Zaloguj    Moje konto    Moje wiadomości
     Start     Zadaj pytanie     Rejestracja     Wyszukiwarka     Nowe posty     Szukamy moderatorów     Kontakt  
Rozszerzanie konsensualizmu procesowego -projekt zmian k.p.k
Poprzedni temat :: Następny temat
Odpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
mariusz_j_wsus_poznan
Moderator
Moderator


Dołączył: 16 Wrz 2011
Posty: 3769
Skąd: Poznań
PostWysłany: 27/10/2011, 14:02    Temat postu: Rozszerzanie konsensualizmu procesowego -projekt zmian k.p.k Odpowiedz z cytatem

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego opracowała projekt zmian w k.p.k. w którym jedną z najistotniejszych zmian ma być rozszerzenie konsensualizmu procesowego /dążenia do zakończenia procesu karnego na podstawie konsensusu,porozumienia stron/.
Proponowane zmiany dotyczą znanych już instytucji jak skazanie bez rozprawy/art.335 k.p.k./,czy dobrowolne poddanie się karze
/art.387 k.p.k./ale także wprowadzają modyfikacje w zakresie mediacji oraz
proponuje się dodać w kodeksie nowy art.23 b wprowadzający instytucję umorzenia postępowania w sytuacji pojednania się stron oraz naprawienia przez oskarżonego szkody wyrządzonej przestępstwem lub zadośćuczynienia przez niego wyrządzonej krzywdzie.

Cyt.z uzasadnienia do projektu ; ,,W przeciwieństwie do warunkowego umorzenia postępowania na podstawie art. 66 k.k., umorzenie postępowania na podstawie projektowanego art. 23b k.p.k. będzie mogło nastąpić w przypadku pojednania i naprawienia szkody lub zadośćuczynienia wyrządzonej krzywdzie; nie wystarczy zaś uzgodnienie sposobu naprawienia szkody''.

Nowy art 23 b k.p.k.ma otrzymać brzmienie ;

Art. 23b § 1. Postępowanie w sprawie o występek zagrożony karą pozbawienie wolności do lat 3 można umorzyć za zgodą pokrzywdzonego, jeżeli przed rozpoczęciem przewodu sądowego w pierwszej instancji oskarżony pojednał się, w szczególności w wyniku mediacji, z pokrzywdzonym i naprawił szkodę wyrządzoną przez przestępstwo lub zadośćuczynił wyrządzonej krzywdzie, a nie sprzeciwia się temu interes wymiaru sprawiedliwości.
§ 2. W postępowaniu przygotowawczym postanowienie wydaje prokurator po zabezpieczeniu dowodów.
§ 3. Postępowanie w sprawie można podjąć się, jeżeli w okresie 2 lat od uprawomocnienia się postanowienia o umorzeniu postępowania oskarżony popełnił przestępstwo umyślne na szkodę tego samego pokrzywdzonego, za które został następnie prawomocnie skazany, nie później jednak niż w ciągu 3 lat od daty prawomocnego umorzenia postępowania.
§ 4. W przedmiocie podjęcia postępowania postanowienie wydaje sąd lub prokurator, który je umorzył.
§ 5. Na postanowienie w przedmiocie podjęcia postępowania przysługuje zażalenie.”


W zakresie art.335 k/p.k.proponuje się objęcie n nim wszystkich występków, bez względu na zagrożenie (tzn. także tych z zagrożeniem do 12 lat).

W zakresie art.387 k.p.k. proponuje się,że dobrowolne poddanie się karze ma być dopuszczalne w sprawach o wszystkie przestępstwa.
Projekt skierowano w kwietniu b.r. do konsultacji społecznych.
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
google_adsense

GoogleWysłany: 27/10/2011, 14:02    Temat postu: Google AdSense

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Odpowiedz do tematu