008, 12:39    Temat postu: Dla kogo bezpłatna pomoc adwokata Odpowiedz z cytatem

Trybunał Konstytucyjny orzekł wczoraj 16.06.2008 (sygn. P 37/07), że o bezpłatną pomoc prawną może się ubiegać każda osoba uboga, niezależnie od tego, czy została wcześniej zwolniona z kosztów sądowych, czy też nie. Ustanowienie takiego warunku w art. 117 § 2 TK uznał za naruszenie prawa do sądu oraz równości wobec prawa.

Wyrok jest odpowiedzią na pytanie prawne Sądu Rejonowego dla Warszawy-Woli, który rozpatruje pozew Mariana J. o zasądzenie od Konferencji Episkopatu Polski 60 tys. zł odszkodowania i zadośćuczynienia za naruszenie godności jego rodu przez jednego z księży.

Zwrócił się on do wolskiego sądu o zwolnienie z opłaty sądowej i ustanowienie pełnomocnika z urzędu z powodu złego zdrowia i mizerii finansowej. Sąd oparł się na dwóch przepisach: normie z ustawy o kosztach sądowych stanowiącej, że odmawia się zwolnienia z nich stronie doznającej ubóstwa, jeśli jej wniosek jest „oczywiście bezzasadny” oraz na przepisie k.p.c., który dopuszcza ustanowienie pełnomocnika z urzędu pod warunkiem, że wcześniej zwolniono stronę z opłaty sądowej.

Sąd stwierdził, że dla uznania ewentualnej oczywistej bezzasadności pozwu ocenia się go jednoosobowo na niejawnym posiedzeniu przed rozprawą, i to nie tylko pod kątem sytuacji majątkowej, ale również merytorycznie. Asesor Aneta Łazarska przekonywała TK, że jest to niesłuszne, bo prowadzi do ograniczenia prawa do sądu i prawidłowej procedury. Drugą barierą jest odmowa dostępu do pomocy prawnej stronie niekorzystającej ze zwolnienia od kosztów. – Jest to – mówiła – dyskryminacja ubogich i przykład nierówności wobec prawa, bo adwokatowi płaci się znacznie więcej, niż wynoszą koszty sądowe.

Poseł Grzegorz Karpiński i prokurator Grażyna Grodzińska zgodzili się z zarzutem dotyczącym łączenia pomocy prawnej z wcześniejszym zwolnieniem z kosztów, ale ograniczenie prawa do zwolnienia z tych kosztów uznali za mieszczące się w granicach swobody ustawodawcy.

Trybunał podzielił ten pogląd. Sędzia sprawozdawca Ewa Łętowska stwierdziła, że z zaskarżonego art. 117 §1 k.p.c., który powodował dyskryminację części obywateli z powodów materialnych, znikną słowa „(strona) zwolniona przez sąd od kosztów sądowych w całości lub części”. W efekcie prawo do bezpłatnej pomocy prawnej nie będzie wiązane z kwestią kosztów sądowych.
Źródło : Rzeczpospolita
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
google_adsense

GoogleWysłany: 02/09/2008, 12:39    Temat postu: Google AdSense

Powrót do góry
eva076Dołączył: 19 Lip 2012
Posty: 1
Skąd: Kraków
PostWysłany: 19/07/2012, 9:57    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jakie to wszystko jest skomplikowane i obwarowane licznymi przepisami, warunkami, itd. Sama chciałam wykorzystac możliwość bezpłatnej pomocy w postępowaniu sądowym, ale obeszło się bez Sądu. Za to skorzystałam z bezpłatnej porady radcy prawnego w kancelarii mec Mariusza Borucha (Kraków). Okazuje się że niektóre skomplikowane problemy można łatwo rozwiązać, tylko skąd o tym wiedzieć?
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:     
Odpowiedz do tematu