Zaloguj    Moje konto    Moje wiadomości
     Start     Zadaj pytanie     Rejestracja     Wyszukiwarka     Nowe posty     Szukamy moderatorów     Kontakt  
Udostępnianie akt postępowania przygotowawczego
Poprzedni temat :: Następny temat
Odpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
mariusz_j_wsus_poznan
Moderator
Moderator


Dołączył: 16 Wrz 2011
Posty: 3769
Skąd: Poznań
PostWysłany: 23/07/2012, 23:41    Temat postu: Udostępnianie akt postępowania przygotowawczego Odpowiedz z cytatem

Prokurator Generalny sceptycznie odniósł się do projektu nowelizacji kodeksu postępowania karnego w zakresie, w którym uregulowany jest dostęp do akt postępowania przygotowawczego w części zawierającej treść dowodów wskazanych we wniosku o zastosowanie albo przedłużenie tymczasowego aresztowania.

W czerwcu tego roku HFPC wystąpiła do Prokuratora Generalnego w sprawie utrudnień w dostępie do akt postępowania przygotowawczego, zawierających materiały będące podstawą wniosku o zastosowanie tymczasowego aresztowania. HFPC wskazywała, że utrudnienia w ujawnieniu akt podejrzanemu i jego obrońcy mogą prowadzić do naruszenia zasady równości broni oraz zasady kontradyktoryjności w postępowaniu karnym.

W odpowiedzi na to wystąpienie Prokurator Generalny przyznał, że obecnie obowiązująca regulacja ogranicza w pewien sposób prawo do obrony. „Z drugiej strony w kodeksie postępowania karnego można znaleźć także wiele takich przepisów, które stojąc na straży interesów podejrzanego, ograniczają organy ścigania w procesie dochodzenia do prawdy (…), jak chociażby prawo podejrzanego do odmowy składania wyjaśnień” – czytamy w odpowiedzi.

Zdaniem Prokuratora Generalnego obowiązujące przepisy zapewniają realizację gwarancji procesowych podejrzanego, ponieważ przewidują możliwość zbadania decyzji odmownej prokuratora przez prokuratora bezpośrednio przełożonego.

Prokurator Generalny stoi na stanowisku, że bezwarunkowe udostępnienie dowodów podejrzanemu na etapie postępowania przygotowawczego utrudniałoby w wielu przypadkach skuteczne ściganie pozostałych współsprawców. „W takiej sytuacji mielibyśmy do czynienia z prymatem prawa do obrony nad interesem śledztwa” – czytamy w odpowiedzi.

źródło : Newsletter Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka (23.07.2012).
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
google_adsense

GoogleWysłany: 23/07/2012, 23:41    Temat postu: Google AdSense

Powrót do góry
adamhofmanDołączył: 07 Kwi 2013
Posty: 1
PostWysłany: 07/04/2013, 20:34    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Chyba Prokurator Generalny ma troche racji. Udostępnienie dowodów we wczesnej fazie postępowania mogłoby utrudnić ujawnienie prawdy. Pozdrawiam
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
mariusz_j_wsus_poznan
Moderator
Moderator


Dołączył: 16 Wrz 2011
Posty: 3769
Skąd: Poznań
PostWysłany: 23/07/2013, 23:55    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Trochę racji ma.
Powrót do góry
Profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:     
Odpowiedz do tematu